Przy zakupie nieruchomości bardzo często pojawia się pytanie, czy jej ubezpieczenie jest faktycznie konieczne? Wszystko zależy dla kogo, ale można zauważyć, że Polacy coraz częściej decydują się na taki krok. Pewne jest jednak to, że kupno ubezpieczenia domu lub mieszkania jest wymagane w przypadku inwestycji wspartej kredytem hipotecznym. Okres, w jakim należy opłacać polisę jest równy okresowi kredytowania, a więc najczęściej jest to od 20 do 30 lat. Dlaczego banki wymagają wykupu ubezpieczenia? Czy ubezpieczeniu podlega tylko mieszkanie, czy również dom?

Dlaczego polisa nieruchomości jest wymagana przez banki?

Ubezpieczenie nieruchomości, która, choć w niewielkim stopniu jest finansowana kredytem hipotecznym jest zawsze wymagane. Nie ma przy tym znaczenia ile wkładu własnego zostanie wniesione w jej zakup, na jaki okres jest brany kredyt i z oferty jakiego banku się skorzysta. Mimo to obowiązkowa polisa nie powinna być traktowana jako kolejny konieczny koszt okresowy. Przede wszystkim jest to gwarancja, że w przypadku zniszczenia nieruchomości, będzie ona odpowiednio zabezpieczona.

Banki wymagają ubezpieczenia z prostego powodu - dają kredyt na kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. W ten sposób upewniają się, że w przypadku zniszczenia nieruchomości do tego stopnia, że nie będzie możliwości jej odbudowy, z polisy zostanie spłacona pozostała część hipoteki. Banki nie mogą dopuszczać do sytuacji, w której inwestor zostanie bez nieruchomości, ale z kredytem do spłaty. Biorąc kredyt hipoteczny mało kto myśli o takich sytuacjach, ale to banki chcą mieć pewność, że w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji, to ubezpieczyciel spłaci resztę długu.

Ubezpieczenie domu i mieszkania - czy wymagane jest ubezpieczenie obu nieruchomości?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, ubezpieczeniu obowiązkowemu podlega każda nieruchomość finansowana kredytem z banku. Nie ma znaczenia, czy jest to lokal usługowy, dom, czy mieszkanie, jak również nieruchomość w trakcie budowy. Każda z tych opcji w dniu przyznania kredytu musi już mieć aktualne ubezpieczenie. Oczywiście, jest to cesja z bankiem, mimo iż to kredytobiorca ubezpiecza nieruchomość. Ponadto jedynym uposażonym w tym przypadku jest bank, do końca spłaty hipoteki, więc w momencie powstania szkody, to do niego trafia odszkodowanie.

Czy inwestor musi zgodzić się na ofertę banku?

Banki bardzo często oferują ubezpieczenie mieszkania lub domu ze swojego ramienia, jednak inwestor nie ma obowiązku z niego korzystać. Można wybrać polisę oferowaną przez firmę zewnętrzną, jednak oferty stają się ostatnimi czasy bardzo konkurencyjne. Zdarza się nawet, że można z banku otrzymać znacznie korzystniejszą propozycję finansowania w momencie, gdy wybierze się jego ofertę ubezpieczenia. Należy jednak mieć świadomość tego, że takie konkurencyjne oferty są ubogie i gwarantują tylko podstawowy zakres ochrony, w którym nie zawiera się ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, przepięć, czy ubezpieczenie OC.

Na jaką wartość ubezpieczyć nieruchomość?

Często zdarza się, że zakup nieruchomości wartej kilkaset tysięcy zawiera w sobie tylko część kredytu. Wówczas wielu inwestorów zastanawia się, czy bank wymaga ubezpieczenia nieruchomości od kwoty przyznanego kredytu, czy do rynkowej wartości mieszkania lub domu. Dla instytucji bankowych najważniejsze jest to, aby zabezpieczyć finansowo nieruchomość do wartości przyznanego zobowiązania. Warto jednak zdecydować się na ubezpieczenie do wartości rynkowej lokalu mieszkalnego. Nie dość, że takie rozwiązanie pozwoli w przypadku zdarzeń losowych spłacić hipotekę, to jeszcze może pomóc w odzyskaniu części zainwestowanego kapitału. Różnice w składkach nie są duże, ale korzyści z takiego zabezpieczenia są o wiele większe.