Mimo cyfrowej rewolucji obrót gotówkowy nadal jest ważnym elementem obecnego systemu finansowego. Banki, przedsiębiorstwa i inne podmioty posługują się gotówką i muszą odpowiednio zabezpieczyć proces jej obsługi. Najbardziej wymagający jest transport środków. Chcąc odpowiednio zadbać o duże ilości pieniędzy, warto wybrać konwojowanie gotówki. Na czym dokładnie polega ta procedura?

Na czym polega konwojowanie gotówki?

Prywatne przedsiębiorstwa często decydują się na transport pieniędzy na własną rękę lub powierzają to odpowiedzialne zadanie swojemu pracownikowi. Jednak to bardzo ryzykowne postępowanie, ponieważ w razie sytuacji kryzysowej osoba, która nie jest zabezpieczona i wyszkolona, nie ma szans w starciu z agresywnym czy uzbrojonym napastnikiem. A to może skończyć się nie tylko zuchwałą kradzieżą, ale także utratą zdrowia lub życia. W obecnych czasach profesjonalny transport środków pieniężnych o dużej wartości to po prostu konieczność. Nie tylko ze względu na możliwość osiągnięcia wysokiego poziomu ochrony, ale także – w niektórych przypadkach – z powodu wymogów prawnych.

Konwojowanie gotówki polega na bezpiecznym przetransportowaniu jej w miejsce docelowe, wyznaczone przez zleceniodawcę z użyciem zaawansowanego sprzętu technologicznego oraz specjalistycznych zabezpieczeń. Całe przedsięwzięcie odbywa się w obecności zleceniodawcy bądź innej wyznaczonej do tego osoby oraz wykwalifikowanych pracowników, którzy zajmują się organizacją działań i odpowiadają za ochronę.

Konwojenci to bardzo dobrze wyszkoleni funkcjonariusze, sprawni fizycznie i odporni psychicznie. Predyspozycje i zdobyte doświadczenie pozwalają im na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz szybkie i sprawne reagowanie. Dzięki posiadanym kompetencjom są w stanie przewidzieć nadchodzące zagrożenie i podjąć należyte działanie zapobiegające.

Sprawność fizyczna i wyszkolenie to jednak nie wszystko. Aby agencja ochrony mogła nazywać się profesjonalną, musi posiadać specjalistyczny sprzęt – ten warunek spełnia nasza firma. Pracownicy wyposażeni są najczęściej w kamizelki kuloodporne, hełmy i broń palną oraz inne dodatkowe zabezpieczenia.

Dynamiczna transformacja technologiczna i cyfrowa sprawiła, że profesjonalne agencje ochrony dysponują nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi zapewniającymi ciągłą łączność każdemu z podmiotów zaangażowanych w akcję oraz pełną wymianę informacji w czasie rzeczywistym. Dzięki zaawansowanym urządzeniom możliwe staje się monitorowanie GPS i łączenie wideo, co pozwala osobom pilotującym cały proces na pełną kontrolę.

Pojazdy wykorzystywane do przewożenia dużych sum pieniędzy również muszą być prawidłowo przystosowane do tego celu. Dotyczy to rozmaitych zabezpieczeń oraz komponentów całego samochodu. Powinny być one niezwykle odporne i wytrzymałe na uszkodzenia. Potwierdzeniem wysokiej jakości pojazdów konwojowych są przyznane certyfikaty.

Istota profesjonalnego konwojowania dużych ilości pieniędzy

Transport dużych ilości pieniędzy to czynność o bardzo wysokim stopniu ryzyka. Przed laty, gdy usługi konwojowania nie były powszechne, to właśnie przewożenie gotówki oznaczało dla złodzieja szansę na powodzenie napadu. Przestępcy, szukając swojej szansy, chcą wykorzystać słabość zabezpieczeń. Napad na pojazd jest łatwiejszy niż ryzykowna akcja wejścia do budynku. Odpowiedzią na takie zdarzenia stała się właśnie profesjonalizacja usług konwojowania, której celem jest eliminacja wszystkich słabych punktów. Jeśli więc przewozisz spore sumy pieniędzy, koniecznością jest skorzystanie z usług profesjonalnej agencji ochrony. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając agencję ochrony do konwojowania?

Usługa inkaso - co to jest?

Często wybieraną opcją konwojowania jest inkaso. Stawiają na nią stacje paliw, hurtownie, przedsiębiorstwa, sieci handlowe czy pojedyncze punkty usługowe. Zastanawiasz się, co to jest inkaso? To nic innego jak uproszczona forma transportu. Różnica polega na tym, że w przedsięwzięciu nie bierze udziału pracownik firmy zlecającej czy sam właściciel. Gotówkę odbiera się za pokwitowaniem i bezzwłocznie przewozi w ustalone miejsce.

Dobra agencja ochrony, czyli jaka?

Transport gotówki to zadanie, które powinieneś powierzyć zaufanemu i sprawdzonemu podmiotowi. Czym więc należy się kierować? Przede wszystkim zapoznaj się z opinią o danej agencji i zweryfikuj aspekty takie jak doświadczenie, umiejętności logistyczne, kwalifikacje kadry oraz wyposażenie zaplecza technologiczno-transportowego. Nie zapomnij również, że agencja ochrony powinna realizować wszystkie procedury zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, więc interesującą Cię firmę sprawdź także pod tym kątem. Istotne jest też to, czy agencja świadcząca usługi konwojowania posiada wykupioną polisę na wypadek napadu i kradzieży. Wszystkie te warunki spełnia nasza firma, dlatego w razie potrzeby zapraszamy do współpracy!