Współczesne maszyny budowlane są sprzętem nowoczesnym i wartościowym. Nic więc dziwnego, że stają się łakomym kąskiem dla złodziei, mimo że w pierwszej chwili trudno sobie wyobrazić, jak niezauważenie i po cichu można ukraść wielkie, hałaśliwe pojazdy. W takim razie co należy zrobić, żeby należycie zabezpieczyć sprzęt budowlany i zminimalizować ryzyko kradzieży? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź.

Korzystaj z usług agencji ochrony

Powierzenie ochrony wyspecjalizowanej agencji, takiej jak nasza, to najbardziej kompleksowe i zarazem najskuteczniejsze rozwiązanie. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nad placem budowy oraz parkiem maszyn czuwają profesjonalni i wyszkoleni strażnicy. Możesz liczyć na regularny przepływ informacji oraz pełną kontrolę ruchu pojazdów i osób. Każde działanie pracownika jest monitorowane i odbywa się tylko za potwierdzeniem wiarygodności dokumentów. Członkowie ochrony to wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści w swoim fachu, którzy wiedzą, jak reagować w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej. Wybierając ofertę naszej agencji, masz pewność zintegrowanego i zaawansowanego modelu postępowania oraz przestrzegania wszystkich obowiązujących protokołów.

Zainstaluj w pojazdach lokalizatory GPS

Skutecznym rozwiązaniem, które możesz zastosować, jest montaż lokalizatorów GPS we wszystkich swoich pojazdach. Świetnym pomysłem jest wykonanie tych działań w ramach współpracy z agencją ochrony, ponieważ wtedy to jeden podmiot czuwa nad bezpieczeństwem całego sprzętu budowlanego i monitoruje dane z systemu lokalizacyjnego. To powoduje, że działania firmy ochraniającej są oparte na kompleksowych informacjach z kilku źródeł.

Lokalizator GPS wysyła sygnał, łącząc się drogą radiową z satelitą, dzięki czemu na urządzeniach do odczytu widzisz bardzo dokładną pozycję każdego pojazdu. W przypadku kradzieży jesteś w stanie błyskawicznie zareagować, wezwać policję i wskazać konkretne miejsce. Ustawienia systemu pozwalają także na wyznaczenie obszaru bezpiecznego – kiedy maszyna znajdzie się poza nim, automatycznie włączy się alarm.

Zamontuj immobilizer

Immobilizer to urządzenie bazujące na kompatybilności systemu. Jeden element znajduje się wewnątrz pojazdu, a drugi w kluczykach. Jeśli więc w pojeździe pojawi się osoba z podrobionym kluczem, instalacja nie zadziała i silnika nie da się uruchomić. Rozwiązanie to pozwala więc dodatkowo podnieść bezpieczeństwo maszyn i uniemożliwić wyjazd z budowy niepowołanym osobom, na przykład podstawionym pracownikom. Niektóre maszyny dostępne na rynku mają fabryczny immobilizer, jeśli jednak Twój sprzęt nie został wyposażony w ten system, możesz bez trudu zamontować go na własną rękę.

Inne sposoby na zabezpieczenie sprzętu budowlanego

Sprzęt budowlany ma dużą wartość, więc zabezpiecza się go jednocześnie na kilka sposobów. Oprócz usług ochrony, lokalizatora czy immobilizera możesz zainstalować także dodatkowe moduły. Najbardziej popularne są systemy blokujące hydraulikę, działanie pomp wytryskowych czy cewek sterowania. Te rozwiązania pozwalają na unieruchomienie pojazdu w razie jego kradzieży i opóźnienie działań przestępców, dzięki czemu automatycznie zwiększa się szansa na szybkie odzyskanie sprzętu. Mechanizmy odcinające świetnie sprawdzają się w połączeniu z lokalizatorami, dlatego warto je ze sobą łączyć.

Dlaczego zabezpieczenie sprzętu budowlanego to konieczność?

Wielofunkcyjne maszyny budowlane to sprzęt zaawansowany i bardzo wartościowy. Według danych policji liczba kradzieży koparek, spychaczy czy dźwigów ciągle rośnie. Po udanej akcji złodziejów zazwyczaj trafiają one na rynek zagraniczny. Skala zjawiska jest tak duża, że policja współpracuje z krajami sąsiadującymi w celu stałego monitorowania działań na rynku maszyn budowlanych.

Jak więc widzisz, profesjonalne zabezpieczenie sprzętu budowlanego to podstawa. Postawienie ogrodzenia czy odcięcie dróg wyjazdu nie wystarczy, tym bardziej że przebiegłość przestępców nie zna granic. Zdarza się, że do kradzieży dochodzi na podstawie fałszywych dokumentów czy poprzez podstawienie nieuczciwego pracownika.

Warto zatem postawić na kompleksową ochronę i skuteczne zabezpieczenia, ponieważ skradzenie sprzętu wiąże się z zatrzymaniem prac budowlanych, a więc i ryzykiem poniesienia finansowej odpowiedzialności za nieterminowe ukończenie inwestycji. Ubezpieczenie kosztowego sprzętu budowlanego również jest bardzo ważne, ale niestety niewystarczające. W przypadku kradzieży musisz liczyć się z długotrwałym postępowaniem odszkodowawczym, co również wpłynie na zastój prac. Nie czekaj więc – profesjonalnie zabezpiecz swój sprzęt i ciesz wysokim poziomem bezpieczeństwa dzięki współpracy z naszą agencją!