Dobry zamek to nie wszystko. Doświadczony złodziej, solidny wytrych i kilka wprawnych w ruchu, mogą je otworzyć. Jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem? Są na to różne sposoby, a większość z nich, omawiamy w poniższym artykule. Koniecznie go przeczytaj i dowiedz się, jak chronić swój dom, bliskich i majątek.

Jak włamywacz pokonuje drzwi wejściowe?

Aby lepiej zrozumieć to, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć drzwi wejściowe, należy przeanalizować sposoby, jakich używają włamywacze do tego, aby je sforsować. Najczęściej robią to poprzez ich wyważenie lub wyłamanie, czasem przewiercają zawiasy, by wyciągnąć drzwi z ościeżnicy, a czasem po prostu używają wytrycha do obejścia mechanizmów zamków i po prostu otwierają drzwi, pociągając za klamkę. Gdy już to wiemy, możemy skupić się na zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, które przeszkodzą rabusiom w tych działaniach. Jednak po kolei...

Po pierwsze: wybierz drzwi antywłamaniowe

Włamywacze mają różne techniki, które pozwalają im pokonać zwykłe drzwi. Dlatego ważne jest, aby zastosować odpowiednie zabezpieczenia, które utrudnią im zadanie. Jednym z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć, aby nie pozwolić mu dostać się do wewnątrz jest wybór drzwi antywłamaniowych.

Czym cechują się dobre drzwi antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe są zaprojektowane tak, aby wytrzymać próby włamania. Mają wzmocnioną konstrukcję, solidne zamki oraz specjalne wkładki, które utrudniają dostęp do mechanizmu poprzez wytrych.

Co więcej, drzwi antywłamaniowe wyposażone są w rygiel lub specjalne bolce, które „wbijają się” w ościeżnicę po zamknięciu zamka i utrzymują drzwi na miejscu. Wybierając takie drzwi, masz większą pewność, że twój dom będzie dobrze chroniony.

Po drugie: wzmocnij ościeżnicę

Zwykła ościeżnica, podobnie jak drzwi może zostać wyłamana. Wystarczy kilka kopnięć lub uderzeń łomem. Jednak istnieją proste w montażu akcesoria, którymi można ją wzmocnić. Są to stalowe ramki montowane w okolicach zamka drzwi i zawiasów, które wzmacniają konstrukcję ościeżnicy i zapobiegają jej pękaniu.

Po trzecie: ukryj zawiasy

Chociaż prawo budowlane nie określa kierunku montażu drzwi, to nie bez przyczyny najczęściej robi się to od wewnątrz. Większość osób, zastanawiających się nad możliwością ich wyważenia, uważa, że to zły sposób. Jednak montując drzwi od wewnątrz, czyli tak, aby otwierały się do środka, utrudniamy włamywaczowi dostęp do zawiasów i wkładki zamka.

Jeśli Twoje drzwi zamontowane są na zewnątrz i nie masz możliwości ich przełożenia, to dobrym pomysłem jest zamontowanie osłonek na zawiasy, które utrudnią ich przewiercenie.

Po czwarte: zamontuj solidną klamkę

Lekką klamkę z aluminium łatwo wyciągnąć, odkryć mechanizm wkładki zamka i go otworzyć. Dlatego dobrym pomysłem jest inwestycja w solidną klamkę, wykonaną ze wzmocnionej stali, mosiądzu lub innego masywnego materiału. Co więcej, taka klamka zawsze idzie w parze z szyldem, czyli osłoną zakrywającą otwory zamka. Taki szyld powinien dobrze przylegać do drzwi i być trudny do zdemontowania.

Po piąte: zamontuj zabezpieczenia

Solidne drzwi i zamki antywłamaniowe to jeszcze nie wszystko. Na tym etapie, gdy masz już solidną klamkę i wzmocnienia ościeżnicy, warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, które utrudnią dostęp rabusiowi, a nawet odstraszą intruza i powstrzymają go przed wykonaniem jakichkolwiek działań. Warto rozważyć montaż lampy z czujnikiem ruchu, zamka elektronicznego, czy łańcucha.

Światło z czujnikiem ruchu

Montaż lampy nad drzwiami z czujnikiem ruchu to świetny sposób, aby odstraszyć włamywacza. Ten działa najczęściej pod osłoną nocy, a zapalenie się światła po tym, jak zbliży się do drzwi, może skutecznie zniechęcić go do działania, bo będzie się obawiać, że zostanie zauważony.

Zamek elektroniczny

Dobrym sposobem na zabezpieczenie drzwi przed włamaniem jest trudny do obejścia zamek. W tym kontekście zamek elektroniczny daje duże możliwości. Nie ma tu standardowej dziurki do klucza, dlatego żaden wytrych tu nie pomoże. Taki zamek może być otwierany na kod, poprzez kartę zbliżeniową lub czytnik linii papilarnych. To nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia ochronę przed włamaniem i daje dużą wygodę użytkowania.

Zamek elektroniczny może być też częścią większego systemu kontroli dostępu, które montujemy w Solid Group.

Łańcuch od wewnątrz

Zamontowanie łańcucha na drzwiach od wewnątrz pozwala na częściowe otwarcie drzwi, zachowując jednocześnie pewne zabezpieczenie. To przydatne rozwiązanie, zwłaszcza gdy oczekujesz kuriera lub chcesz porozmawiać z osobą na zewnątrz, zachowując pewną odległość.

Masz stare drzwi? Zamontuj zamki antywłamaniowe

Jeśli posiadasz stare drzwi, które nie są antywłamaniowe i nie chcesz się ich pozbywać, nie oznacza to, że nie możesz ich zabezpieczyć. Zamontowanie zamków antywłamaniowych to skuteczny sposób na wzmocnienie każdych drzwi. Dobre zamki powinny mieć certyfikat potwierdzający stopień ochrony.

Wybierz zamki o wysokim stopniu zabezpieczenia i zainstaluj je zgodnie z zaleceniami producenta, a skutecznie utrudnisz intruzowi dostęp do wnętrza.

Jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem - podsumowanie

Włamanie do domu może mieć poważne konsekwencje dla Twojego bezpieczeństwa i majątku. Dlatego warto podjąć odpowiednie środki ostrożności i zabezpieczyć drzwi przed włamaniem. Wybór drzwi antywłamaniowych, wzmocnienie ościeżnicy, ukrycie zawiasów, zamontowanie solidnej klamki i zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń pozwolą Tobie i pozostałym domownikom czuć się bezpiecznie.

Pamiętaj, że najlepszym zabezpieczeniem mieszkań i domów przed włamaniem jest alarm włamaniowy wraz z usługą monitorowania z interwencją. Dzięki temu zyskujesz realne wsparcie w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu mieszkańców i swojego majątku. Sprawdź naszą ofertę w tym zakresie.