Każdy pojazd podlegający obowiązkowi rejestracji w Polsce musi mieć wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC. Ważna polisa chroni kierowcą przed ponoszeniem odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody podczas spowodowania kolizji. Czy jednak osoba kupująca samochód może odsunąć w czasie płatność za składkę ubezpieczenia OC, jeśli polisa wykupiona przed obecnego właściciela samochodu jest cały czas ważna? Czy ubezpieczenie przechodzi automatycznie na nowego nabywcę pojazdu?

Ważne OC podczas zakupu pojazdu

Bez względu na to, czy kupuje się samochód od osoby prywatnej, czy też od dealera lub z komisu prowadzącego sprzedaż aut używanych, pojazd zawsze powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Warto to jeszcze zweryfikować przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży samochodu. Jeśli się tego nie zrobi, a później okaże się, że pojazd nie ma ważnego OC, konsekwencje przerwy w ciągłości ubezpieczenia będą obciążały nowego właściciela samochodu, ale od momentu, w którym samochód stanie się jego własnością. Zgodnie z obowiązującym prawem sprzedający odpowiadał za zapłatę składki OC do dnia, w którym nastąpiła sprzedaż auta.

Po przeniesieniu prawa własności na kupującego ma on 14 dni od zawarcia umowy sprzedaży na poinformowanie o tym fakcie towarzystwa, w którym miał zawartą polisę OC. W interesie sprzedającego leży jak najwcześniejsze zawiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego, że samochód został sprzedany. W przypadku, gdy nie dopełni tej formalności, ubezpieczyciel ma prawo do obciążenia zbywcy składką na OC za okres od sprzedaży samochodu do poinformowania towarzystwa o fakcie sprzedaży. W tej sytuacji zbywca wraz z kupującym będą opłacać solidarną odpowiedzialność za brak uregulowania należności, czyli części składki. Możliwe jednak, że ubezpieczenie samochodu będzie aktualne i dopiero po upływie okresu, na jaki została zawarta wcześniejsza umowa kupujący będzie musiał zawrzeć nową polisę OC.

Kiedy polisa OC przechodzi na nabywcę?

Po sprzedaży pojazdu ubezpieczenie OC przechodzi na kupującego w sposób automatyczny, bez konieczności umieszczania zapisu w umowie kupna-sprzedaży. W gestii zbywcy jest przekazanie polisy OC nabywcy, bez względu na to, jak długo jeszcze obowiązuje ubezpieczenie. To do nowego właściciela samochodu należy decyzja o tym, czy zechce skorzystać z obecnej polisy. Co istotne, może on z niej zrezygnować w dowolnym momencie jej trwania. Kiedyś przepisy prawa dawały na to zaledwie 30 dni od przekazania prawa własności, ale obecnie nie obowiązują żadne ograniczenia czasowe w tym zakresie. Jeśli kupujący wypowie umowę ubezpieczenia OC zawartą przez sprzedającego, zbywca otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Warto także dodać, że polisa, jaką otrzymuje kupujący samochód po podpisaniu dokumentów nie przedłuża ubezpieczenia o kolejny rok. Należy o tym pamiętać, aby nie powstała przerwa w ciągłości ubezpieczenia, gdyż może to dużo kosztować nowego właściciela. Kara finansowa za brak ważnego OC nakładana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a jej wysokość uzależniona jest od okresu przerwy i typu ubezpieczenia pojazdu. Podstawą do określenia wysokości kary finansowej jest wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku, długość przerwy w ciągłości OC oraz rodzaj pojazdu. W przypadku samochodów osobowych konsekwencja finansowa odpowiada dwukrotności najniższego wynagrodzenia za pracę. Właściciele samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów płacą już trzykrotność najniższego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku pozostałych pojazdów wynosi kara wynosi 1/3.

Przeczytaj także: Solid Group || Czy zabezpieczenie samochodu obniża składkę ubezpieczeniową