Bezpieczeństwo na osiedlach mieszkaniowych jest jednym z kluczowych elementów, na które powinni zwracać uwagę zarówno mieszkańcy, jak i ich administratorzy czy deweloperzy. Zanim jednak przejdziemy do omówienia praktycznych rozwiązań, warto przyjrzeć się zagrożeniom, które mogą czyhać na mieszkańców osiedli.

Jakie zagrożenia czyhają na mieszkańców osiedli?

Mieszkańcy osiedli mieszkaniowych mogą być narażeni na różnego rodzaju zagrożenia, wśród których najczęściej wymieniane to kradzieże, włamania, akty wandalizmu, czy nawet napady. Te sytuacje są nie tylko stresujące, ale także mogą narażać mieszkańców na straty materialne i psychiczne. Warto więc zastanowić się, jak można się ich ustrzec. Co powinien zrobić deweloper już na etapie budowy osiedla, a co mogą zrobić sami mieszkańcy, jako wspólnota.

Jak o bezpieczeństwo osiedla powinien zadbać deweloper?

Deweloper, jako osoba odpowiedzialna za budowę i urządzenie osiedla, powinien zadbać o szereg rozwiązań, które zwiększą poziom bezpieczeństwa. W zasadzie bezpieczeństwo na terenie osiedla zaczyna się od solidnie zrealizowanej budowy. Dobrze dobrana stolarka okienna i drzwiowa, zamki antywłamaniowe, czy zabezpieczenia przed otwarciem ich z zewnątrz wszelkich możliwych wejść do budynku to podstawa.

Oczywiście nie będziemy tu mówić o bezpieczeństwie pożarowym, ale wspomnimy tylko, że deweloper powinien dostosować budynek do obowiązujących przepisów prawa budowlanego, które również uwzględniają kwestię bezpieczeństwa.

Deweloper powinien wziąć też pod uwagę ochronę terenu całego osiedla, a więc parkingu, garaży, terenów zieleni. Kluczowe jest więc ograniczenie dostępu osobom nieuprawnionym do przebywania na terenie obiektu. Jak to zrobić?

Ogrodzenie

Pierwszym, podstawowym elementem jest solidne ogrodzenie całego terenu. Ogrodzenie nie tylko zabezpiecza teren osiedla przed dostępem osób niepożądanych, ale również daje poczucie prywatności i bezpieczeństwa mieszkańcom.

Automatyczny szlaban

Kolejnym rozwiązaniem jest montaż automatycznego szlabanu przy wjeździe na teren osiedla. Tego typu szlaban umożliwia kontrolę nad tym, kto i kiedy wjeżdża na teren osiedla. Może on zostać zainstalowany jako element systemów kontroli dostępu. Choć ta, może odbywać się także poprzez wideo-domofon.

Wideo-domofon

Zastosowanie wideo-domofonów w mieszkaniach pozwala mieszkańcom kontrolować, kto chce dostać się do ich mieszkania. To skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa prywatnych przestrzeni.

Odpowiednie oświetlenie

Jeszcze jednym elementem, o który powinien zadbać deweloper, jest odpowiednie oświetlenie. Oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby były dobrze widoczne kluczowe obszary osiedla, zwłaszcza w nocy, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz utrudnia działanie potencjalnym przestępcom.

Warto dodać, że dbanie o powyższe kwestie i zapewnienie bezpieczeństwa w ich zakresie po zakończeniu okresu odpowiedzialności dewelopera przechodzi na zarządcę osiedla, którym może być zarząd spółdzielni mieszkaniowej lub administrator wspólnoty, choć tu większość decyzji podejmowanych jest na podstawie uchwał, które są przegłosowywane przez mieszkańców.

Jak wspólnota mieszkaniowa może dbać o bezpieczeństwo osiedla?

Wspólnota mieszkaniowa, skupiająca mieszkańców osiedla, także może podjąć pewne działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Członkowie wspólnoty mogą w drodze uchwały zlecić wykonanie dodatkowych instalacji, które nie zostały przewidziane przez dewelopera, a które dadzą im większy spokój i pozwolą czuć się bezpiecznie.

Monitoring osiedlowy

Instalacja systemu monitoringu wizyjnego to jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań. Kamery umieszczone w strategicznych punktach osiedla nie tylko odstraszają potencjalnych przestępców, ale również dostarczają cennych dowodów w przypadku ewentualnych zdarzeń.

Ochrona fizyczna - budka strażnicza

W niektórych przypadkach warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej firmy ochroniarskiej, która zabezpieczy osiedle. Można również zdecydować się na budkę strażniczą, w której dyżur będzie pełnić pracownik ochrony, patrolując teren osiedla i kontrolując osoby, które się po nim poruszają, w zakresie swoich uprawnień.

Bezpieczeństwo osiedli mieszkaniowych - podsumowanie

O bezpieczeństwo na osiedlu mieszkaniowym można dbać w szerokim zakresie. Zaczynając od solidnego ogrodzenia, poprzez monitoring po ochronę fizyczną. Jednak należy pamiętać, że jako użytkownicy takiego terenu, powinniśmy zacząć od siebie.

Powinniśmy zwracać uwagę na kwestie bezpieczeństwa, pilnować, aby drzwi na klatkę pozostawały zamknięte, jeśli nie ma uzasadnionej potrzeby, aby było inaczej. Powinniśmy przyglądać się podejrzanym zachowaniom osób, które nie znamy i informować odpowiednie służby o możliwości popełnienia wykroczeń czy przestępstwa, które zagrażają naszemu mieniu, życiu lub zdrowiu.

Jeśli odpowiedzialność za bezpieczeństwo na terenie osiedla mieszkaniowego spoczywa na Tobie i chcesz je zwiększyć, skontaktuj się z nami - pomożemy Ci o nie zadbać.