Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie alarmu w domu, aby zagwarantować swoim bliskim, budynkowi oraz zgromadzonym w nim dobrom wysoki poziom bezpieczeństwa. Również rozważasz montaż alarmu domowego? Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, przeczytaj, na czym polega działanie alarmu w domu i sprawdź, dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie.

Jak działa system alarmowy?

System alarmowy to zaawansowany mechanizm składający się rozmaitych urządzeń, które odpowiednio połączone, tworzą sieć odpowiadającą za zapewnianie budynkowi bezpieczeństwa. Jego główną rolą jest więc wychwycenie ewentualnych zmian w otoczeniu, które bezpośrednio wpłynęłyby na stan rozmieszczonych elementów wyposażenia, czego efektem byłoby automatyczne uruchomienie alarmu.

Serce każdego systemu zabezpieczającego stanowi centrala alarmowa. To za jej sprawą możliwe jest sprawowanie efektywnej kontroli nad wszystkimi podzespołami, ponieważ właśnie centrala odpowiada za bezawaryjną pracę urządzeń i czujników, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości uruchamia alarm. W zależności od specyfiki systemu alarmowego można wyróżnić dwa główne sposoby przesyłu danych z urządzeń do centrali i z powrotem – w sprzedaży znajdują się konstrukcje przewodowe i radiowe.

Z centralą skomunikowane są najczęściej sygnalizatory dźwiękowe i akustyczne. W sytuacji zachwiania pracy systemu alarmowego centrala uruchamia sygnalizatory, a jeśli zainstalowany został mechanizm komunikacyjny, dodatkowo przesyła informacje do właściciela budynku lub bezpośrednio do agencji ochrony. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które zapewnia duże poczucie bezpieczeństwa i pozwala na niezwykle szybką reakcję.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem systemu alarmowego są wszelkiego rodzaju czujniki. To urządzenia o konkretnej specyfice i przeznaczeniu, które rozmieszcza się w określonych miejscach budynku i które odpowiadają za stałe monitorowanie sytuacji w obiekcie. Mowa tu o czujnikach ruchu, światła, kontaktronach, a więc czujkach montowanych w drzwiach wejściowych, balkonowych i oknach, czujnikach zbicia szyby, czadu, gazu i przeciwpożarowych. Jak więc widać, wszechstronność urządzeń, które mogą być skorelowane w ramach jednego systemu alarmowego, jest bardzo duża i nie ogranicza się jedynie do ochrony budynku przed zagrożeniami zewnętrznymi, ale kompleksowo zabezpiecza go na każdej płaszczyźnie.

Ostatnią z głównych części systemu alarmowego są urządzenia służące do jego obsługi. Dzięki nim właściciel rozbraja i uzbraja alarm oraz może edytować poszczególne ustawienia czy parametry, na przykład liczbę osób uprawnionych do wprowadzania zmian w konfiguracji bądź liczbę urządzeń, które mają otrzymywać powiadomienia o pracy sytemu. Panele sterowania fachowo nazywa się manipulatorami, a liczba zainstalowanych jednostek zależy najczęściej od wielkości obiektu, rozmieszczenia wejść, a także preferencji zarządcy czy właściciela. Jak można się domyślać, rola czynnika ludzkiego jest bardzo duża, bo jeśli alarm nie zostanie uzbrojony, wszystkie komponenty mechanizmu, wraz z centralą na czele, nie podejmą działań przewidzianych w przypadku naruszenia stanu bezpieczeństwa.

Dlaczego warto zainstalować system alarmowy?

Wielu osobom systemy alarmowe kojarzą się jedynie jako konieczne wyposażenie budynków firmowych, hal produkcyjnych, magazynów czy obiektów instytucji publicznych. I choć niepodważalnie coraz więcej podmiotów prywatnych decyduje się na montaż alarmu w swoim domu, to nie jest to jeszcze zachowanie powszechne. Niektórzy negują pomysł, wymawiając się dużą ilością formalności, koniecznością irytującej „zabawy” z elektroniką oraz dużymi kosztami. Ale czy warto zwlekać i oszczędzać, kiedy w sytuacji zagrożenia możesz stracić wszystko od tak, w jednej chwili?

Zatrudniając profesjonalną agencję ochrony, która dysponuje zaawansowanym technologicznie sprzętem i wykwalifikowanymi pracownikami, instalacja systemu alarmowego przebiegnie sprawnie i bardzo szybko. Co więcej, fachowcy dokładnie obejrzą budynek i doradzą, jakie rozwiązania należy wdrożyć, a jakie są niepotrzebne. Możesz liczyć na naprawdę nowoczesne urządzenia, które są wyjątkowo funkcjonalne, proste w obsłudze i bardzo skuteczne.

Takim oto sposobem kompleksowo zabezpieczysz swój dom, zgromadzone w nim cenne przedmioty i elektronikę, ale przede wszystkim zagwarantujesz bezpieczeństwo członkom rodziny. Wyjeżdżając do pracy bądź na długie wakacje, zachowasz spokój ducha i dzięki bezprzewodowej komunikacji nadal będziesz mógł kontrolować sytuację w budynku. Jeśli zdecydujesz się na połączenie instalacji z centralą agencji, Twój komfort wzrośnie jeszcze bardziej, ponieważ ochronę nad obiektem będą sprawować profesjonaliści. W razie potrzeby błyskawicznie wdrożą opracowane procedury, co zagwarantuje wysoką skuteczność działania i zapobiegnie powstaniu strat bądź szkód spowodowanych pożarem czy kradzieżą. Jak widać, nie warto zaniedbywać kwestii ochrony majątku, opłaca się natomiast powierzyć opiekę nad nim profesjonalnym urządzeniom, które świetnie spełniają swoją rolę.