Prowadzisz inwestycję budowlaną? Budujesz biurowiec, galerię, hale, a może dom? W każdej z tych sytuacji warto ją odpowiednio zabezpieczyć. Nie chodzi tu jedynie o montaż tymczasowego ogrodzenia, bo takie jest łatwe do sforsowania. Tymczasem na placu budowy znajdują się kosztowne materiały, drogi sprzęt i maszyny, które chętnie padają łupem złodziei. Między innymi z tego powodu, warto postawić na ochronę placu budowy. Na czym polega?

Ochrona placu budowy

Ochrona placu budowy polega na jego odpowiednim zabezpieczeniu na wypadek włamania i kradzieży lub zniszczeń. Chociaż z drugiej strony, zwiększa też bezpieczeństwo przypadkowych przechodniów, którzy mogą próbować przedrzeć się przez plac budowy, skracając sobie drogę do celu. Każdy plac budowy, zarówno ten mały w czasie budowy domu, czy duży w czasie budowy biurowca, hotelu czy innego obiektu, to obszar, który należy objąć szczególnym nadzorem. Niebezpieczeństwo czyha bowiem zarówno na inwestora, wykonawcę, pracowników, jak i przypadkowych przechodniów. Strefa prac budowlanych jest wyjątkowo niebezpieczna, dlatego warto postawić na jej ochronę.

Dlaczego warto objąć nadzorem plac budowy?

Zastanówmy się, dlaczego warto objąć ochroną plac budowy, rozważając kilka możliwych wypadków. Pozwoli nam to zobrazować przyczyny i możliwe skutki braku odpowiednich zabezpieczeń.

Z powodu prowadzenia robót budowlanych

Po pierwsze, na obszarze budowy prowadzone są niebezpieczne roboty budowlane, począwszy od wykopów ziemi, przez poruszające się maszyny i pojazdy, po stawianie murów i układanie ciężkich elementów na wysokościach. Gdybyśmy nie zamknęli obszaru, na jakim prowadzone są te prace, przypadkowy przechodzień, który chciałby sobie skrócić drogę, mógłby wpaść do dołu, zostać potrącony przez maszynę lub zostać uderzony cegłówką. Odpowiedzialność za takie zdarzenie spada na inwestora, a konsekwencje mogą być ogromne.

Z powodu składowania materiałów i przechowywania sprzętu

Po drugie, na placu budowy składowane są materiały budowlane, przechowywany jest sprzęt i duże maszyny jak koparki czy ładowarki. Bez ich nadzoru, mogłyby zostać skradzione lub uszkodzone, narażając tym samym całą budowę na opóźnienia w realizacji, a inwestora lub wykonawcę na wysokie straty.

Z powodu możliwych aktów sabotażu

Po trzecie, w przypadku braku kontroli pracowników budowlanych może dochodzić do aktów sabotażu lub kradzieży. Zawistna konkurencja może podsyłać osoby udające pracowników firmy, których zadaniem będą działania na szkodę wykonawcy i inwestora. Chociaż brzmi to, jak sceny z filmu sensacyjnego, to w przypadku dużych inwestycji budowlanych, takie zdarzenie jest bardzo realne. Tymczasem wystarczy zwykłe legitymowanie pracowników przy wejściu na teren budowy, aby ustrzec się przed takimi zdarzeniami.

Jak wygląda ochrona placu budowy?

Ochronę placu budowy można realizować na kilka różnych sposobów. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie terenu. W zasadzie jest ono niezbędne nie tylko z uwagi na przepisy budowlane, ale także do realizacji przedsięwzięcia ochrony. Ogrodzenie panelowe, blacha czy płyty OSB to jedne z najpopularniejszych materiałów, choć nie jedyne. Na pewno jednak każde z nich ogranicza dostęp do terenu, na którym prowadzone są niebezpieczne prace budowlane i składowane kosztowne materiały i sprzęt.

W jakie rozwiązania warto zainwestować na placu budowy?

Najlepszym sposobem na ochronę placu budowy jest stała obecność pracowników ochrony. Tworząc im stanowisko pracy w postaci tymczasowej zabudowy, na przykład kontenera, dbasz o ich zaplecze, a oni o nadzorowanie terenu. Mogą je realizować, począwszy od kontroli pracowników, chociażby legitymując ich przy wejściu, sprawdzać pojazdy transportowe, przewożące materiały, wyznaczać im drogi, którymi mogą się poruszać, prowadzić obchód w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń itd. Drugim sposobem na sprawowanie ochrony na placu budowy jest monitoring wizyjny . Możesz je wykorzystać jako dodatkowe zabezpieczenie, wspomagające pracowników ochrony, stacjonujące w stworzonej na placu budowy wartowni, lub jako samodzielne, zdalnie sterowane narzędzie. Służy temu, chociażby mobilna Wieża Obserwacji Wideo, dzięki której można zdalnie prowadzić monitoring CCTV. Taka wieża z zestawem umieszczonych na niej kamer może objąć swoim zasięgiem cały teren budowy, a obraz z niej możesz śledzić w każdej chwili za pomocą komputera lub urządzeń mobilnych, co więcej, po otrzymaniu sygnału alarmowego, nadanego przez jeden z detektorów np. czujnik ruchu zainstalowany na wieży, pracownik Stacji Monitorowania Alarmów Solid, która działa przez 24 godziny na dobę, zweryfikuje sygnał i w razie konieczności wyśle na miejsce patrol interwencyjny. To bardzo wygodne i skuteczne rozwiązanie, którego celem jest zabezpieczenie terenu i ograniczenie szkód, jakie mogą zostać spowodowane przez intruza.

Na czym polega ochrona placu budowy — podsumowanie

Obecność intruza na placu budowy zarówno w czasie wykonywania robót budowlanych, jak i po godzinach pracy nie wróży niczego dobrego. Skutki wyrządzonych szkód mogą być ogromne, zwłaszcza jeśli włamywacz dopuszcza się sabotażu lub kradzieży. Dlatego warto podejmować działania mające na celu zabezpieczenie tego terenu, aby uniknąć niszczenia i różnego rodzaju strat. Dostępne narzędzia, takie jak mobilna wieża do monitoringu CCTV czy stacjonarna ochrona obiektu, pomoże Ci zrealizować inwestycję zgodnie z planem i bez przykrych niespodzianek. Dlatego niezależnie od tego, czy budujesz hotel, czy stawiasz dom, zainwestuj w ochronę placu budowy.