Nietypowe, nagłe i niezaplanowane zdarzenia to codzienność. Nie codziennie dotyczą Ciebie, ale niemal każdego dnia ktoś doświadcza włamania, kradzieży, czasem napadu, a dużo częściej zalania mieszkania, zaprószenia ognia, zwarcia w instalacji elektrycznej, albo wycieku gazu. Nie każdy jednak wie, że można się ustrzec albo przynajmniej wyraźnie ograniczyć łatwe do przewidzenia skutki takich wypadków. Automatyka domowa jest jednym ze współczesnych rozwiązań, którego używa się właśnie w tym celu.

Czym jest automatyka domowa?

Automatyka domowa to system połączonych ze sobą urządzeń domowych, w którym działanie jednych, wyzwalane jest przez działanie drugich, zaś kontrola nad tymi zależnościami sprawowana jest za pomocą jednostki centralnej. Automatykę domową można więc porównać do tego sposobu, w jaki działają systemy alarmowe. Zresztą, bardzo często te dwa systemy łączy się ze sobą, aby zwiększyć ich funkcjonalność. Zanim jednak wyjaśnimy współdziałanie obu systemów, odpowiedzmy na pytanie, czy automatyka domowa to smart home.

Automatyka domowa a inteligentny dom

Smart home, czyli inteligentny dom, a dokładnie mówiąc system automatycznego zarządzania różnymi urządzeniami, które są do niego podłączone to właśnie automatyka domowa. Smart home to pojęcie współczesne, z kolei historia automatyki sięga wiele lat wstecz. Już w połowie XX wieku pojawiły się, choć prymitywne, to działające czujniki ognia, czy rolety automatyczne.

Obecnie ciągłe prace nad automatyzacją i postęp techniki pozwala tworzyć bardzo zaawansowane systemy automatyki budynków, które ułatwiają domownikom wykonywanie codziennych czynności, zwiększają ich komfort i pomagają dbać o ich bezpieczeństwo.

Jak automatyka domowa łączy się z instalacją alarmową?

Sterowanie automatyką w domu możliwe jest dzięki jednostce centralnej, podobnie jak sterowanie systemem alarmowym możliwe jest dzięki centrali alarmowej. Jedno i drugie urządzenie może zarządzać sygnałami pochodzącymi z różnych urządzeń, na przykład domowych czujników i przekazywać je do innych tak, aby wyzwolić ich działanie.

Jak działają systemy sterowania automatyką i alarmem?

W instalacji alarmowej, na przykład wtedy, gdy czujnik ruchu zainstalowany, w którymś pomieszczeniu wykryje ruch, centrala w pierwszej kolejności uruchomi alarm. Natomiast w automatyce domowej, gdy taki czujnik wykryje ruch w pomieszczeniu, jednostka centralna, może włączyć oświetlenie i możesz uważać to za zero-jedynkowe, ale tak nie jest.

Zarówno centrala alarmowa, jak i centrala inteligentnego domu może sterować różnymi podłączonymi do niej przewodowo czy też bezprzewodowo urządzeniami. To od konfiguracji systemu sterowania zależy, jakie czynności będzie wykonywać jedna i druga. Co za tym idzie, centralkę systemu alarmowego można wykorzystać także do sterowania oświetleniem albo ogrzewaniem.

Oba systemy, czyli instalację alarmową i smart home, można także połączyć w jeden zintegrowany system, dzięki czemu znacznie zwiększymy jego funkcjonalność.

Jak sterować automatyką? Klawiatura czy smartfon?

Powiedzieliśmy, że sterowanie inteligentnym domem możliwe jest dzięki centrali, ale jej działanie opiera się na konfiguracji różnych schematów, które należy przewidzieć na etapie montażu. Tymczasem w trakcie codziennego użytkowania, takie czynności jak włączanie, czy wyłączanie oświetlenia, ogrzewania, zamykanie rolet, uzbrajanie i rozbrajanie alarmu, regulowanie temperatury itp. możliwe są dzięki panelom sterującym lub urządzeniom mobilnym.

Wystarczy zainstalować dedykowaną przez producenta systemu aplikację na telefonie, aby móc z fotela, łóżka, a nawet spoza domu kontrolować swój smart home, ale jak go dobrze zaplanować, aby sprzyjał naszym codziennym potrzebom?

Jak zaplanować system automatyki domowej?

Planując swój system, który będzie ułatwieniem codziennego życia i jednocześnie skutecznym zabezpieczeniem na przykład w trakcie Twojej nieobecności w domu, warto zastanowić się najpierw nad tym, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Czy chcesz:

  • wyposażyć swoją nieruchomość w systemy, które będą na przykład zamykać okna lub drzwi po wykryciu ruchu przed domem;
  • zamontować czujniki temperatury, które zadbają o utrzymanie określonego komfortu cieplnego w pomieszczeniach;
  • aby zawór wody ze sterownikiem automatycznym odcinał jej dopływ, gdy czujnik zalania wykryje jej obecność na powierzchni podłogi;
  • aby sterownik instalacji elektrycznej wyłączał dopływ prądu, gdy czujnik dymu wykryje pożar?
To tylko przykłady tego, w jaki sposób może działać nowoczesny system alarmowy, rozbudowany o moduły, odpowiadające za automatykę. Przemyśl, jakich rozwiązań oczekujesz w swoim domu.

