Każdy stara się jak najlepiej zabezpieczyć swoje mienie. Niestety czasem wybór stolarki niskiej jakości, na przykład okien, zamków czy drzwi, a także nieroztropność, roztargnienie i nieuwaga sprawiają, że złodzieje podejmują próbę włamania. Jak kształtują się statystki kradzieży w Polsce? I jakie wnioski należy wyciągnąć, żeby nie paść ofiarą przestępców? Poniżej odpowiadamy na te pytania

Co mówią statystki

Według najnowszych dostępnych danych liczba włamań i kradzieży rośnie w Polsce stale od kilku lat. W 2018 roku obejmowała 66,5 tysiąca zdarzeń, a w 2019 już ponad 69 tysięcy. Natomiast statystki Komendy Głównej Policji z roku 2020 wskazują, że w naszym kraju doszło do przeszło 74 tysięcy włamań. Tendencja jest wyraźnie wzrostowa i nie zatrzymała jej nawet pandemia, przez którą duża część społeczeństwa zaczęła spędzać w domu zdecydowanie więcej czasu. Teoretycznie powinno to sprawić, że ryzyko wtargnięcia do domu niepożądanych osób spadnie, jednak rzeczywistość pokazuje coś innego.

Z opublikowanych informacji wynika też, że włamania przeprowadzane były najczęściej nie przez pojedyncze osoby, ale przez zorganizowane gangi lub drobne złodziejskie szajki. Szczególnie nasiliły się włamania do zamieszkanych domów oraz nieruchomości wykańczanych lub w stanie budowy.

Włamania zorganizowanych grup przestępczych to sygnał do jeszcze bardziej wzmożonej czujności. Takie grupy nie działają spontanicznie, ale dokładnie planują swoje działania. Przede wszystkim wybierają budynki nowoczesne, eleganckie i zadbane. Często stosują też metodę obserwacji, która pozwala im poznać tryb życia rodziny i ustalić najbardziej dogodną porę na włamanie, a także upewnić się co do opłacalności kradzieży. Widząc ubiór, zachowanie czy samochody, którymi poruszają się osoby obrane za cel, złodzieje wiedzą, z kim mają do czynienia i na jakie łupy mogą liczyć. Obserwacja umożliwia im także analizę ewentualnych zabezpieczeń i zauważenie efektów nieostrożności właścicieli nieruchomości.

Włamywacze bardzo często wykorzystują właśnie nieuwagę swoich potencjalnych ofiar, dlatego tak ważne jest inwestowanie w odpowiednie zabezpieczenia. Z danych wynika, że na włamanie i kradzież najbardziej narażone są mieszkania parterowe w blokach czy kamienicach, a także domy jednorodzinne. Droga, którą najczęściej wybierają przestępcy, biegnie okna lub drzwi balkonowe pozbawione wystarczającego wyposażenia antywłamaniowego. Aż 40% włamywaczy dostawało się do wnętrza budynku właśnie przez niskogatunkowe lub niedomknięte okna.

Dlaczego liczba włamań rośnie?

Powodów jest wiele, jednak jednym z głównych jest ogólny wzrost komfortu życia. Sytuacja finansowa wielu osób poprawiła się, a współczesne czasy dodatkowo wymuszają konkretny styl życia i narzucają wzorzec funkcjonowania w oparciu o elektronikę. Często kumulujemy dobra, nabywamy drogie towary, takie jak telewizory, smartfony, laptopy czy komputery, a także wiele innych wartościowych sprzętów. Ceny również rosną, więc przestępcy szukają łatwego sposobu na wzbogacenie się cudzym kosztem.

Wyciągnij wnioski

Wzrost liczby włamań wskazuje, jak wiele uwagi trzeba zwrócić na odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości. Dodatkowym argumentem, który przemawia za tym, żeby nie bagatelizować problemu, jest wskaźnik wykrywalności, który waha się w okolicach 44%. Oznacza to, że ponad połowa włamań i kradzieży uchodzi przestępcom na sucho. To bardzo duża wartość. Straty finansowe poniesione przez ofiary kradzieży są bardzo dotkliwe. Utrata większości cennego wyposażenia, na które pracowało się wiele lat, jest dla rodziny źródłem ogromnej tragedii. Wydarzenie takie wiąże się często z koniecznością całkowitej zmiany trybu życia, a także negatywnie wpływa na samopoczucie psychiczne, szczególnie dzieci. Trudno poradzić sobie z faktem, że zostało się okradzionym we własnym domu, czyli w miejscu, w którym każdy powinien czuć się najpewniej i najbezpieczniej.

Nie ryzykuj – zabezpiecz swój dom

Nikt nie chce zostać okradziony, więc do kwestii zabezpieczenia domu i mienia trzeba podejść bardzo poważnie. Rozwiązań i narzędzi jest bardzo wiele. Na rynku znajdziesz antywłamaniowe okna i drzwi ze specjalnymi zamkami, a także wiele systemów alarmowych i czujników, które bezzwłocznie powiadomią Cię o wtargnięciu niepożądanych osób. Jeśli chcesz chronić swój dom naprawdę kompleksowo, rozważ rozpoczęcie współpracy z profesjonalną agencją ochrony, która zapewni Ci wsparcie wyszkolonych pracowników, a także mnóstwo ułatwień technologicznych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!