Bezpieczeństwo domu to jedno z najważniejszych aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę. Włamanie może przynieść wiele nieprzyjemności, poczynając od strat materialnych, a kończąc na psychicznym dyskomforcie. W tym artykule przedstawimy aż 9 skutecznych sposobów na to, jak możemy zabezpieczyć nasz dom przed włamaniem.

Kiedy warto zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Przestępczość związana z włamaniami do mieszkań i domów rośnie w Polsce z roku na rok. Domy jednorodzinne są częstym celem włamywaczy, ze względu na łatwy dostęp i mniejszą ilość potencjalnych świadków. Dlatego zabezpieczanie domu przed włamaniem jest kluczowe niezależnie od sytuacji i warto zadbać o przynajmniej podstawowe mechanizmy zaraz po zakupie domu, czy też zakończeniu jego budowy. Nie ma skuteczniejszej formy ochrony niż działania profilaktyczne. Istnieją jednak pewne okoliczności, kiedy zabezpieczenia przydają się szczególnie.

Warto zabezpieczyć dom:

  • Przed długą nieobecnością - Jeżeli planujesz wyjechać na dłuższy czas, na przykład na wakacje, zabezpieczenie domu przed włamaniem powinno być Twoim priorytetem. Długotrwała nieobecność domowników jest idealną okazją dla włamywaczy.
  • Po włamaniu w okolicy - Jeżeli doszło do włamań w Twojej okolicy, jest to jasny sygnał, że powinieneś zwiększyć środki bezpieczeństwa w swoim domu. Włamywacze często wracają do tych samych obszarów, licząc na łatwy łup.
  • Po zakupie nowych, wartościowych przedmiotów - Jeżeli kupiłeś coś wartościowego, co mogłoby przyciągnąć uwagę włamywaczy, takiego jak drogie urządzenia elektroniczne, biżuteria czy dzieła sztuki, warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia.
  • Jeżeli mieszkasz w niebezpiecznej okolicy - Jeżeli Twoja okolica jest znana z częstych włamań lub innych przestępstw, zabezpieczenie domu powinno być dla Ciebie priorytetem.

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Inwestycja w zabezpieczenia domu to inwestycja w spokój i bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny.

Zabezpieczenie domu przed włamaniem i kradzieżą - 9 sposobów

Zapewne istnieje więcej niż 9 sposobów na to, aby zabezpieczyć dom przed włamaniem. Jednak wśród nich wszystkich chcemy zwrócić uwagę na najpopularniejsze, a zarazem najbardziej skuteczne zabezpieczenia przed kradzieżą i włamaniem do domu jednorodzinnego. Omówimy więc takie kwestie, jak:

  1. ogrodzenie,
  2. antywłamaniowe drzwi i okna
  3. antywłamaniowe rolety,
  4. oświetlenie posesji,
  5. etykiety informacyjne,
  6. system alarmowy,
  7. ochrona fizyczna.

Sposób 1. Zadbaj o solidne ogrodzenie

Ogrodzenie to podstawowe zabezpieczenie mechaniczne. Jeśli wybudowałeś właśnie dom, albo go kupiłeś, warto postawić już na samym początku na jego budowę lub wzmocnienie. Trudne do wyważenia furtki, bramy i wysokie płoty utrudnią złodziejom dostęp na posesje. Dobrym pomysłem jest też wideodomofon obok wejścia na posesję, który może wywołać wrażenie złodziejowi, że może zostać zauważony już na etapie planowania swojego włamania.

Sposób 2. Zamontuj solidne okna i drzwi antywłamaniowe

Kolejnym krokiem w zabezpieczaniu domu jest zainstalowanie solidnych drzwi i okien. Wysokiej jakości drzwi z solidnymi zamkami i okna z zabezpieczeniami przed otwarciem z zewnątrz nie pozwolą złodziejowi łatwo dostać się do środka. Wybierając je zwracaj uwagę nie tylko na samą ilość i jakość ryglowania, ale też na materiał wykończenia, podnoszący odporność na włamanie i zawiasy.

Sposób 3. Zamontuj rolety antywłamaniowe

Nie zapomnij zadbać także o drzwi balkonowe i tarasowe. Te często nie stanowią tak dobrej ochrony jak solidne drzwi wejściowe i są łatwiejsze do sforsowania. Warto więc zamontować wraz z nimi rolety antywłamaniowe. To także dobry pomysł na dodatkowe zabezpieczenie okien.

Sposób 4. Zadbaj o oświetlenie posesji

Dobre oświetlenie jest niezwykle ważne w zabezpieczaniu domu. Choć może wydawać się to błahe, warto zamontować lampy zewnętrzne z czujnikami ruchu. Czujniki ruchu mogą automatycznie włączać światła, gdy ktoś zbliża się do domu, co może odstraszyć potencjalnych włamywaczy i zwrócić uwagę sąsiadów, czy przechodniów.

Sposób 5. Zamontuj etykiety ostrzegawcze

Etykiety ostrzegawcze, informujące o zabezpieczeniach, mogą skutecznie odstraszać włamywaczy. Choć mogą wydawać się bez znaczenia, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Często to właśnie one odstraszają potencjalnych przestępców. Zapewne nieraz widujesz je na bramach i ogrodzeniach osiedli, czy sąsiadów. Tabliczka z informacją „obiekt chroniony” to całkiem skuteczny element zapewnienia bezpieczeństwa.

