Zdarzyło Ci się zalać mieszkanie? A może po prostu myślisz o jego ochronie przed skutkami zalania? Niekontrolowany wyciek pralki, awaria zmywarki lub zaworów, może prowadzić do poważnych zniszczeń infrastruktury budynku, a także samych urządzeń, mebli i innych rzeczy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak działa czujnik zalania wodą i gdzie go zamontować.

Czujnik zalania wodą — czym jest i jak działa?

zalania wodą to urządzenie służące do wykrywania obecności wody na danym obszarze. Dobry czujnik jest w stanie wykryć już niewielkie ilości wody, co może pomóc w zidentyfikowaniu nieszczelności instalacji hydraulicznej, a także urządzeń domowych, czerpiących wodę. Może on być montowany pojedynczo, kiedy ryzyko występuje w ściśle określonym miejscu, albo stanowić jedynie element systemów alarmowych, zainstalowanych w budynku.

Czujnik zalania wodą to urządzenie, które należy zainstalować w dolnej części pomieszczenia. Standardowe czujniki zalania wodą posiadają sondę, wyposażoną w elektrody, które reagują natychmiast po zetknięciu z wodą. Dlatego montuje się go na dole ściany, tak aby sonda była zlokalizowana przy podłodze. Czujnik w momencie wykrycia wody wysyła ostrzeżenie, emitując sygnał dźwiękowy i wizualny (jeśli posiada). Dzięki temu domownicy mogą szybko zareagować, zlokalizować źródło wycieku i zapobiec rozprzestrzenianiu się wody po powierzchni domu. Jednak to nie jedyny rodzaj czujników wykrywających wyciek wody. Jakie są inne rodzaje?

Rodzaje czujek wykrywających wodę

Najpopularniejszym na rynku czujnikiem zalania jest ten, który do wykrycia wycieku wykorzystuje sondę. Po tym, jak woda osiągnie określony poziom lub natychmiast po zetknięciu się z nią, a dokładnie z jej stykami/elektrodami, czujnik emituje ostrzeżenie. Warto jednak wiedzieć, że taki czujnik może być zasilany w sposób przewodowy i bezprzewodowy. Montuje się go w pomieszczeniu, w którym występuje ryzyko wycieku, na przykład kuchni w okolicy zmywarki, czy też w łazience w okolicy pralki. Poza nim, na rynku dostępne są także czujniki zalania wodą, z przekaźnikiem lub zaworem automatycznym. Który zatem wybrać?

Czujnik zalania wodą bezprzewodowy

Bezprzewodowy czujnik zalania wodą charakteryzuje się szybkim montażem oraz swobodą w przemieszczaniu go w zależności od potrzeb. Ponieważ nie wymaga kabli, a do zasilania wykorzystuje baterie, jest bardzo mobilnym urządzeniem. Z tego samego powodu należy dbać o ich wymianę i sprawdzać poziom naładowania. Tego typu czujniki zalania zalecane są głównie do stosowania w budynkach mieszkalnych i wszędzie tam, gdzie prowadzenie instalacji przewodowej jest nieopłacalne.

Czujnik zalania przewodowy

Instalacje przewodowe zawsze charakteryzują się wysoką niezawodnością. Z uwagi na podłączenie ich do centrali alarmowej i stałe zasilanie z instalacji elektrycznej, nie ma obaw o przerwy w działaniu z uwagi na rozładowane baterie. Ponadto, wbrew pozorom, instalacja takich czujników nie jest skomplikowana, choć w wielu przypadkach wymaga ingerencji w konstrukcję budynku, w tym kucie ścian.

Czujnik zalania wodą z przekaźnikiem

Czujnik zalania wodą z przekaźnikiem składa się z dwóch części: części wykrywającej wodę i części przekaźnikowej. Pierwsza z nich wykrywa obecność wody, a druga przekazuje tę informację do innych urządzeń, takich jak telefon komórkowy lub inny system, który może odbierać sygnały alarmowe. Dlatego to urządzenie używane jest głównie w obiektach biurowych i przemysłowych. Wysyła ono powiadomienie o wykryciu alarmu do osoby odpowiedzialnej, za pośrednictwem SMS, maila, lub dedykowanych aplikacji.

Czujnik zalania wodą z zaworem

Czujnik zalania wodą z zaworem to urządzenie, które wykrywa wodę w ten sam sposób co wyżej opisane, jednak wyposażony jest dodatkowo w automatyczny zawór, odcinający dopływ wody z instalacji elektrycznej. Dlatego jego instalacja jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga ingerencji w hydraulikę. Z tego samego powodu, używa się go najczęściej w biurach i obiektach przemysłowych, a także wszędzie tam, gdzie szybka reakcja użytkownika budynku, nie jest możliwa.

Gdzie zamontować czujnik zalania?

Czujnik zalania wodą należy zamontować szczególnie w miejscach o podwyższonym ryzyku wycieku, takich jak piwnice, garaże, kuchnie, czy łazienki. Dobrze jest umieścić go także w okolicach wszelkich źródeł wody, takich jak toalety lub umywalki. Montuje się go na ścianie, przy podłodze, tak aby sonda łatwo mogła wykryć obecność wody.

Montaż czujnika ma duże znaczenie dla właścicieli domów i mieszkań. Zwłaszcza tych, którzy często przebywają poza nimi i nie mogą prowadzić stałej kontroli pomieszczeń, w których występuje ryzyko zalania. Należysz do nich? Zainwestuj w czujnik. Cena podstawowych bezprzewodowych modeli to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Dzięki niemu możesz znacznie ograniczyć skutki zalania pomieszczeń.

Czujka zalania wodą to tylko jeden z elementów, jakie powinny znaleźć się na wyposażeniu domu, aby podnieść w nim poziom bezpieczeństwa. Sprawdź, jakie inne czujki warto zainstalować, aby chronić dom przed różnymi, losowymi zdarzeniami, w jednym z naszych poprzednich artykułów: Czujki - podstawowy element systemu alarmowego. Zastosowanie, działanie, rodzaje.