Właściciele działek rekreacyjnych i ogródków działkowych dobrze wiedzą, że pozostawiony bez opieki domek letniskowy może być obiektem zainteresowania złodziei. Zamartwiają się o pozostawione w nim przedmioty, takie jak narzędzia ogrodowe, kosiarki, piły, meble, sprzęt RTV i AGD. Szukają sposobów na ich zabezpieczenie przed włamywaczami, ale często nie wiedzą, co w ich przypadku sprawdzi się najlepiej. Jeśli też do nich należysz, przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy w nim, jaki alarm na działkę może sprawdzić się w Twoim przypadku.

Jaki alarm na działkę?

Jak często bywasz w swoim domku na działce? Czy jesteś tam codziennie od wczesnej wiosny do końca jesieni? A może traktujesz go bardziej jako weekendowe miejsce rekreacji? To tylko kilka z pytań, które powinieneś sobie zadać, wybierając alarm na działkę. Poza nimi warto odpowiedzieć sobie także na te:

  • Jak dobrze posesja chroniona jest obecnie? Czy jest ogrodzona wysokim płotem?
  • Czy jest porządna furtka, którą niełatwo sforsować?
  • Czy brama wjazdowa jest zamykana?
  • Czy domek znajduje się w otoczeniu innych, czy też jest samotnie postawiony nad lasem lub nad jeziorem?
  • Czy w okolicy zdarzają się kradzieże? Jak działają wówczas złodzieje?
  • Czy masz dostęp do prądu i oświetlenia?

Gdy odpowiesz sobie już na wszystkie pytania, powinieneś porównać je z dostępnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest system alarmowy, który zareaguje w momencie podjęcia przez złodzieja próby włamania. Co powinien obejmować taki alarm?

System alarmowy na działkę

Wyłamane zamki, uszkodzone drzwi, wybite szyby to typowe zniszczenia domków działkowych. Żadne z podstawowych zabezpieczeń nie będzie przeszkodą dla zdeterminowanych włamywaczy, którzy pragną zrabować cenny dla nich łup, znajdujący się wewnątrz. Właśnie dlatego, pierwszymi urządzeniami, które powinny znaleźć się w systemie alarmowym na działce, są czujniki zbicia szyby i czujki otwartych okien lub drzwi.
Kolejnym ważnym urządzeniem jest sygnalizator dźwiękowy. Donośny sygnał, który usłyszą także sąsiedzi, bardzo często potrafi spłoszyć włamywacza i powstrzymać go przed podjęciem dalszych kroków. Wszystko to oczywiście nie może działać bez centrali alarmowej, która nadzoruje pracę tych urządzeń. Ponadto warto wyposażyć alarm na działce w moduł GSM.

Alarm GSM na działkę

Chociaż alarm potrafi powstrzymać włamywacza przed kontynuacją swoich działań, to nie cofnie tego, czego ten zdążył już dokonać. Dlatego zapewne każdy użytkownik takiego systemu chciałby wiedzieć, że doszło do włamania i mogło dojść do kradzieży. Co więcej, nie chciałby się tego dowiedzieć podczas kolejnej wizyty na działce, ale od razu po uruchomieniu się alarmu. Właśnie dlatego, system warto wyposażyć w >moduł GSM. Dzięki temu bezpośrednio po zdarzeniu centrala aktywuje sygnał powiadomień, które zostaną w formie głosowej lub wiadomości SMS wysyłane na telefon czy smartfon właściciela działki i innych skonfigurowanych użytkowników. Co więcej, dialer GSM pozwala zdalnie uruchomić lub rozbroić alarm.

Alarm na działkę bez prądu

Wszystkie newralgiczne punkty na działce powinny być odpowiednio zabezpieczone. Dlatego drzwi i okna warto wyposażyć w czujki otwarcia. W oknach można zamontować dodatkowo czujniki zbicia szyby, zaś na zewnątrz lub wewnątrz sygnalizator dźwiękowy. Wszystkie te urządzenia mogą być zasilane niezależnie, co oznacza, że każde z nich może mieć własny zasilacz, który należy podłączyć do prądu i dodatkowy akumulator, z którego będą czerpać energię, w przypadku braku zasilania.

Kolejną możliwością jest montaż elementów systemu alarmowego, korzystających ze wspólnego zasilania, a jeszcze innym możliwość urządzeń, które zasilane są na wydajne baterie. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o ich regularnej wymianie. Nie da się jednak zrobić tego samego z centralą alarmową. Ta potrzebuje stałego zasilania z sieci elektrycznej, które może być chwilowo zastępowane przez energię z akumulatora.

To wszystko sprawia, że nie da się zainstalować alarmu na działkę bez prądu, bo choć część urządzeń może działać na baterie, to centrala, która odpowiada za ich współpracę, aktywację alarmu dźwiękowego czy wreszcie wysyłanie powiadomień do użytkowników systemu już nie. Jak to się ma do alarmu bezprzewodowego?

