W wielu przedsiębiorstwach jednym z podstawowych narzędzi prowadzenia działalności są pojazdy. Samochody osobowe, ciężarówki czy maszyny budowlane powinny zostać ubezpieczone – w przypadku podmiotów dysponujących kilkoma pojazdami warte rozważenia jest ubezpieczenie flotowe. Na czym ono polega i o czym pamiętać podczas jego poszukiwania? Na te i inne pytania związane z tematem znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Ubezpieczenie flotowe – co to jest, na czym polega

Ubezpieczenie flotowe jest skierowane do firm i pozwala na jednoczesne objęcie polisą co najmniej kilku pojazdów. To rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorstw z dowolnych branż – z powodzeniem korzystają z niego zarówno firmy transportowe i budowlane, jak i duże korporacje czy podmioty handlowe. Co istotne, warunki i zakres ubezpieczenia flotowego są ustalane indywidualnie – w zależności od potrzeb i możliwości klient może się zdecydować na objęcie swoich pojazdów wyłącznie polisą OC lub dodatkowo innymi, nieobligatoryjnymi ubezpieczeniami, np. autocasco czy od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Cena ubezpieczenia flotowego jest uzależniona od podstawowych zmiennych, które towarzystwa uwzględniają również w przypadku standardowych, indywidualnych polis, jednak poza tym brane są pod uwagę także parametry samych pojazdów oraz specyfika prowadzonej działalności. Liczba i przeznaczenie samochodów, zastosowane w nich zabezpieczenia, branża działalności, a nawet polityka flotowa firmy mogą przyczyniać się do podwyżki lub obniżki ceny ubezpieczenia flotowego.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie flotowe?

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie flotowe? Najpierw zastanów się nad swoimi potrzebami, pod kątem których należy podejmować wybór. Przemyśl, czy wystarczy Ci samo OC, czy może warto dokupić również nieobowiązkowe polisy, jak autocasco, assistance czy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Z jednej strony zapewni to dodatkową ochronę, ale z drugiej wyraźnie podwyższy składkę. Decyzja powinna zależeć przede wszystkim od wartości, rocznika i stanu technicznego pojazdów – jeżeli są to niezastąpione, w miarę nowe i wartościowe auta w dobrym stanie technicznym, które odgrywają ważną rolę w działalności, zdecydowanie warto dobrać dodatkowo autocasco bądź również assistance w razie potrzeby. Jeśli jednak flota pojazdów obejmuje stare, rozlatujące się auta przeznaczone np. do dowożenia pizzy, dokupywanie dodatkowych polis mija się z celem.

Decydując się wyłącznie na obowiązkowe OC, wybór jest prosty, ponieważ wystarczy się kierować wysokością składki. Jako że warunki tego ubezpieczenia są zawsze jednakowe niezależnie od ceny, właśnie jej wartość jest w praktyce jedynym istotnym czynnikiem, który należy uwzględniać podczas poszukiwania najlepszego OC. Sytuacja się komplikuje w przypadku chęci dokupienia autocasco i assistance, ponieważ wysokość dla tych polis składki nie jest kluczowa przy ich wyborze – tu liczy się przede wszystkim zakres ochrony. Dlatego tak ważne jest najpierw poznanie swoich potrzeb i możliwości, a następnie dobranie pod ich kątem takich polis, które w jak największym zakresie je spełniają.

Warunki i koszty ubezpieczenia flotowego

Ile kosztuje ubezpieczenie floty pojazdów? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ cena produktu zależy od wielu indywidualnie ustalanych czynników, które dotyczą zarówno samych pojazdów, jak i firmy. Co równie istotne, towarzystwa ubezpieczeniowe elastycznie określają wysokość składki, dlatego są skłonne do negocjacji – w ten sposób być może uda Ci się obniżyć cenę o jakieś 5-10%. Większe pole do negocjacji mają firmy z dużą liczbą pojazdów. Ponadto na korzystniejsze warunki mogą liczyć przedsiębiorstwa posługujące się nowoczesnymi technologiami monitorowania i zabezpieczenia samochodów, jak np. GPS czy wideorejestratory.

Ubezpieczenie flotowe to specyficzny produkt, który rządzi się własnymi prawami. Najlepiej dowodzi tego fakt, że możliwość kupienia polisy dla wielu samochodów firmowych jednocześnie jest uzależniona od wypracowania odpowiedniej polityki flotowej, która określa zasady użytkowania aut w przedsiębiorstwa. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą mieć do niej wgląd, ponieważ w dużej mierze właśnie od niej zależy bezpieczeństwo ubezpieczanych pojazdów. Polityka flotowa powinna obejmować takie zagadnienia jak m.in. dobór samochodów w zależności od pełnionego stanowiska, regulacje określające odbiór i zwrot auta, zasady postępowania w razie zdarzenia drogowego czy inne regulacje, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa floty i efektywności zarządzania nią.

Warto wykupić ubezpieczenie flotowe, ponieważ jest ono z reguły tańsze niż pakiet polis o identycznym zakresie, tylko że nabywany w ramach pojedynczej transakcji. Istotną rolę w wyborze floty ubezpieczeniowej odgrywa także wygoda, ponieważ produkt ten pozwala za jednym razem wyposażyć się w wielu polisy, których kupno z osobna zajęłoby o wiele więcej czasu.