Czy wiesz, że w 2021 roku strażacy interweniowali w ponad 100 tysiącach pożarów, w tym aż 33% z nich dotyczyło obiektów mieszkalnych? Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu, montując w nim alarm przeciwpożarowy. W tym artykule opisujemy, czym jest i jak działa taki system. Przeczytaj i sprawdź, w jaki sposób może ochronić Twój dom.

Statystyki pożarów w Polsce

Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, w 2021 roku strażacy uczestniczyli w blisko 600 tysiącach interwencji, w tym 106465 zdarzeń dotyczyły pożarów i chociaż to o przeszło 20 tysięcy mniej niż w roku 2020 to wciąż jest to ogromna liczba. W grupie pożarów największa liczba interwencji dotyczyła konkretnych obiektów:

  • 33869 obiektów mieszkalnych;
  • 2336 obiektów produkcyjnych;
  • 2236 obiektów użyteczności publicznej.

W wyniku pożarów życie straciło 516 osób, a 2444 odniosły obrażenia. Dlatego warto inwestować w zabezpieczenia, które zmniejszą ryzyko pożarowe i pomogą chronić zdrowie i życie osób, znajdujących się na terenie obiektu objętego pożarem. Jednym z takich zabezpieczeń jest alarm przeciwpożarowy, jaki możesz zainstalować w swoim domu.

Alarm przeciwpożarowy — czym jest system przeciwpożarowy

Alarm przeciwpożarowy to potoczna nazwa systemu przeciwpożarowego, jaki może zostać zainstalowany w niemal każdym budynku. O ile jest to powszechne rozwiązanie wśród obiektów firmowych, użyteczności publicznej, usługowych czy obiektów kulturalnych, a częściowo także wymagane przez prawo, o tyle w budynkach prywatnych, czyli w domach jednorodzinnych wciąż rozwiązanie to stanowi margines. W ostatnich latach następuje jednak pozytywna zmiana i coraz częściej właściciele domów decydują się na tego typu zabezpieczenia, zwłaszcza że poza ochroną mienia, alarm pożarowy przyczynia się także do ochrony zdrowia i życia bliskich im osób i ich samych.

Co wchodzi w skład alarmu przeciwpożarowego

Alarm pożarowy to zespół urządzeń elektrycznych, który odpowiada za wykrywanie i sygnalizowanie zagrożeń, a także powiadamianie o zagrożeniu wybranych osób. W skład tego alarmu wchodzą:

  • czujniki dymu;
  • centrala alarmowa;
  • sygnalizatory dźwiękowe i/lub świetlne;
  • opcjonalnie moduły GSM i moduły WiFi.

Ten podstawowy system alarmowy może jednak zostać rozbudowany o mniej popularne detektory. O ile bowiem czujnik dymu wykrywa dym, a więc aktywuje alarm już po pojawieniu się ognia, o tyle dostępne są także inne czujniki, które wykrywają niebezpieczeństwa mogące być jego zarzewiem. Mowa tu o czujnikach gazu i tlenku węgla. Wyjaśnijmy ich działanie po kolei.

System przeciwpożarowy — jak działa alarm

Wszystkie urządzenia, które wchodzą w skład alarmu przeciwpożarowego, muszą zostać fachowo zamontowane i podłączone do instalacji elektrycznej (w przypadku instalacji przewodowej) lub alternatywnego źródła zasilania (w przypadku instalacji bezprzewodowej). Każde z nich pełni swoją funkcję.

Inteligentny czujnik dymu

Czujnik, czy też detektor dymu to podstawowe urządzenie, wchodzące w skład systemu przeciwpożarowego. Jego zadaniem jest wykrycie dymu i przekazanie impulsu do centrali alarmowej.

Centrala alarmowa

Centrala alarmowa to serce każdego systemu alarmowego. Jej zadaniem jest identyfikacja impulsów, jakie do niej docierają i aktywacja alarmu poprzez uruchomienie sygnalizatorów i aktywowanie modułów-nadajników.

Sygnalizatory

Sygnalizator dźwiękowy i świetlny, a najczęściej łączący w sobie obie funkcje, emituje sygnał ostrzegawczy, którego zadaniem jest poinformowanie osób przebywających w pobliżu o wykrytym zagrożeniu.

Moduły GSM i WiFi

Zadaniem modułów-nadajników jest przekazanie powiadomień w formie wiadomości SMS, głosowych lub powiadomień typu PUSH na telefon skonfigurowanych użytkowników lub inne urządzenia mobilne.

Czujnik gazu

Czujnik gazu ziemnego działa podobnie jak czujnik dymu, z tym że monitoruje stężenie gazu w pomieszczeniu i aktywuje alarm, gdy zostanie ono przekroczone.

Czujnik tlenku węgla

Podobnie jak wysokie stężenie gazu ziemnego, tak i tlenku węgla może być przyczyną wybuchu pożaru. Zadaniem czujnika tlenku węgla, czy też inaczej mówiąc czujnika czadu, jest aktywacja alarmu, gdy jego stężenie przekroczy dopuszczalne normy.

Zalety alarmu przeciwpożarowego

Alarm przeciwpożarowy to system zabezpieczeń, który niesie wiele korzyści, zaczynając od tych bezpośrednich jak wskazanie ryzyka pożarowego lub wykrycie dymu, oznaczającego pojawienie się ognia, po korzyści pośrednie. Wyobraź sobie, że siedzisz spokojnie na kanapie, oglądając film z rodziną, podczas gdy w kuchni na drugim końcu korytarza zapala się tłuszcz na kuchence i pryska po meblach. Czujnik dymu nada sygnał alarmowy, a Ty będziesz mógł szybko podjąć działania, celem powstrzymania rozprzestrzeniania się ognia, ochrony zdrowia i życia swoich bliskich, a przy tym zmniejszeniu strat. Dlatego do zalet alarmu przeciwpożarowego zaliczamy:

  • ogranicza ryzyko wybuchu pożaru (w przypadku czujników gazu i czadu);
  • ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się ognia (w przypadku czujników dymu);
  • pozwala chronić życie i zdrowie bliskich;
  • pozwala zmniejszyć straty w wyposażeniu i zapasach domu;
  • pozwala w porę wezwać służby ratunkowe i uchronić budynek przed uszkodzeniem i spaleniem.

Chroń swój dom z alarmem przeciwpożarowym

Wystarczy zwarcie w instalacji elektrycznej, niedopałek papierosa, pozostawione na desce żelazko lub obiad na kuchence, aby doszło do pojawienia się ognia. Ten łatwo się rozprzestrzeni, jeśli nie zostanie w porę stłumiony, a skutki takiego zdarzenia mogą być katastrofalne. Dlatego trzeba reagować szybko, a taką reakcję umożliwi Ci alarm pożarowy. Wystarczy, że zamówisz podstawowy zestaw, aby znacznie zmniejszyć ryzyko pożarowe w swoim domu. Skontaktuj się z nami, jeśli cenisz sobie spokój i bezpieczeństwo.