Alarm bezprzewodowy na działkę

Chociaż wszystkie elementy systemu alarmowego mogą działać przewodowo lub bezprzewodowo, to ten pierwszy sposób montażu nie zawsze dobrze sprawdza się na działkach. O ile tylko odległości pomiędzy poszczególnymi elementami systemu nie muszą być duże, co wpływa na ich zasięg, alarm bezprzewodowy może okazać się wygodniejszym rozwiązaniem. Nie ma tutaj konieczności prowadzenia kabli, co daje większą swobodę montażu. Z drugiej zaś strony, alarm przewodowy zapewnia stabilne połączenie pomiędzy poszczególnymi elementami systemu, z czym urządzenia bezprzewodowe miewają trudność. Każdy działkowiec musi zdecydować sam, który sposób będzie dla niego lepszy.

Jakie inne zabezpieczenia na działce można stosować?

Możesz zastanawiać się, czy alarm na działkę to jedyny sposób, aby przeciwdziałać rabusiom. Czy jest jakiś skuteczniejszy sposób ochrony mienia niż ten? Otóż. Alarm jest jednym z najskuteczniejszych form ochrony, ale oczywiście niejedynym. Na pewno dobrze jest zainwestować w trudne do sforsowania ogrodzenie, porządne zamki w furtce, bramie i drzwiach i zabezpieczenia antywłamaniowe w oknach. Poza tym, na działce można zamontować monitoring wizyjny.

Dobrym pomysłem na ochronę działki jest też monitorowanie z interwencją, czyli usługa realizowana przez firmy zajmujące się ochroną obiektów, takie jak nasza, w której monitorujemy sygnały alarmowe pochodzące z systemów zamontowanych u naszych klientów. Robimy to w naszym centrum monitorowania, które działa przez całą dobę. W chwili otrzymania informacji o zdarzeniu, pracownicy centrum wysyłają na miejsce patrol interwencyjny.

Czy monitoring na działce to dobry pomysł? Jak sprawdza się system kamer?

Ideą instalacji alarmu na działce jest odstraszanie włamywaczy i powstrzymywanie ich działań. Idea monitoringu z kolei to możliwość identyfikacji przestępców na zarejestrowanym przez kamery obrazie wideo. Trzeba mieć jednak na uwadze, że kamery nie zawsze dobrze się sprawdzają, a włamywacze mogą być zamaskowani. Dlatego też tani monitoring, oferujące niskiej jakości obraz kamery, które mają problemy z obrazowaniem szczegółów w pochmurne dni w nocy mija się z celem.

W przypadku monitoringu dobrze jest postawić na nieco droższe rozwiązania, takie jak kamery IP o wysokiej rozdzielczości, umożliwiające bezprzewodową transmisję danych poprzez Internet. Dzięki temu otrzymasz możliwość sterowania kamerami w czasie rzeczywistym, podgląd obrazu i możliwość zapisu na serwerze, dzięki czemu można zapisywać znacznie dłuższe nagrania. Poza tym, kamerami IP można sterować z poziomu aplikacji na smartfona, co jest bardzo wygodne. Jednak, czy kamery sprawdzą się lepiej niż alarm na działkę?

System alarmowy, czy monitoring na działkę?

Monitoring wizyjny wyposażony w kamery o wysokiej rozdzielczości pomoże finalnie zidentyfikować sprawcę, ale często nie powstrzyma jego działań. Zamaskowani rabusie nie powstrzymają się przed grabieżą cennych fantów. Inaczej jest w przypadku alarmu, którego uruchomienie może spowodować zainteresowanie sąsiadów. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem złodzieje podejmą próbę ucieczki. Jeśli dodamy do tego wsparcie patroli interwencyjnych, o którym już wspomnieliśmy, alarm na działkę wydaje się dużo lepszym zabezpieczeniem. Tylko, jak ten alarm wybrać?

Jak wybrać alarm na działkę?

Działka, której nikt na bieżąco nie dogląda, może szybko stać się obiektem zainteresowania rzezimieszków. Pozostawiony na niej droższy sprzęt mechaniczny, sprzęt RTV, AGD, a nawet narzędzia ogrodowe to dla nich cenny łup. Aby ustrzec się przed potencjalnymi skutkami wizyty nieproszonych gości, warto zabezpieczyć swój domek na działce alarmem.

Sam musisz zdecydować, czy wybierzesz system bezprzewodowy, czy przewodowy, pamiętając, że tak czy inaczej, wymagany jest dostęp do prądu, który jest głównym źródłem zasilania dla centrali alarmowej, odpowiadającej za przekazywanie sygnałów pomiędzy wszystkimi urządzeniami.

Do zabezpieczenia domku rekreacyjnego i terenu działki możesz używać także monitoringu wizyjnego, pamiętając o zastosowaniu odpowiednich kamer, które umożliwią rejestrację obrazu także w deszczowy dzień i w nocy. Dobrze, aby kamery były wyposażone w odpowiedni sposób transmisji i zapisu danych, na przykład bezpośrednio na kartę SD lub zewnętrzny dysk twardy.

Każde ze wspomnianych przez nas zabezpieczeń pozwoli Ci ograniczyć potencjalnie dotkliwe skutki działania przestępców. Jeśli chcesz kupić alarm na działkę rekreacyjną lub ogródek działkowy, skontaktuj się z nami. Pomożemy dobrać odpowiednie urządzenia.