Sposób 6. Zainstaluj system alarmowy

System alarmowy to kolejny element, który może odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Nowoczesne systemy alarmowe mogą być sterowane zdalnie, a także wysyłać powiadomienia na nasz telefon w razie niepokojących zdarzeń, co tylko zwiększa jego funkcjonalność.

Instalacja czujników ruchu wewnątrz domu, czy też otwartych drzwi i okien sprawi, że żadna próba włamania nie pozostanie bez echa. Często już sam dźwięk alarmu spłoszy włamywaczy, a jeśli wyposażysz alarm w moduł powiadamiania na telefon, dowiesz się, że Twój dom jest zagrożony, nawet gdy jesteś z dala od niego. Dzięki temu będziesz mógł podjąć szybką reakcję. Choć w tej kwestii polecamy monitoring sygnałów alarmowych z interwencją, czyli ochronę fizyczną.

Sposób 7. Podpisz umowę na ochronę fizyczną

Decydując się na współpracę z agencją ochrony, która będzie monitorować sygnały alarmowe pochodzące z instalacji alarmowej w Twoim domu, możesz liczyć na wsparcie, które jest wtedy najbardziej potrzebne. Pojawienie się na miejscu patrolu interwencyjnego, czyli pracowników ochrony fizycznej, którzy mogą uchwycić i powstrzymać intruzów przed dalszymi działaniami, to najlepsza pomoc. Dzięki temu ryzyko kradzieży Twojego mienia znacznie się zmniejsza. Poza tym, przekazanie przestępców w ręce policji zmniejszy zapędy kolejnych potencjalnie chętnych włamywaczy w tym regionie.

Sposób 8. Zainwestuj w monitoring wizyjny

Kamery monitoringu to kolejny skuteczny sposób na zabezpieczenie naszego domu. Zainstalowanie systemu monitoringu pozwala na śledzenie sytuacji na posesji nawet na odległość, a nagrania mogą pomóc rozpoznać ewentualnych sprawców i odnaleźć skradzione mienie. Warto zainwestować w takie kamery, które dobrze rejestrują obraz o każdej porze dnia i nocy.

Sposób 9. Wykup ubezpieczenie domu

Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem jest ubezpieczenie domu. Mimo podjęcia wszelkich środków ostrożności, warto je rozważyć. W razie nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak włamanie z kradzieżą, będziemy mogli liczyć na finansowe wsparcie, które umożliwi nam pokrycie ewentualnych szkód i strat materialnych.

Jak jeszcze chronić dom od włamania?

Podczas naszej nieobecności warto poprosić sąsiadów o pilnowanie domu. Ich pomoc jest nieoceniona. Sąsiad, który zerknie od czasu do czasu na Twoją posesję może szybko zauważyć jakieś niepokojące sygnały i wezwać pomoc. Taka obserwacja leży też w jego interesie, bo uchwycenie sprawców zmniejszy ryzyko włamania także w jego domu.

Dobrym pomysłem jest także stosowanie timera do włączania i wyłączania świateł, co sprawi wrażenie, że dom jest zamieszkany. Znasz to zapewne z filmu „Kevin sam w domu”, którego sąsiedzi mieli automatyczne włączniki świateł po zmroku.

Dodatkowe zabezpieczenia - przed czym jeszcze chronić dom?

Bezpieczeństwo domu to nie tylko ochrona przed włamaniem, ale także przed innymi zagrożeniami, takimi jak pożar. Instalacja czujników dymu i gazu, czy też tlenku węgla to podstawowe elementy zabezpieczające nasz dom przed tym niebezpieczeństwem. Warto w nie zainwestować, zwłaszcza jeśli korzystasz z konwencjonalnych źródeł ciepła, a to nie wszystko.

Podobnie jak w przypadku pożaru, warto zainstalować w domu czujniki zalania. Dzięki nim będziemy mogli szybko zareagować na awarię instalacji wodnej, która mogłaby spowodować znaczne straty.

Wszystkie wspomniane tu czujniki mogą stać się częścią systemu alarmowego. Dlatego wystarczy przemyśleć jego budowę pod kątem wszelkich potencjalnych dla domu zagrożeń. To pozwoli Ci zmniejszyć koszty inwestycji w zabezpieczenie domu.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem - podsumowanie

Pamiętaj, że żadne zabezpieczenie nie jest w 100% skuteczne, ale stosując powyższe wskazówki, możesz w znacznym stopniu poprawić poziom bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich, a bezpieczeństwo to kwestia, której nie można lekceważyć.

Włamanie do domu to stresujące i nieprzyjemne doświadczenie, którego możesz uniknąć, stosując się do powyższych rad. Pamiętaj, że każde zabezpieczenie zwiększa nasze szanse na ochronę domu i rodziny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabezpieczania domu przed włamaniem, skontaktuj się z profesjonalistami w tej dziedzinie. Wiedza i doświadczenie specjalistów pomoże Ci wybrać najbardziej efektywne rozwiązania, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. W Solid Group zajmujemy się bezpieczeństwem na co dzień. Chętnie pomożemy Ci w zabezpieczeniu Twojego domu przed włamaniem i innymi zagrożeniami.