Posiadanie floty samochodów służbowych w firmie to spore udogodnienie, ale także duże wydatki. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, co zrobić, aby zmniejszyć koszty eksploatacji pojazdów firmowych. Jedną z najskuteczniejszych metod jest inwestycja w nowoczesne rozwiązanie, jakim jest montaż systemu GPS w autach. Dzięki niemu można zmniejszyć liczbę pokonywanych kilometrów w aspekcie optymalizacji tras. Jakie jeszcze korzyści daje optymalizacja tras przejazdów?

Co to jest optymalizacja tras przejazdu?

Towary można transportować do celu różnymi trasami. Kluczem do efektywnego jego dostarczania z miejsca na miejsce jest wybór najlepszych dróg, które nie zawsze muszą myć najkrótsze. To właśnie przy pomocy optymalizacji tras przejazdu można tego dokonać. Jest ona w obecnych czasach fundamentalnym elementem dobrze prosperujących firm, które posiadają własne floty pojazdów.

Dzięki optymalizacji tras można osiągnąć niezwykle duże korzyści, które pozwalają na lepsze osiąganie wyników z prowadzonej działalności przedsiębiorstwa. Optymalizacja drogi przejazdu przynosi dobre efekty nie tylko w firmach transportowo-spedycyjnych, ale także w innych branżach, w których pracownicy otrzymują do dyspozycji służbowe auto. Taka optymalizacja bardzo często zalecana jest serwisantom i ankieterom, którzy dojeżdżają do swoich klientów.

Jak zaplanować odpowiednią trasę przejazdu przy pomocy nawigacji satelitarnej?

Ułożenie optymalnej trasy przejazdu niegdyś było wykonywane ręcznie. Wraz z rozwojem technologii i systemów GPS większość pracy wykonują zaawansowane urządzenia i oprogramowanie. Mają one dostęp do map i informacji o ewentualnych utrudnieniach, czy korkach na drogach. Pozwala to na zmienianie trasy w czasie rzeczywistym w razie zaistnienia takiej konieczności. Podczas optymalizacji trasy dla wybranych pojazdów bierze się pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • koszty związane z transportem
  • preferowane godziny odbioru i dostawy towarów
  • harmonogram zleceń
  • możliwości transportowe danej firmy
  • czas pracy kierowców
  • czas załadunku i rozładunku

Nowoczesne oprogramowania komputerowe, do których podłączony jest odbiornik GPS przy wykorzystanie satelitów, pozawalają uzyskać satysfakcjonujące efekty. Odbije się to przede wszystkim na większych oszczędnościach, które generowane mogą być całą dobę, jeśli firma dysponuje dużą flotą pojazdów.

Korzyści z optymalizacji tras przejazdy z wykorzystaniem systemu GPS

Odpowiednie zaplanowanie drogi przejazdu dla danego pojazdu umożliwia wyznaczenie szczegółów trasy w taki sposób, aby była ona ekonomiczna i bezpieczna. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o jej skrócenie, ale także zwrócenie uwagi na ukształtowanie terenu, czy rodzaj nawierzchni. Należy przy tym pamiętać, że pojazd, który porusza się po zniszczonej lub nierównej drodze będzie miał większe spalanie, nawet w przypadku najkrótszej trasy.

Profesjonalna optymalizacja tras przy pomocy nawigacji satelitarnej i nowoczesnego oprogramowania jest także szansą na uniknięcie mandatów za nieprzepisową jazdę lub przekroczenie dopuszczalnego czasu prowadzenia samochodu. Biorąc pod uwagę wielkość całej floty oraz liczbę przejazdów w ciągu całego roku, może się to przełożyć na wyraźne oszczędności.

Właściciele firm z wszystkich branż poszukują oszczędności i rozwiązań, które mogłyby usprawnić procesy biznesowe. Dlatego odpowiednie zaplanowanie trasy jest tak istotne w transporcie i logistyce oraz w przypadku firm handlowych. Optymalizacja trasy przyczynia się więc do oszczędności paliwa i czasu.

W wielu przedsiębiorstwach za takie zadania jak optymalizacja trasy odpowiedzialny jest fleet manager. Ma on do dyspozycji system GPS, nowoczesne oprogramowanie i wiele innych opcji, które ułatwiają jego pracę. Osoba na tym stanowisku ma sporo pracy, tym bardziej że większość firm posiada wiele samochodów, które nieustannie są w trasie. Dlatego też w samochodach służbowych montuje się odbiorniki GPS, z których sygnał jest przekazywany do satelity, a następnie do komputera fleet managera. Optymalizacja tras może odbywać się w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżąco ją korygować, przy uwzględnieniu wszystkich najważniejszych aspektów.

Odpowiedni system GPS odgrywa w tym wszystkim najważniejszą rolę. Optymalizacja tras nie byłaby możliwa, gdyby nie sygnał, który odbiera z niego satelita i przesyła do oprogramowania. Na rynku dostępna jest szeroka gama różnego rodzaju urządzeń, które różnią się zasięgiem i zastosowaną technologią. Nasi pracownicy pomogą CI wybrać najlepsze rozwiązanie, które będzie spełniało Twoje wymagania i zagwarantuje nieprzerwaną pracę nawet w parkingach podziemnych. Jeśli nie wiesz, jaki system GPS wybrać to zapraszamy do kontaktu.