Motocykl ma dla Ciebie wartość materialną, użytkową i sentymentalną, dlatego nie chcesz dopuścić do jego kradzieży. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ochronę pojazdu, a najlepsze zgromadziliśmy w poniższym tekście.

Czy da się zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Zdaniem ekspertów z branży ubezpieczeniowej, przeważająca większość kradzieży motocykli to sytuacje spontaniczne, w których złodzieje korzystają z nadarzającej się okazji. Niezależnie od tego faktu warto ochronić jednoślad przed kradzieżą zarówno ze strony „amatorów”, jak i „profesjonalistów”, którzy z wyprzedzeniem i starannością planują przestępstwo.

Zabezpieczenie motocykla może przyjąć różny wymiar. W tekście opisujemy metody związane z:

  • odstraszaniem i zniechęcaniem do kradzieży,
  • fizycznym uniemożliwieniem kradzieży,
  • lokalizacją i odzyskaniem skradzionego pojazdu.

Pamiętaj, że w kwestii bezpieczeństwa – także pojazdów prywatnych i firmowych – warto polegać na doświadczonych specjalistach. W Solid Group pomagamy wybrać i wdrożyć najlepsze metody ochrony, które odpowiadają Twoim potrzebom. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom, na które możesz zdecydować się jako właściciel motocykla.

Blokada kierownicy

Gdziekolwiek parkujesz motocykl – przed restauracją, hotelem czy prywatną posesją – praktycznie każdy przechodzień może bez problemu dotknąć kierownicy, dlatego kradzież jednośladów wydaje się łatwiejsza niż samochodów (zabudowanych pojazdów). Aby zapobiec przywłaszczeniu motocykla, zainwestuj w blokadę kierownicy i pamiętaj o korzystaniu z niej w każdej sytuacji, gdy schodzisz z siedzenia. Dla doświadczonego złodzieja nie jest to szczególnie odstraszająca przeszkoda, ale zawsze stanowi dodatkowe utrudnienie.

Blokada tarczy hamulcowej

Blokada tarczy hamulcowej, inaczej Disclock, to zabezpieczenie, które w zależności od wariantu uniemożliwia normalne poruszanie się motocyklem i może też uruchomić donośny, odstraszający alarm. Wymiary blokady są małe, a w trakcie zakupu trzeba koniecznie sprawdzić, czy dany model pasuje do kształtu i innych parametrów Twojej tarczy hamulcowej. Posiadacze tego rozwiązania przypominają też o każdorazowej weryfikacji zdjęcia blokady. Zaniechanie tej czynności może spowodować, że element antywłamaniowy przyczyni się do Twojego upadku lub problemu z głośnym alarmem.

U-lock

Rozwiązaniem kojarzonym także z rowerami jest U-lock, a więc długa, solidna kłódka, przy pomocy której da się przytwierdzić motocykl do płotu, latarni czy innego elementu małej architektury. Im droższy i bardziej zaawansowany wariant, tym skuteczniej chroni przed kradzieżą. U-lock z górnej półki jest trudny do przecięcia nawet z zastosowaniem akumulatorowej szlifierki, nie wspominając o podręcznych nożycach czy piłach. Przy wyborze modelu warto sprawdzić materiał wykonania konstrukcji oraz jakość zamków.

Łańcuch

Za pomocą specjalnego łańcucha można solidnie zablokować motocykl lub nawet połączyć kilka różnych pojazdów. Rzuca się w oczy i kojarzy z trudnościami w trakcie przecinania. Pasuje do wszystkich rodzajów motocykli, choć jego minusem może być waga oraz rozmiar.

Alarm

Nawet jeżeli alarm kojarzy się w pierwszej kolejności z samochodami, również w przypadku motocykli to jedna z forma ochrony pojazdu przed kradzieżą. W nowszych modelach jest standardowym elementem wyposażenia, a w starszych jego założenie to dla profesjonalnej firmy bardzo proste zadanie. Nowoczesny i skuteczny alarm odcina zapłon, jest niezależny pod względem zasilania i głośno daje o sobie znać.

Lokalizator GPS

Umieszczenie w motocyklu niewielkiego lokalizatora GPS nie zabezpiecza go przed kradzieżą, jest natomiast skutecznym sposobem na jego odnalezienie i odzyskanie. Sygnał pozwalający namierzyć utracony pojazd można zagłuszyć, ale to trudne i osiągalne jedynie dla profesjonalnych złodziejów. W każdym przypadku należy pamiętać o przemyślanym ukryciu lokalizatora oraz korzystaniu ze sprawdzonych, bezpiecznych, zaawansowanych technologii.

Pod kątem monitoringu z wykorzystaniem systemu GPS skonsultuj się z ekspertami Solid Group. Nasza firma od początku lat 90. rozwija kompleksową ofertę w dziedzinie ochrony osób i mienia. Nowoczesna usługa iCar wykorzystująca standard GPS ułatwia lokalizowanie i kontrolowanie pojazdów firmowych oraz prywatnych. Choć korzysta się z niego głównie przy okazji zabezpieczenia flot samochodowych, również jednoślady wymagają stosowania nowoczesnych technologii.

Podsumowując, istnieje kilka mechanicznych i elektronicznych metod zabezpieczenia motocykla przed kradzieżą. Wybierz najwygodniejsze dla Ciebie i pamiętaj również o kwestii parkowania w bezpiecznych miejscach.