Bariery podczerwieni są jednymi z najskuteczniejszych elementów domowych systemów alarmowych. Przydają się one w szczególności osobom, które posiadają dom, magazyny, czy przedsiębiorstwa. Na rynku są dostępne również bariery podczerwieni do zastosowania wewnątrz budynków. Aktywne urządzenia są przykładem efektywnego systemu zabezpieczeń typu barierowego. Składają się one z dwóch elementów - wiązki podczerwieni o częstotliwości 750 - 2500 nm przesyłanej przez nadajnik do odbiornika. Powszechnie stosuje się je do zabezpieczania ogrodzeń, posesji czy bram wjazdowych. Bezprzewodowe bariery podczerwieni mogą z powodzeniem chronić wnętrza nieruchomości, dzieła sztuki oraz wartościowe kolekcje. W jaki sposób działają te urządzenia?

Czym są bariery podczerwieni? Jak zabezpieczają nieruchomość?

Aktywne bariery nieruchomości to zaawansowane elementy ochrony obwodowej, które mogą być wykorzystywane przez właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych, a także do zabezpieczania miejsc pracy. Aby ochrona obwodowa była efektywna, należy wybierać tylko najlepsze jakościowo urządzenia, które potrafią sprawnie funkcjonować nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Elementy ochrony mogą być pogrupowane na cztery obszary.

Pierwszym są systemy detekcji wizyjnej, a więc najczęściej kamery monitoringu. Drugim rodzajem są systemy instalacji pod powierzchnią, które mogą być światłowodowe, ciśnieniowe lub elektromagnetyczne. Przedostatnim typem są urządzenia ogrodzeniowe, jak na przykład mikrofalowe systemy elektretowe. Bariery podczerwieni aktywne wraz z kurtynami podczerwieni i barierami mikrofalowymi wchodzą w skład czwartej grupy, a więc systemów barierowych.

Zgodnie z nazwą mają one na celu stworzenie niewidzialnej bariery, po której przekroczeniu występuje reakcja alarmowa. Bariery podczerwieni składają się z dwóch elementów - nadajnika i odbiornika. Nadajnik odpowiada za emitowanie wiązki promieniowania podczerwonego w kierunki odbiornika. Ten z kolei odbiera sygnał, a w przypadku, gdy następuje przerwanie jego ciągłości, zostaje uruchomiony alarm.

Rodzaje i zastosowanie aktywnych barier podczerwieni

Bariery podczerwieni są produktami, które różnią się od siebie kilkoma parametrami, między innymi wielkością, kształtem, długością nadajników i odbiorników, a także liczbą emitowanych wiązek promieniowania podczerwieni, która wynosi zwykle od dwóch do czterech. Urządzenia dobrej jakości powinny dodatkowo być wyposażone w ułatwienia montażowe, czyli na przykład możliwość mocowania prostopadłego lub równoległego względem ściany.

Aktywne bezprzewodowe bariery podczerwieni często są używane do zabezpieczania ogrodzenia albo jego newralgicznych punktów. Przestrzeń objęta ochroną może sięgać nawet do 500 metrów w przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu. Dzięki temu mając dom z ogrodem w kształcie prostopadłościanu zakup czterech zestawów aktywnych barier może zagwarantować efektywną ochronę posesji przed wtargnięciem niepożądanych osób. Pewnym ograniczeniem barier jest gęsta mgła, ponieważ w przypadku, gdy pojawi się w określonym obszarze, może spowodować skrócenie strefy chronionej do 100 metrów.

Warto także pamiętać o tym, że nie należy instalować nadajników oraz odbiorników bezpośrednio przy drzewach, gdyż spadające liście mogą generować fałszywe alarmy. Aktywne bariery podczerwieni mogą mieć również inne zastosowania. Często wykorzystuje się je do ochrony bramy wjazdowej do posesji. Wewnętrzne modele barier stworzone są do zabezpieczania przestrzeni wewnątrz nieruchomości. Ustawienie takich urządzeń na dłuższą nieobecność może efektywnie zabezpieczyć dobytek domu lub firmy. Co więcej, taki sprzęt sprawdza się także jako ochrona dzieł sztuki i wartościowych kolekcji.

Przeczytaj także: Solid Group || 5 sposobów na zabezpieczenie domu