Nowoczesne technologie cyfrowe wprowadziły wiele korzystnych zmian do świata monitoringu wizyjnego. Jakość nagrań jest na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu z łatwością można dostrzec wiele szczegółów. Także i obsługa systemów stała się bardziej przyjazna użytkownikowi. Niezbędnym ich elementem są rejestratory cyfrowe. Są to urządzenia, które zapisują dane informacje w postaci cyfrowej. W systemach monitoringu wizyjnego jest to element, który zapewnia prawidłowe działanie całej instalacji. Nagrania z obrazów zarejestrowanych przez kamery w wersji cyfrowej zapisywane są na różnego rodzaju nośnikach pamięci. Czy warto kupić rejestrator cyfrowy monitoringu? Jakie ma zalety i jak działa? Wyjaśniamy w tym artykule!

Jak działa rejestrator cyfrowy?

Cyfrowy rejestrator do monitoringu określany jest często skrótem DVR, czyli Digital Video Recording. Urządzenie pozwala nagrywać w formacie cyfrowym obraz z kamer CCTV i IP. Nagrania przechowywane są na różnych specjalnych nośnikach pamięci. Rejestratory cyfrowe do systemów monitoringu przemysłowego to bardzo zaawansowane sprzęty, które zbudowane są z uwzględnieniem możliwości podłączenia kilku dysków twardych HDD. Do przechowywania danych warto wykorzystywać również rejestratory współpracujące. Nowoczesne systemy monitoringu mogą zapewniać przestrzeń do zapisu kilkudziesięciu TB danych. Rejestratory analogowe nagrywały obraz kiedyś na taśmy magnetofonowe. Decyzja o zmianie modelu na cyfrowy nie wiąże się z koniecznością zakupu nowych kamer do monitoringu IP. Modele DVR doskonale współpracują z kamerami analogowymi, a sygnał jest transmitowany przez rejestrator sieciowy, czyli za pomocą przewodów. Do jednego urządzenia cyfrowego można podłączyć od 4 do 32 kamer, co pozwala zbudować obszerny system monitoringu. Do monitorowania domu i posesji wystarczy w zupełności rejestrator IP 8 kanałowy.

Jakie są zalety rejestratorów cyfrowych dla systemów monitoringu wizyjnego?

Najważniejszą zaletą rejestratorów do kamer IP i monitoringu CCTV to wykorzystanie pełnych możliwości kamer. Wideo w wysokiej jakości HD jest kompresowane, więc dane zajmują niewiele miejsca na dysku. Już samo wykorzystanie cyfrowych nośników to duże udogodnienie dla użytkowników. Wcześniejsze przechowywanie kaset w wielu przypadkach było bardzo kłopotliwe, ale cyfrowy monitoring pozwala na archiwizację wideo w wysokiej rozdzielczości w chmurze, czyli przestrzeni wirtualnej. Nowoczesne systemu monitoringu umożliwiają także zdalne sterowanie siecią z dowolnego miejsca na świecie, a także podglądać rejestrowany obraz w czasie rzeczywistym. Wystarczy do tego dedykowana aplikacja na smartfona.

Interfejsy i porty, w które wyposażone są rejestratory cyfrowe ułatwiają znacznie zgrywanie danych na różne nośniki pamięci. Do wyboru są porty USB lub eSATA, więc można podłączyć do urządzenia różne sprzęty. Z kolei wejścia HDMI, VGA i TV umożliwiają odtwarzanie wideo na dowolnych monitorach i telewizorach. Rejestratory cyfrowe kompresują dane w standardzie, który pozwala zmniejszyć objętość plików blisko o 90 procent z jednoczesnym zachowaniem obrazu w rozdzielczości 1080p i lepszej. Dzięki temu można na nagraniach dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły, jak na przykład tablice rejestracyjne czy nominał banknotu w dłoni kasjera.

Technologia cyfrowa to zdecydowanie bardziej rozszerzone funkcjonalności, pozwalające na uproszczenie pracy osoby nadzorującej zestaw do monitoringu. Możliwość wykonywania ruchu, identyfikacji twarzy, a także śledzenie obiektów czy detekcja ruchu to tylko niektóre z wielu różnych funkcji. Jedyną wadą rejestratorów monitoringu może być ich cena, ponieważ są to droższe urządzenia niż sprzęty analogowe. Biorąc jednak pod uwagę ich rozszerzone funkcjonalności, warto zdecydować się na wymianę analogowego modelu na DVR.

Przeczytaj także: Monitoring analogowy czy cyfrowy? Który wybrać?