Czy zabezpieczenie samochodu obniża cenę polisy ubezpieczeniowej? Okazuje się, że tak! Dowiedz się, dlaczego się tak dzieje i poznaj warunki, które zapewniają niższe koszty polis, a dzięki temu tańsze korzystanie z samochodu zarówno w przypadku osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia

Wypełniając kalkulator ubezpieczeniowy lub rozmawiając z agentem sprzedającym polisy, dla ostatecznej ceny ważne okazują się rozliczne informacje. Od tych podstawowych, jak wiek, doświadczenie za kółkiem, posiadane zniżki, przebieg historii ubezpieczeniowej, miejsce zamieszkania kierowcy, a także rocznik, model i producent pojazdu, po bardziej szczegółowe: liczba drzwi, pojemność silnika, miejsce parkowania czy przewidywalny przebieg w ciągu w roku. Wśród tych wszystkich danych niemniej istotną rolę odgrywają dodatkowe zabezpieczenia, w które wyposażony został samochody.

Jakie zabezpieczenia wpływają na cenę polisy

Krótko mówiąc, im więcej zabezpieczeń, tym przychylniejsze spojrzenie ubezpieczycieli. Klasyczny alarm, immobilizer, dodatkowe blokady na kierownicy lub skrzyni biegów, nadajnik GPS, elektroniczne systemy zabezpieczeń – to wszystko zwiększa standard bezpieczeństwa i zarazem obniża cenę polisy. Dlaczego tak się dzieje i skąd takie nastawienie firm ubezpieczeniowych? Myślenie towarzystw jest następujące: samochód, który trudniej ukraść lub zniszczyć, potencjalnie jest mniej narażony na straty i szkody, więc istnieje niższe prawdopodobieństwo wypłacenia odszkodowania z tytułu kradzieży, co wprost przekłada się na mniejszą składkę ubezpieczeniową. Swoją drogą, poprzez wybór samochodu z bogatszym wyposażeniem lub uzupełnienie go o dodatkowe zabezpieczenia, dbasz o własny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Parkując w różnych miejscach, sporo podróżując czy przewożąc cenne przedmioty, lepiej mieć pewność ochrony przed włamywaczami i złodziejami.

Pamiętaj jednak, że kwestia zabezpieczeń jest tylko jednym z wielu czynników kształtującym ostateczną cenę polisy i nie wpływa na nią w sposób znaczący. Oczywiście, warto wykorzystać wszystkie możliwości obniżania wysokości składki, szczególnie w perspektywie wzrostu cen wszystkich towarzystw w ostatnich latach, ale generalnie pojedyncze działania nie mają większego, realnego znaczenia. Mimo to zdecydowanie warto chronić swój samochód, a przy okazji wykorzystać okazję do obniżenia składki.