Automatyka domowa w kontekście bezpieczeństwa

Poprawa komfortu życia i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa to dwa główne cele, dla których montaż automatyki w domu wydaje się kluczową sprawą. Bezpieczeństwo to jednak może dotyczyć różnych aspektów, zarówno zdarzeń losowych, jak i działalności złodziejów.

Zdarzenia losowe

Wiele losowych zdarzeń, bardzo powszechnych, jak ulatnianie się gazu, wybuch ognia, zalanie poprzez awarię urządzeń AGD itd. jest w stanie doprowadzić do poważnych zniszczeń, strat w mieniu, a nawet zagrażać zdrowiu i życiu domowników. Tymczasem, instalując nowoczesne zautomatyzowane systemy bezpieczeństwa, można ich uniknąć.

Jeśli chcesz w optymalny sposób poprawić bezpieczeństwo w Twoim domu, warto pomyśleć o tym, aby Twój inteligentny dom, zawierał:

  • czujniki dymu,
  • czujniki gazu,
  • czujniki tlenku węgla,
  • czujniki zalania,
  • sterowniki zaworów hydraulicznych,
  • automatyczne wyłączniki prądu.
Dzięki instalacji właściwych urządzeń, automatyka domowa jest w stanie:
  • odciąć instalacje (elektryczne, hydrauliczne, gazowe) od urządzeń,
  • powiadomić służby ratunkowe (dzięki automatycznej wysyłce powiadomień),
  • przyspieszyć i ułatwić ewakuację,
  • zminimalizować skutki awarii.

Włamanie i kradzież

Włamanie i kradzież, jak wskazują policyjne statystyki, to wciąż jedno z najpopularniejszych przestępstw w Polsce. To właśnie pozostawione bez opieki nieruchomości, padają często obiektem zainteresowań złodziei. Jeśli chcesz zabezpieczyć swój dom przed włamaniem i kradzieżą, warto, aby w Twoim inteligentnym domu, znalazły się:

  • czujniki zbicia szyb,
  • czujniki otwartych drzwi i okien,
  • czujniki ruchu,
  • sterowniki rolet okiennych,
  • system automatycznego powiadamiania agencji ochrony.
Pomyśl tylko o sytuacji, kiedy wyjeżdżasz na kilka dni i zostawiasz dom bez opieki, za to z zaawansowanym systemem automatyki dla domu. Gdy ktoś spróbuje się włamać, a czujnik wykryje ruch, aktywuje się alarm, zamkną rolety, a moduł GSM wyśle powiadomienie do agencji ochrony, która skieruje na miejsce patrol interwencyjny. To jedna z możliwości działania takiego systemu.

Które urządzenia do automatyki domowej wybrać i dlaczego

Dużo powiedzieliśmy już o automatyce w kontekście bezpieczeństwa, ale przecież smart home to technologia, której zadaniem jest także zwiększenie wygody, na przykład poprzez automatyczne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, a nawet sprzętem RTV i AGD.

Mówimy także dużo o domach jednorodzinnych, ale z wielu rozwiązań automatyki mogą korzystać także mieszkańcy bloków, kamienic i pozostałych budynków. Na rynku dostępne są kompaktowe urządzenia, które można instalować nawet w niewielkich przestrzeniach, a mimo to oferują duże udogodnienia.

Jeżeli decydujesz się zainstalować automatykę w swoim domu, poza urządzeniami, o których już wspomnieliśmy, warto postawić na:

  • gniazdka smart plug - pozwalające zdalnie, za pomocą smartfonu lub tabletu odciąć prąd do podłączonych do nich urządzeń (np. żelazka)
  • inteligentne zamki - których otwarcie możliwe jest bez klucza, za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne (np. gdy zapomnisz kluczy).
Ostatecznie to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać Twój inteligentny dom. Najważniejsze jest to, że niesie on ze sobą wiele korzyści.

Zalety automatyki domowej

Nie trudno jest wskazać zalety automatyki domowej. Jest ich bardzo dużo. Wśród nich możemy wymienić:

  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa;
  • podniesienie komfortu życia;
  • możliwość zdalnego sterowania urządzeniami RTV, AGD i instalacjami;
  • obniżenie kosztów (np. ogrzewania, poprzez automatyczną kontrolę temperatury czy włączanie i wyłączanie oświetlenia).

Instalacja automatyki w domu - od czego zacząć

Jak już wspomnieliśmy, pierwszym krokiem w planowaniu instalacji automatyki powinno być rozpoznanie i spisanie (najlepiej na kartce) wszystkich swoich potrzeb. Warto przemyśleć dobrze wszystkie dostępne rozwiązania, zarówno te mające wpływ na bezpieczeństwo, jak i wygodę użytkowania domu. Gdy określisz już swoje potrzeby, po prostu skontaktuj się z nami, a zaprojektujemy, dobierzemy jej elementy i zamontujemy automatykę w Twoim domu.