Nowoczesne technologie dają ogromne możliwości praktycznie w każdej dziedzinie, również w zabezpieczeniu placówek i obiektów handlowych. Rozbudowane systemy CCTV gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, ale również wiele innych przydatnych funkcji, które wspomagają prowadzoną działalność. Dowiedz się, dlaczego warto i jak można wykorzystać inteligentne systemy nadzoru z korzyścią dla sklepu czy galerii handlowej.

Systemy CCTV – skuteczne w małych sklepach i wielkich centrach handlowych

CCTV to coś więcej niż tylko proste narzędzie do monitoringu składające się z kamer, rejestratorów i stacji obsługi, które pozwala na przeglądanie aktualnego i zarejestrowanego obrazu. Obecnie są to rozbudowane, nowoczesne, interaktywne systemy wyposażone w rozmaite funkcje, dzięki którym możliwa staje się automatyzacja wielu czynności związanych z ochroną obiektu i sprawnym zarządzaniem nim. Doskonale spisują się w placówkach handlowych wszelkiego rodzaju, począwszy od małych, osiedlowych sklepów, poprzez galerie handlowe, skończywszy na największych centrach zakupowych w kraju.

Podstawową funkcją systemu CCTV jest monitoring, nagrywanie i przekazywanie obrazu do urządzeń końcowych – komputerów lub smartfonów. W zależności od rodzaju i wielkości obiektu handlowego może on być kontrolowany bezpośrednio przez właściciela lub pracowników albo zdalnie przez agencję ochrony odpowiadającą za bezpieczeństwo placówki. Co jednak istotne, obrazu nie trzeba monitorować przez cały czas, ponieważ nowoczesne systemy CCTV są wyposażone w funkcje automatyzujące wiele czynności.

Automatyzacja w systemach CCTV

Współczesne urządzenia do monitoringu można zaprogramować w taki sposób, aby samodzielnie uruchamiały określone czynności na wypadek zarejestrowania określonych, nieautoryzowanych sytuacji, osób czy obiektów. Przykładowo, system może działać w taki sposób, że po wskazanej godzinie, gdy placówka handlowa jest już zamknięta, w razie wykrycia jakiegokolwiek ruchu włącza się alarm, a pracownicy ochrony natychmiast otrzymują stosowną informację i mogą błyskawicznie zjawić się na miejscu.

Możliwość automatycznej reakcji na określone zdarzenia skutecznie zapobiega kradzieżom i pozwala na ochronę obiektu lub wskazanych jego obszarów przed osobami, które nie powinny mieć do niego dostępu. Programowanie działania systemu CCTV minimalizuje ryzyko nie tylko kradzieży czy włamania, ale również innego rodzaju ryzyk, jak np. zaprószenie się ognia czy zawalenie się konstrukcji budynku.

Systemy CCTV jako wsparcie w zarządzaniu obiektem handlowym

Zabezpieczenie obiektu to główne, ale bynajmniej nie jedyne zastosowanie systemów CCTV w handlu. Poza tym montuje się je bowiem również w celu usprawnienia zarządzania obiektem, na co pozwalają ich nowoczesne funkcje możliwe dzięki współczesnych technologiom. Chodzi m.in. o możliwość rozpoznawania tablic rejestracyjnych samochodów, dzięki której system może samodzielnie, bez potrzeby fizycznego angażowania pracowników wpuścić autoryzowany pojazd na teren obiektu poprzez automatyczne otwarcie bramy. W ten sposób można zoptymalizować dostawy i zwiększyć efektywność działalności przy jednoczesnym ograniczeniu jej kosztów.

Poprzez wykorzystanie systemów CCTV możliwy jest także precyzyjny monitoring ruchu towarowego. Dzięki niemu da się kontrolować stany magazynowe i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości podjąć odpowiednie czynności. I znów nie trzeba w tym celu opłacać pracowników, ponieważ automatyczny system robi to szybciej, skuteczniej i przede wszystkim znacznie taniej.

Inna funkcja, która jest coraz częściej wykorzystana przez placówki handlowe w ramach systemów CCTV, to zliczanie osób w obiekcie. To konieczne m.in. ze względu na przepisy związane z ograniczoną liczbą klientów w placówce handlowej z uwagi na wprowadzony przez władze stan epidemii. Zastosowanie nowoczesnych systemów, które automatycznie monitorują liczbę osób w sklepie, odciąża pracowników i gwarantuje najwyższy poziom precyzji.

Kompleksowe wsparcie w montażu i konfiguracji systemu CCTV

Warto mieć świadomość, że choć nowoczesne systemy CCTV same w sobie gwarantują wysoki poziom ochrony i wiele dodatkowych, niezwykle przydatnych funkcji, to trzeba je odpowiednio dobrać, zamontować i zaprogramować pod kątem specyfiki, wymagań i potrzeb danego obiektu handlowego. To zadanie dla fachowców, które możesz powierzyć naszej firmie. W ramach współpracy zainstalujemy, skonfigurujemy i uruchomimy profesjonalny system CCTV, a w razie potrzeby zajmiemy się opieką nad nim. Zapraszamy!