Po co stosować alarm GSM? Cóż, gdy jesteś w domu, możesz na bieżąco reagować na sygnały alarmowe emitowane przez sygnalizatory w chwili wykrycia zagrożenia przez czujnik, ale co, jeśli nie ma Cię w takiej chwili w domu? Załóżmy, że czujnik dymu wykryje pożar i wywoła alarm. Nie dowiesz się o nim, jeśli będziesz poza domem, a nie zadbasz o odpowiednie urządzenia, które wyślą do Ciebie powiadomienie. Łatwo możesz sobie wyobrazić skutki takiego zdarzenia. Właśnie dlatego warto zainstalować alarm GSM. Czym jest i jak działa? Odpowiadamy.

Czym jest alarm GSM?

Alarm GSM to właściwie potoczne określenie, jakim nazywa się system alarmowy, w skład którego oprócz centrali, czujników i sygnalizatorów, wchodzą jeszcze dialery, czyli moduły GSM. Odpowiadają one za wysyłkę powiadomienia o wykrytym zagrożeniu w formie SMS na Twój telefon komórkowy i inne urządzenia mobilne, a także do odpowiednich służb, takich jak agencja ochrony, z którą współpracujesz. W praktyce alarm GSM to nic innego jak typowy system alarmowy, który sprawdza się zatem także wtedy, kiedy jesteś poza domem. Dzięki temu, że Ty i pracownicy firmy świadczącej dla Ciebie usługi ochrony otrzymacie powiadomienie, znajdując się z dala od źródła niebezpieczeństwa, będziecie mogli odpowiednio zareagować i ograniczyć negatywne skutki zdarzenia.

Alarm GSM — jak działa?

Systemy alarmowe z powiadomieniem na telefon stały się już pewnym standardem. Wszystko przez to, że zwykły sygnał dźwiękowy, czy też świetlny, który emitowany jest w domu w sytuacji zagrożenia, nie sprawdza się wtedy, gdy nikogo nie ma w domu, a przecież to właśnie wtedy częściej dochodzi do włamań i kradzieży. Także wtedy, gdy nie ma Cię w domu, ewentualne skutki pożaru czy zalania okazują się większe niż wtedy, gdy możesz bezpośrednio na nie zareagować. Dlatego dialery GSM, a więc moduły wysyłające powiadomienia alarmowe na Twój telefon i do agencji ochrony, z którą współpracujesz to już swego rodzaju standard. Jak to działa?

Jak działa system alarmowy GSM?

Zasada działania alarmu GSM jest banalnie prosta. Jak każdy inny system alarmowy, tak i ten składa się z:

  • centrali alarmowej,
  • czujników (ruchu, dymu, tlenku węgla, zalania itd.),
  • sygnalizatorów (dźwiękowych/świetlnych),
  • manipulatorów (paneli sterujących),
  • a dodatkowo z dialera GSM.

W chwili wykrycia zagrożenia przez jeden z czujników centrala przekazuje impuls do dialera, a ten wysyła powiadomienie o wykrytym zdarzeniu na skonfigurowane uprzednio numery telefonów. W zależności od takiego dialera może to być kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt numerów telefonów. Co więcej, nowoczesne urządzenia pozwalają na ustawienia różnych reguł powiadamiania. Innymi słowy, możliwa jest wysyłka powiadomień na konkretne numery telefonu przy okazji wystąpienia konkretnego alarmu.

System alarmowy GSM - rodzaje

Tak, jak w przypadku niemal każdego innego systemu alarmowego, tak i ten, wykorzystujący moduł GSM może być zamontowany przewodowo lub bezprzewodowo, a to główne różnice, które wpływają na podział na konkretne rodzaje alarmów GSM.

Alarm GSM przewodowy

Połączenie wszystkich urządzeń, wchodzących w skład systemu alarmowego za pomocą kabli to bardzo często wybierana przez użytkowników opcja, która charakteryzują się stabilnym połączeniem i niezakłóconą komunikacją. Chociaż, nawet w systemach przewodowych, dialer — moduł GSM może być połączony bezprzewodowo.

Alarm GSM bezprzewodowy

Wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza w wykończonych już mieszkaniach, ze względu na brak konieczności remontu są systemy bezprzewodowe. Tutaj wszystkie urządzenia, czyli czujniki, sygnalizatory i moduł GSM łączą się z centralą za pomocą fal radiowych. Nie oznacza to gorszej jakości czy mniejszego bezpieczeństwa w porównaniu z systemami przewodowymi, a zdecydowanie wpływa na komfort użytkowania.

Zastosowania alarmów domowych z modułem GSM

Jeśli myślisz o zakupie i montażu systemu alarmowego, to warto zdecydować się na ten, który pozwoli Ci otrzymywać powiadomienia o zagrożeniu za pomocą telefonu komórkowego. Dzięki temu niemal natychmiast dowiesz się o niebezpiecznej sytuacji, jaka zdarzyła się w Twoim domu i będziesz mógł odpowiednio zareagować. Taki alarm zresztą warto wybrać nie tylko do domu, ale także do garażu czy na działkę.

Alarm GSM do garażu

Montując w garażu takie urządzenia jak czujki ruchu, nawet wtedy, kiedy spokojnie leżysz w łóżku, dowiesz się, gdy ktoś włamie się do jego wnętrza. Dlaczego? Bo w dzisiejszych czasach niemal każdy kładzie telefon obok łóżka, nie mówiąc już o tym, że wiele osób jeszcze na długo przed snem przegląda treści w Internecie za pomocą telefonu, dlatego łatwo może zauważyć przychodzące powiadomienie alarmowe.

Alarm GSM na działkę

Alarm z modułem GSM to świetne rozwiązanie na działkę rekreacyjną. Będąc z dala od niej, możesz dowiedzieć się o tym, że ktoś kręci się po jej terenie. Wystarczy, że wyposażysz system alarmowy w czujniki ruchu, a gdy te wykrywają zagrożenie, moduł GSM prześle do Ciebie informację.

Kiedy zdecydować się na alarm GSM?

Jeśli decydujesz się na montaż systemu alarmowego w swoim domu, to zapewne dlatego, że chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i swojego mienia zwłaszcza wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Jak zatem dowiedzieć się o wystąpieniu niebezpiecznej sytuacji, jeśli jesteś poza nim? Nawet najgłośniejsza syrena nie sprawi, że dowiesz się o tym, że w Twoim domu doszło do włamania, pożaru lub zalania. Dlatego warto zainstalować system, który składa się z czujek, wykrywających różnego rodzaju zagrożenia, a także modułu GSM, za pośrednictwem którego otrzymasz informację o zagrożeniu na swój telefon komórkowy.

Co więcej, wybierając rozwiązania proponowane przez nas, takie jak monitoring systemów alarmowych, nie tylko Ty, jako właściciel dowiesz się o zagrożeniu, ale także my, jako agencja ochrony otrzymamy powiadomienie i będziemy mogli odpowiednio zareagować. Dlatego sprawdź naszą ofertę i zamów alarm GSM.