Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest jednym z najistotniejszych aspektów każdej nieruchomości. Okresowe przeglądy przeciwpożarowe pozwalają zidentyfikować potencjalne zagrożenia, które mogą wystąpić. Regularna kontrola nie tylko systemów alarmowych a również systemów przeciwpożarowych umożliwia również zorientowanie się, czy spełniają one obecne normy i wymogi, które określone są w przepisach prawa.

Jak często wykonywać przeglądy przeciwpożarowe?

Częstotliwość wykonywania inspekcji systemów przeciwpożarowych jest w Polsce regulowana przepisami prawa. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków jasno określa, że przeglądy techniczne powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku, a także po zmianach w budynku. Prawo wymaga także tego, aby inspektorzy PPOŻ. byli wykwalifikowanymi specjalistami.

Przeglądy przeciwpożarowe są procesami badania budynki i jego otoczenia w celu zdiagnozowania ewentualnych zagrożeń pożarowych oraz zalecenia co do środków ich wyeliminowania. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o sprawdzenie, czy nie są widoczne ślady pożarów, ale również o zweryfikowanie przyczyn zaistniałych pożarów. Inspektorzy są odpowiedzialni za kontrolę nieruchomości pod kątem potencjalnego zagrożenia, w tym integralności konstrukcji, użytych materiałów niebezpiecznych i urządzeń przeciwpożarowych oraz planów reagowania w wyniku wystąpienia zagrożenia. Doradzają również właścicielom budynków, co powinni zrobić, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się sytuacji niebezpiecznej.

Jakie korzyści dają regularne kontrole ochrony przeciwpożarowej?

Regularne przeglądy PPOŻ. mają istotne znaczenie w ochronie zdrowia i życia osób zamieszkujących lub wykonujących pracę w danym budynku. Mogą one pomóc w zidentyfikowaniu potencjalnych zagrożeń, nim wyrządzą one jakiekolwiek szkody. Kontrole przeciwpożarowe dokonywane są przez osoby ze stosownymi uprawnieniami - inspektora ochrony przeciwpożarowej, inżyniera pożarnictwa i bezpieczeństwa pożarowego lub technika pożarnictwa. Odpowiedzialni oni są za przeglądy urządzeń PPOŻ., w skład których wchodzą instalacje tryskaczowe, systemy oddymiania, systemy sygnalizacji pożaru oraz oświetlenia awaryjne.

Inspektorzy są odpowiedzialni za kontrole w celu sprawdzenia i upewnienia się, że budynki są wyposażone w odpowiednie systemy oraz plany ewakuacyjne. Są to osoby wykwalifikowane i posiadające określone umiejętności do identyfikowania zagrożeń pożarowych. Ponadto dostarczają one rozwiązania mające na celu zmniejszyć te zagrożenia. Do przeprowadzenia przeglądy przeciwpożarowego budynków niezbędna jest szeroka wiedza na temat ich konstrukcji i materiałów, a także w jaki sposób pożary powstają, rozprzestrzeniają się i w jaki sposób skutecznie je gasić.

Jak przygotować się do inspekcji systemów przeciwpożarowych?

Budynki poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym w obrębie ochrony przeciwpożarowej, są szczegółowo sprawdzane przez inspektorów. Obejmują one nie tylko nieruchomość, ale również sprzęt, maszyny i wyjścia oraz drogi ewakuacyjne. Zanim na miejscu zjawi się inspektor, warto przygotować sobie plan kontroli przeciwpożarowej. Kontrole są bardzo istotne, ponieważ pozwalają zidentyfikować ewentualne niedociągnięcia, których poprawa pomoże znacznie lepiej przygotować się do wybuchu pożaru. Najważniejszą częścią przeglądu jest sprawdzenie planu awaryjnego i upewnienie się, że właściciel lub zarządca budynku przestrzega dobrych praktyk kontrolnych, które ustalane są przez Komendę Główną Straży Pożarnej.

Przeczytaj także: Solid Group || Podstawowe systemy bezpieczeństwa do domu