Trudno sobie wyobrazić budowę bez maszyn budowlanych. Ciężki sprzęt, który pozostaje na placu budowy dzień i noc, nawet, wtedy gdy nie jest używany to łakomy kąsek dla złodziei, zwłaszcza że nowoczesne koparki, ładowarki, spycharki, wywrotki i inne maszyny są bardzo wartościowe. Pomimo że trudno sobie wyobrazić, jak niezauważenie i po cichu można ukraść tak dużo, hałaśliwe pojazdy, takie kradzieże się zdarzają. Współcześni przestępcy są bardzo sprytni, dlatego nie możesz pozostawać gorszy od nich. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zabezpieczyć sprzęt budowlany przed kradzieżą, koniecznie przeczytaj artykuł.

Kradzież na budowie, czyli kradzież maszyn, narzędzi i materiałów budowlanych

Pomimo, że maszyny budowlane to duży sprzęt, sprytni złodzieje znajdują sposoby na jego uprowadzenie. Straty mogą być ogromne, bo takie maszyny do prac budowlanych kosztują nawet kilkaset tysięcy złotych. Montowane fabrycznie zabezpieczenia, takie jak immobilizer czy alarm nie zawsze się sprawdzają. Podobnie jak lampy z czujnikiem ruchu, zainstalowane na placu budowy, czy ogrodzenie. Z tego powodu warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, które zapobiegną kradzieży maszyn budowlanych.

Skuteczne zabezpieczenia sprzętu budowlanego

Aby zminimalizować ryzyko kradzieży sprzętu budowlanego, warto pomyśleć o zabezpieczeniach w szerszym kontekście.

  1. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest zabezpieczenie techniczne placu budowy, w tym budowa ogrodzenia, lampy z czujnikami ruchu, czy monitoring wizyjny.
  2. Drugim sposobem na zminimalizowanie ryzyka kradzieży jest ochrona fizyczna placu budowy.
  3. Trzecią rzeczą są zabezpieczenia pojazdu, w tym zabezpieczenia elektroniczne, takie jak lokalizator GPS, blokady kierownicy, moduły odcinające zapłon.
  4. Ostatnią metodą, która chociaż nie chroni maszyn bezpośrednio przed złodziejami, to pozwala uzyskać odszkodowanie za sprzęt, jaki padł łupem złodziei, są ubezpieczenia.

Zabezpieczenie koparki i ciężkiego sprzętu budowlanego

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zabezpieczyć przed kradzieżą, pozostawiony na placu budowy sprzęt, w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby utrudnić do niego dostęp osobom z zewnątrz. Montaż ogrodzenia nie zawsze jest możliwy, ale postawienie mobilnej wieży monitorującej, która śledzi aktywność wokół już tak. Podobnie jak fizyczna obecność pracowników ochrony. Złodzieje, którzy zauważą strażnika, lub kamer, często zrezygnują z podjęcia próby kradzieży.

Monitoring wizyjny placu budowy

Rozwój nowoczesnych technologii umożliwił stworzenie rozwiązania, z którego chętnie korzysta wiele firm budowlanych. Coraz częściej można je zauważyć, stojące przy budowanych drogach, biurowcach czy budynkach mieszkalnych. Jest nim mobilna wieża monitorująca, czyli urządzenie wyposażone w kamery. Sprzęt zasilany agregatem można postawić niemal wszędzie, a podgląd obrazu prowadzić przez 24h na dobę. Co więcej, można ją wyposażyć w czujniki, aktywujące sygnały alarmowe, co pozwala na szybką interwencję patrolujących teren pracowników ochrony. To tylko jedna z możliwości ochrony sprzętu przed kradzieżą.

Jak chronić sprzęt budowlany przed kradzieżą?

Ciężko sobie wyobrazić, że ktoś niepowołany może wejść do wnętrza dużej koparki i odjechać nią daleko. Jak pokazują policyjne statystyki, takie wypadki się jednak zdarzają, a podjęte próby odszukania i odzyskania sprzętu nie zawsze kończą się sukcesem. Gdyby taka koparka była wyposażona w urządzenia do lokalizacji, byłoby to dużo łatwiejsze. Z tego powodu, jednym z najlepszych sposobów, aby chronić maszyny budowlane przed kradzieżą, jest montaż lokalizatora GPS.

Monitoring GPS sprzętu budowlanego

Urządzenia GPS wysyłają sygnał, łącząc się drogą radiową z satelitą, dzięki czemu na urządzeniach do odczytu tego sygnału, widzisz dokładną lokalizację pojazdu, wyposażonego w GPS. O ile samo zabezpieczenie nie służy do ochrony przed kradzieżą, o tyle odzyskanie skradzionego sprzętu wyposażonego w takie urządzenie, jest dużo łatwiejsze. Chociaż samo urządzenie GPS nie służy do ochrony przed kradzieżą, to instalując je wewnątrz pojazdu wraz z modułem blokującym wtryski, czy systemem blokującym hydraulikę już tak. Dzięki nim można zdalnie odciąć zasilanie pojazdu i opóźnić kradzione właśnie mienie. Trzeba jednak dodać, że same urządzenia to nie wszystko, do ich obsługi konieczny jest zaawansowany system GPS. Ponadto dobrze, aby był on zainstalowany we współpracy z agencją ochrony, która może połączyć go ze swoimi systemami alarmowymi.

Współpraca z agencją ochrony

Monitoring GPS, moduły odcinające zasilanie pojazdu, montaż ogrodzenia, monitoring wizyjny to wszystko skuteczne elementy antykradzieżowe. Jednak najbardziej skuteczną ochronę stanowią pracownicy fizyczny, którzy mogą w bezpośredni sposób przeciwdziałać próbie kradzieży. Możesz postawić na ochronę stacjonarną, stawiając budkę strażniczą i zatrudniając pracownika we własnym zakresie lub wynajmując go od firmy świadczącej usługi ochrony osób i mienia. Skorzystanie z tej drugiej opcji jest bardziej korzystne, ponieważ działania wykonywane są przed pracownika z doświadczeniem i nie musisz tracić czasu na jego szkolenia.

Jeszcze jedną możliwością bezpośredniej ochrony fizycznej są patrole interwencyjne. Podpisując umowę z agencją ochrony i wynajmując od niej mobilną wieżę monitorującą wraz z usługą monitoringu, możesz liczyć na wsparcie patrolu w chwili, kiedy złodzieje pojawia się na placu budowy.

Zabezpiecz swój sprzęt budowlany na wypadek kradzieży

Kradzież narzędzi, sprzętu czy materiałów budowlanych to z reguły duże straty, które mogą położyć na szali przyszłość inwestycji, opóźnić jej wykonanie i spowodować znaczną stratę finansową. Niezabezpieczony sprzęt ciężko odzyskać. Po udanej akcji złodziei zwykle trafia na zagraniczny rynek i chociaż policja współpracuje z krajami sąsiadującymi w celu stałego monitorowania tego typu działań, to nie zawsze udaje się namierzyć sprawców.

Warto postawić na kompleksową ochronę i ograniczyć ryzyko kradzieży, które może przynieść firmie znaczne straty. Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu swoich interesów, skontaktuj się z nami, a pomożemy dobrać odpowiednie rozwiązania.