Na bezpieczeństwo, na którym zależy każdemu, składa się wiele czynników. Część z nich można uznać za losowe, ale czy to oznacza, że nie da się im przeciwdziałać? Nowoczesne urządzenia wspierają ochronę przed tym, co niezaplanowane, nagłe i nietypowe, ponieważ są zautomatyzowane. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach, w które warto zainwestować w domu, mieszkaniu czy firmie.

Detektor dymu

Czujka dymu jest ważnym elementem ochrony obiektu przed skutkami zdarzenia losowego w rodzaju pożaru spowodowanego:

 • przypadkowym zaprószeniem ognia,
 • awarią instalacji elektrycznej,
 • wyładowaniem elektrycznym.

Nowoczesny detektor dymu nie tylko uruchamia alarm przeciwpożarowy, ale również w sposób automatyczny odcina prąd czy gaz. W inteligentnym domu jest możliwe unieruchomienie wentylacji i zamknięcie okien (dopływ tlenu wzmaga pożar) czy otwarcie wszystkich drzwi w celu zapewnienia łatwiejszej i szybszej ewakuacji.

Czujka gazu i czadu

Wysokie stężenie gazu, które może doprowadzić do eksplozji lub przenikanie do wnętrza pomieszczenia śmiercionośnego czadu, to sytuacja, której przyczyna może być losowa, a już na pewno niezaplanowana i niecelowa. Aby uniknąć tragedii, warto zainwestować w zautomatyzowany system alarmowy z czujkami, które błyskawicznie zareagują w przypadku podejrzania wysokiego stężenia gazu lub czadu.

Automatyczny system alarmowy w inteligentnym domu

Warto podkreślić, że każdy ubezpieczyciel na rynku nieco inaczej definiuje „zdarzenia losowe”, dlatego jeśli planuje się wykupienie polisy na dom, mieszkanie albo obiekt firmowy, koniecznie należy zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Zdarzeniem losowym może być między innymi:

 • huragan,
 • powódź,
 • nawałnica,
 • trzęsienie ziemi,
 • uderzenie pioruna,
 • zalanie.

Zdarzenia te są najczęściej gwałtowne i nieprzewidywalne, nagłe. Człowiek pozostaje bezbronny wobec siły żywiołu, ale może zwiększyć swoje bezpieczeństwo poprzez inwestycję w nowoczesne systemy ochrony. Wbrew pozorom nie są one dostosowane jedynie do powstrzymywania włamywaczy. Umiejętnie połączone i działające automatycznie w sposób ściśle dostosowany do potrzeb klienta czujki mogą przynieść wiele dobrego w sytuacjach kryzysowych. A gdy zdarzenie losowe przybiera zły obrót, w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie.

Nawet najlepiej wyposażony inteligentny dom może ulec zniszczeniu przez wyjątkowo pechowe, intensywne zdarzenie losowe. Różnica względem standardowej sytuacji jest taka, że automatyka domowa:

 • przyspiesza i ułatwia ewakuację,
 • skraca czas powiadomienia służb,
 • pozwala uniknąć wybuchu,
 • odcina instalacje i minimalizuje skutki awarii.

Automatyka domowa – ochrona przed zdarzeniami losowymi z Solid Group

Niemal od 30 lat firma Solid Group świadczy specjalistyczne usługi związane z monitoringiem, ochroną mienia i osób czy instalowaniem rozbudowanych, nowoczesnych, niezawodnych systemów alarmowych dla nieruchomości prywatnych, firmowych i publicznych.

Firma zatrudnia ekspertów w dziedzinie wyposażania domu między innymi w inteligentne systemy wykorzystujące liczne automatyzmy. Dzięki nim Twój dom może być bezpieczny nawet wtedy, gdy znajdujesz się w pracy czy dalekiej podróży. Doświadczeni fachowcy tłumaczą różnice pomiędzy poszczególnymi technologiami dostępnymi na rynku, ułatwiając rozwiązań, które rzeczywiście chronią przed następstwami zdarzeń losowych lub ograniczają ich negatywne konsekwencje.

Przy okazji warto wspomnieć, że można i warto ubezpieczyć się na wypadek zdarzeń losowych w Solid Ubezpieczenia. Ściśle współpracujemy z TUZ Ubezpieczenia, aby zapewnić klientom finansową ochronę na wypadek zdarzeń, które są równie nieprzewidziane, co dramatyczne w skutkach.

Podsumowanie

Automatyka jest jednym z najważniejszych trendów technologicznych ostatnich lat. W warunkach domowych możesz korzystać z wielu rozwiązań, jak czujki gazu, dymu lub czadu, które wcześnie wykrywają potencjalne zagrożenie, a następnie informują o nim i uruchamiają skonfigurowane procedury, np. otwierające drzwi czy zamykające okna. Tego typu technologie założysz w domu ze wsparciem fachowców Solid Group, którzy wiedzą o zdarzeniach losowych sporo i pomagają w wyborze atrakcyjnej, opłacalnej polisy ubezpieczeniowej.