Wśród bardzo istotnych kosztów wynikających z faktu posiadania domu należy wskazać opłacanie jego ubezpieczenia. Twoje mienie to Twoja odpowiedzialność, dlatego sprawdź, co warto uwzględnić przy wyborze polisy, która chroni Cię na wypadek rozmaitych niechcianych, lecz mogących wystąpić szkód.

Ubezpieczenie domu – co warto o nim wiedzieć

O ile ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce, o tyle polisa domu pozostaje dobrowolną kwestią. Sam fakt posiadania domu nie wymusza na Tobie wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, tak jak nikt nie może narzucić Ci instalacji monitoringu lub alarmu. Z drugiej strony popularność ubezpieczeń domu nie powinna dziwić.

Polisę możesz wykupić w większości dużych firm ubezpieczeniowych, często tych samych, w których ubezpieczasz samochód czy swoją rodzinę przed wyjazdem na wakacje. Na przykład firma Solid Group ściśle współpracuje z TUZ Ubezpieczenia (Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych), podmiotem działającym na rynku już od ponad 15 lat.

Ubezpieczamy domy, ponieważ nieruchomości to często najważniejszy element naszego majątku. Są cenne jako funkcjonalne obiekty, ale i jako swoiste zabezpieczenie przyszłości. Zarazem chcemy chronić się na wypadek niespodziewanych wydarzeń. Zniszczenie przez włamywaczy, pożar wywołany awarią instalacji elektrycznej, zalanie pomieszczeń. Trzy diametralnie różne sytuacje, wynikające z innych czynności. Skutek? Podobny – konieczność sfinansowania poważnych, kosztownych remontów. Dzięki odpowiednio wybranemu ubezpieczeniu nie martwisz się kwestią pokrycia strat. Przykre zdarzenie pozostaje przykrym zdarzeniem, ale przynajmniej masz pewność, że powrót do normalności będzie możliwy pod względem finansowym.

Podsumowując wątek: tak, opłaca się ubezpieczać domy, ale trzeba wiedzieć, jak dobrać dobrą polisę. Zastanów się zatem, co jest najistotniejsze w przypadku Twojej nieruchomości i czego potrzebujesz w największym stopniu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia dla domu

Choć oferty poszczególnych firm różnią się w szczegółach, pewne elementy pozostają wspólne dla wielu polis. Aby ukazać, jak szerokie są możliwości dostosowania ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb, w tym artykule przyglądamy się najważniejszym elementom oferty Solid Club + TUZ Ubezpieczenia.

Ryzyka nazwane, FLEXA i ryzyka wszystkie (All Risks)

Ubezpieczenia domu można rozróżnić na podstawie szkód, które podlegają ochronie. Jeżeli ryzyka są nazwane, to podpisywana przez umowa obejmuje konkretne, wskazane szkody, po wystąpieniu których ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty środków. Dobre ubezpieczenie obejmuje jasno zdefiniowany katalog szkód, a klient ma pełną świadomość, na wypadek czego się ubezpiecza. Najgorsza sytuacja to taka, w której wydajemy sporo pieniędzy na polisę, ale gdy pojawia się szkoda, okazuje się, że ubezpieczenie akurat jej nie obejmuje.

Niektóre firmy stosują formułę ryzyk nazwanych FLEXA, w której są wymienione konkretne obszary ochrony, między innymi przed ogniem, albo zachęcają klienta do wyboru wariantu all risks. Zgodnie z nazwą, ta formuła obejmuje praktycznie wszystkie zdarzenia losowe, które przyczyniają się do szkody, choć i w tym przypadku warto upewnić się, czy i ewentualnie jakie zdarzenia są wyłączone z katalogu ochrony.

Ochrona domu i innego mienia

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, to ubezpieczenie samego domu lub całej nieruchomości wraz z budynkami gospodarczymi, osobnymi garażami czy elementami małej architektury. Jeżeli ich wartość jest wysoka, opłaca się włączyć je w pakiet.

Dodatkowe Home Assistance

Niektóre ubezpieczenia nieruchomości zawierają również dodatkowy pakiet home assistance, który polega na możliwości skorzystania z pomocy fachowca (np. szklarza, ślusarza czy elektryka) do wskazanej kwoty i przez określoną liczbę razy w roku. Tutaj warto przeanalizować aktualne cenniki profesjonalnych usług w okolicy i oszacować, czy opłaca się ponosić stały, dodatkowy koszt.

Inne ubezpieczenia

Podobnie jak w przypadku polis samochodowych, w kwestii ubezpieczenia domu opłacalnym wyborem jest zakup pakietu. Jeżeli wybierasz rekomendowane przez Solid Group TUZ Ubezpieczenia, masz możliwość skorzystania z atrakcyjnych cen wspólnego pakietu dom + samochód + usług medyczne lub podobnych.

Ubezpieczenie i bezpieczeństwo domu z Solid Group

Jednym z podstawowych aspektów branych pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu jest cena, ale choćby na podstawie tego artykułu można dostrzec, że najważniejsze to elementy oferty to zakres ryzyk objętych polisą i dodatkowe korzyści płynące z opłacania składki.

Wybór ubezpieczeń z doświadczonymi doradcami Solid Group i TUZ Ubezpieczenia wiąże się z dodatkową możliwością atrakcyjnych zniżek lub promocji na:

  • monitoring,
  • system alarmowy,
  • ochronę fizyczną.

Twoja nieruchomość jest dobrem, które należy chronić i o którym powinno się myśleć perspektywicznie. Dlatego zaufaj ekspertom w dziedzinie ubezpieczania mienia na dobrych, uczciwych warunkach.