W wielu przedsiębiorstwach jednym z podstawowych narzędzi prowadzenia działalności jest samochód i chociaż każdy rodzaj biznesu wykorzystuje go w inny sposób, to także każdy potrzebuje go ubezpieczyć. Bez względu na to, czy flota składa się z samochodów osobowych, dostawczych, czy ciężarowych, każdy pojazd powinien zostać ubezpieczony. Jednak im większa ilość pojazdów, tym większe wyzwanie spoczywa na osobach nią zarządzających. Chcąc dopasować ubezpieczenie do konkretnego pojazdu, muszą poświęcić sporo czasu na formalności i pilnować płatności. Dlatego czasem warto rozważyć ubezpieczenie flotowe, a inaczej mówiąc ubezpieczenie floty pojazdów. Czym jest i jakie są jego cechy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy.

Czym jest ubezpieczenie floty samochodowej?

Ubezpieczenie floty samochodowej, czy też floty pojazdów to rodzaj polisy komunikacyjnej, skierowanej do firm, które do realizacji swoich biznesowych celów, posiadają na wyposażeniu co najmniej kilka pojazdów. Ich ilość uzależniona jest od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, najczęściej jednak mieści się w przedziale 10-20 pojazdów. Chociaż można znaleźć i takie, którym można objąć już 5 pojazdów mechanicznych.

Dla kogo jest ubezpieczenie floty

Ubezpieczenie floty pojazdów to oferta skierowana do przedsiębiorców, którzy na wyposażeniu swojej firmy posiadają co najmniej kilka (zwykle 5) pojazdów. W praktyce najczęściej korzystają z tego rozwiązania firmy transportowe oraz spedycyjne, jednak towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ubezpieczenia, które dają szereg korzyści dla różnych branż, w tym przewozu osób, nauki jazdy czy firm kurierskich.

Jaki jest zakres ubezpieczenia floty pojazdów

Możesz myśleć, że ubezpieczenie floty samochodowej to oferta, obejmująca jedynie Assistance lub autocasco. Jednak ubezpieczenie flotowe jest ubezpieczeniem, którego zakres dotyczy także odpowiedzialności cywilnej (OC pojazdów). Najczęściej ubezpieczenie takie sprzedawane jest w pakietach, które obejmują:

  • odpowiedzialność cywilną (OC),
  • Zieloną Kartę,
  • Autocasco (AC),
  • Assistance,
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • a nawet ubezpieczenie szyb, opon, czy ubezpieczenie od kradzieży.

Zalety ubezpieczenia flotowego

Jeśli w Twojej firmie znajduje się co najmniej kilka samochodów, dobrze wiesz, jak trudno skoordynować jest przeglądy techniczne, serwisy i ubezpieczenia. Nie dość, ze musisz pilnować wszystkich terminów, to jeszcze dla każdego z nich szukać najlepszej oferty, często w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Tymczasem ubezpieczenie floty pojazdów daje Ci szereg korzyści. Jakich?

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie floty:

  • oszczędność czasu - ubezpieczanie wszystkich pojazdów zawierasz na podstawie jednej umowy z wybranym towarzystwem na 12 miesięcy, dzięki czemu nie musisz szukać odrębnych ofert dla wszystkich aut;
  • możliwość negocjacji - w przypadku zawierania umowy ubezpieczeniowej na więcej niż jeden pojazd masz indywidualną możliwość negocjacji warunków, w tym chociażby wysokość zwyżek przy ewentualnych szkodach;
  • oszczędność pieniędzy - dzięki możliwości negocjacji i jednoczesnym ubezpieczeniu wielu pojazdów, możesz zyskać atrakcyjne zniżki;
  • łatwiejsze planowanie firmowego budżetu - korzystając z ubezpieczenia flotowego od razu wiesz, ile będzie kosztować Cię ubezpieczenie wielu pojazdów, dzięki czemu łatwiej zaplanujesz budżet.

Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia floty pojazdów

Podobnie, jak w przypadku ubezpieczeń indywidualnych, na wysokość składki duży wpływ ma stan techniczny pojazdów, ich przeznaczenie i wiek, a także ich przeznaczenie czy wreszcie historia ubezpieczeń klienta, w tym szczególnie szkodowość. Brane są pod uwagę także parametry związane z ryzykiem, na przykład z uwagi na trendy branży, w jakiej prowadzisz działalność. Ocena niektórych danych może podwyższać koszt ubezpieczenia. Warto jednak wiedzieć, że im większa liczba pojazdów, tym lepsze warunki cenowe, większe pole do negocjacji i oferta zniżek.

Stan techniczny pojazdu, jego wiek i wyposażenie to niektóre z elementów, jakie są brane pod uwagę podczas kalkulacji wysokości składki. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe są skłonne zaoferować zniżkę, jeśli Twoje auto jest dobrze zabezpieczone na wypadek kradzieży, na przykład będąc wyposażonym w monitoring GPS pojazdów. Warto wziąć to pod uwagę.

Jakie są warunki ubezpieczenia flotowego

Warunki ubezpieczenia pojazdów w przypadku ubezpieczenia flotowego, różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Część z ubezpieczycieli uznaje niektóre branże za zbyt ryzykowne, przez co wyłącza możliwość ubezpieczenia ich całej floty jedną umową generalną. Czasem są to firmy ochroniarskie, a winnym wypadku taksówki. Szczegółowy zakres i warunki zawsze znajdziesz u każdego z nich i warto sprawdzić ofertę co najmniej kilku towarzystw, bo to, że jedno z nich nie ma w ofercie ubezpieczenia flotowego dla Twojej branży, nie oznacza, że nie posiada go inne.

Jak ubezpieczyć swoją flotę

Zanim zdecydujesz się kupić ubezpieczenie flotowe, warto zwrócić się po ofertę do różnych ubezpieczycieli, którzy na podstawie zebranych danych przygotują ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że ta może się różnić w zależności od ich indywidualnej oceny ryzyka i polityki, jaką się kierują. W gruncie rzeczy jednak wielu z nich zależy na zawarciu umowy ubezpieczenia, bo podobnie jak Ty, prowadzą działalność, której nadrzędnym jest zysk.