Mimo rewolucji cyfrowej i coraz szerszym wykorzystywaniu wirtualnego pieniądza gotówka wciąż pozostaje ważnym elementem obrotu finansowego. To sprawia, że istotny jest jej bezpieczny transport. Zarówno duże firmy, banki, jak i sklepy muszą regularnie przewozić swoje dochody z jednego miejsca do drugiego. Aby zapewnić bezpieczeństwo togo transportu, podmioty te korzystają z usługi konwoju gotówki, ale na czym ona polega? Czy muszą to robić? Odpowiemy w tym artykule.

Czym jest konwój gotówki? Na czym polega konwojowanie

Konwój gotówki to specjalistyczna usługa polegająca na zabezpieczonym transporcie pieniędzy z punktu A do punktu B. Usługa ta jest realizowana z udziałem osoby wyznaczonej przez zleceniodawcę do transportu gotówki i pracowników ochrony, którzy dbają o bezpieczeństwo tego transportu. Pracownicy ochrony są w tym przypadku wynajmowany przede wszystkim w celu ochrony pieniędzy przed kradzieżą i napadem.

Konwój gotówki jest jedną z usług firm ochroniarskich, w których powstają specjalne jednostki zajmujące się konwojem. Składają się one z wykwalifikowanych pracowników ochrony, którzy są przeszkoleni i posiadają odpowiednie predyspozycje, do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa transportu. Pracownicy ci są uprawnieni do stosowania środków przymusu bezpośredniego, a są także uzbrojeni.

Jak przebiega konwój gotówki?

Konwój to usługa o wysokim stopniu ryzyka. Duża ilość pieniędzy zgromadzona w walizce, skrzynce czy torbie to ogromna pokusa dla złodziei. Między innymi z tego powodu, transport pieniędzy odbywa się za pomocą specjalnie wyposażonego pojazdu. Pojazdy wykorzystywane do przewozu pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów, wyposażone są w monitoring GPS i urządzenia zapewniające stałą łączność radiową z dyspozytorem, który czuwa nad przebiegiem konwoju z centrum monitorowania.

Kiedy potrzebny jest konwój gotówki?

Konwój gotówki przydaje się podczas transportu pieniędzy z punktu A do punktu B, a w praktyce ze sklepu, punktu usługowego, czy innego miejsca, w którym przyjmowana jest gotówka do banku. Jako że jest to usługa wykonywana przez agencję ochrony, a więc prywatny podmiot, konwój gotówki jest płatny. Część przedsiębiorców chcąc uniknąć kosztów, próbuje realizować transport pieniędzy we własnym zakresie. Muszą się jednak liczyć z tym, że niezabezpieczony transport gotówki to duże ryzyko. Poza tym, przedsiębiorcy i inne jednostki organizacyjne mają obowiązek transportowania gotówki w określony sposób, zgodny z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 roku w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.

Konwojowanie gotówki w świetle przepisów

Jak wspomnieliśmy, konwojowanie gotówki to działalność regulowana przez prawo. Według przepisów konwoje muszą spełniać określone wymagania techniczne i organizacyjne, które mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa podczas transportu pieniędzy. Szczegółowy sposób przewozu gotówki przez konwojentów określony jest w Rozporządzeniu MSWiA, o którym wspomnieliśmy wcześniej, ale co, gdy firma chce transportować gotówkę we własnym zakresie?

Przedsiębiorcy, którzy nie chcą wynajmować profesjonalistów, mogą transportować pieniądze według wewnętrznych regulaminów firmy. W świetle przepisów prawa i wspomnianego już Rozporządzenia osoba odpowiedzialna, czyli np. właściciel lub prezes firmy, musi zapewnić osobie, którą deleguje do przewozu odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w tym ochronę i zabezpieczenie techniczne. Kto zatem może przewozić gotówkę?

Bezpieczny przewóz, czyli kto może konwojować gotówkę?

Konwojowanie gotówki może być prowadzone przez firmy posiadające odpowiednie zezwolenia i licencje, wydawane przez odpowiednie organy państwowe. Osoby pracujące w firmach konwojujących muszą posiadać specjalistyczne szkolenia i doświadczenie w dziedzinie ochrony i bezpieczeństwa. Transport firmowych pieniędzy we własnym zakresie powinien z kolei być przeprowadzony przy pomocy ochrony i stosując zabezpieczenia techniczne. A co z osobami prywatnymi?

Rozporządzenie MSWiA z dn. 7 września 2010 r. dotyczy przedsiębiorców i jednostki organizacyjne. Przepisom tym nie podlegają osoby prywatne, jednakże także i one powinny mieć na uwadze dbałość o wszelkie środki bezpieczeństwa podczas transportu. Nie ma żadnych przeszkód, aby także one korzystały z profesjonalnej usługi konwojowania.

Transport gotówki i wartości pieniężnych. Jakie są rodzaje konwojów w Polsce?

Poszukując informacji o konwoju gotówki, często spotykamy się z określeniem konwojowania wartości pieniężnych. Warto zatem wspomnieć, że możemy spotkać się z kilkoma rodzajami konwoju.

  1. Konwój wartości pieniężnych - to usługa konwoju obejmująca transport pieniędzy, a także papierów wartościowych, takich czaj weksle, czy czeki oraz transport kamieni i metali szlachetnych, w tym pereł, złota, srebra czy diamentów.
  2. Konwój przedmiotów wartościowych - to usługa konwoju obejmująca transport cennych przedmiotów, takich jak antyki i dzieła sztuki, ale też transport dokumentów, zawierających informacje niejawne.
  3. Konwój przedmiotów niebezpiecznych - to usługa konwoju obejmująca transport przedmiotów zagrażających życiu, takich jak broń, czy materiały wybuchowe.

Konwój gotówki a inkaso

Jeszcze jednym określeniem, z którym można spotkać się podczas poszukiwania informacji o konwojowaniu, jest "inkaso". Inkaso to uproszczona forma transportu wartości pieniężnych. Różnica polega na tym, że w przeciwieństwie do tradycyjnego konwoju, w przedsięwzięciu nie bierze udziału pracownik firmy zlecającej jego usługę. Zabezpieczona gotówka odbierana jest z punktu odbioru przez konwojentów/uprawnionych pracowników ochrony za pokwitowaniem i bezzwłocznie przewożona w ustalone miejsce, najczęściej do wrzutni bankowej. To bardzo wygodna opcja dla sklepów, chcących wpłacić utarg na konto.

Kto może skorzystać z usługi konwoju gotówki?

Usługa konwoju gotówki może być wykorzystana przez każdego, kto potrzebuje bezpiecznie przetransportować pieniądze. Korzystają z niej przede wszystkim banki, duże sklepy, a także firmy prowadzące działalność handlową, które muszą regularnie przewozić swoje dochody. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystały z niej także osoby prywatne.

Chcesz przetransportować duże ilości pieniędzy? Skontaktuj się z nami

Podsumowując, konwój gotówki to nie tylko bezpieczna, ale w wielu przypadkach wręcz konieczna forma transportu wartości pieniężnych z punktu odbioru do punktu przekazania. Dzięki specjalistycznej usłudze konwoju gotówki, firmy i instytucje mogą bezpiecznie przetransportować swoje dochody, minimalizując ryzyko kradzieży i napadu. Dokładnie takim podejściem kierujemy się w Solid Group, dlatego, jeśli chcesz zapewnić bezpieczny konwój pieniędzy, skontaktuj się z nami.