System alarmowy to skuteczny sposób, aby ustrzec się włamania do domu, mieszkania, biura i innego obiektu. Dzięki niemu ryzyko pojawienia się intruza maleje, a szybkość i skuteczność reakcji w chwili wystąpienia zagrożenia rośnie. Jednak montaż alarmu w domu, firmie, czy gdziekolwiek indziej, wiąże się z koniecznością instalacji wielu elementów i niejednokrotnie z kuciem ścian, wierceniem i remontem. W tym artykule podpowiemy Ci, kiedy wykonać montaż systemów alarmowych, aby był jak najmniej uciążliwy.

Kiedy zdecydować się na montaż systemu alarmowego

Czy istnieje najlepszy moment na montaż alarmu? Tak. Najlepszy moment to ten, w którym zdecydowałeś się zwiększyć bezpieczeństwo w swoim domu lub firmie. Musisz się jednak liczyć z tym, że jego instalacja wiąże się z koniecznością kucia ścian, wiercenia, prowadzenia kabli, podłączania zasilania, a następnie ukrywania i maskowania otworów, które zaburzają estetykę i funkcjonalność pomieszczeń.

Nawet jeśli zdecydujesz się na montaż systemu bezprzewodowego, część elementów systemu wymaga podłączenia do zasilania z sieci energetycznej. Choć jest to zdecydowanie mniej uciążliwe rozwiązanie, którego instalację warto rozważyć w pewnych sytuacjach. Kiedy zatem wykonać montaż systemu alarmowego? Nim odpowiemy na to pytanie, warto przeanalizować, z czego składa się system alarmowy.

Elementy instalacji alarmowych

Zadaniem systemu alarmowego jest wykrywanie i identyfikacja zagrożeń oraz sygnalizowanie o nich. Dzięki takim zabezpieczeniom można podjąć szereg działań, zmierzających do ochrony zdrowia i życia osób oraz ochrony mienia. Funkcjonalny system alarmowy składa się z co najmniej kilku urządzeń, w skład których wchodzą:

  • centrala alarmowa,
  • czujnik (ruchu, otwartych drzwi i okien, zbicia szkła, czujka dymu, gazu itd.)
  • sygnalizator (dźwiękowy lub/i optyczny),
  • manipulator (urządzenie sterujące).

Kiedy wykonać montaż alarmu w domu

Mając na uwadze konieczność wykonywania odwiertów, szlifowania, malowania czy innych prac, montaż systemu alarmowego w domu zdecydowanie warto przeprowadzić przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Dzięki temu unikniesz bałaganu i zminimalizujesz koszty instalacji. Jeśli jednak planujesz inwestycję w system alarmowy w użytkowanym już mieszkaniu, możesz zdecydować się na system bezprzewodowy.

Bezprzewodowy system alarmowy składa się z urządzeń, którą łączą się ze sobą poprzez sieć radiową Wi-Fi. Czujniki, sygnalizatory i manipulatory mogą być zasilane bateriami, dlatego wystarczy je jedynie zamontować w wybranym miejscu. Najczęściej wiąże się to z koniecznością wywiercenia kilku otworów w ścianie. Jednakże urządzenie, które scala te elementy, czyli centrala musi być zasilana w sieci elektrycznej, a to oznacza konieczność doprowadzenia kabla zasilającego. Jak zatem widzisz, chociaż to rozwiązanie pozwala na o wiele szybszy montaż, to nie jest całkowicie pozbawione prac remontowych.

Kiedy wykonać montaż alarmu w firmie

Jeśli chcesz zamontować wysokie jakości urządzenia, które oferują sprawną komunikację pomiędzy poszczególnymi elementami, warto postawić na system przewodowy i stałe zasilanie, nie wymagające wymiany baterii. Trudno sobie wyobrazić, abyś Ty lub któryś z pracowników był zmuszony co kilka tygodni wymieniać baterię w kilkudziesięciu czy kilkuset urządzeniach. Między innymi z tego powodu, bezprzewodowy system do firmy nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Montaż alarmu przewodowego wiąże się z koniecznością prowadzenia kabli po ścianach, wiercenia, a często także ponownego tynkowania i malowania. Trudno jest uniknąć prac remontowych, ale konfiguracja takiego systemu jest zdecydowanie łatwiejsza i gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż żadne zakłócenia fal radiowych nie zagrożą łączności elementów. Kiedy wykonać montaż alarmu w firmie? Jeśli tylko to możliwe, dobrze jest to zrobić na etapie wykańczania budynku.

Ile kosztuje montaż systemu alarmowego

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o cenę systemu alarmowego. Ostateczny koszt zależy od ilości, rodzaju i jakości urządzeń, sposobu montażu i kosztów usługi. Koszt jednego czujnika może wynieść od kilkudziesięciu złotych wzwyż, zaś koszt wysokiej klasy centrali alarmowych to już przynajmniej kilkaset złotych. Warto jednak zdecydować się na współpracę z firmą ochroniarską, która ma doświadczenie w projektowaniu i montażu systemów alarmowych, dzięki czemu masz pewność, że zainstalujesz te urządzenia, które faktycznie odpowiedzią na realne zagrożenia, a tym samym ograniczysz koszt instalacji, unikając zbędnych rozwiązań.

Instalacja systemów alarmowych

Decydując się na montaż systemu alarmowego wykonany przez agencję ochrony, masz pewność, że zajmie się nim doświadczony instalator, a ostatecznie system zadziała tak, jak powinien. Poza tym wybór takiej oferty, to dla Ciebie duży komfort. W Solid Group proponujemy Ci systemy alarmowe wraz z montażem, ale także ich obsługą, co w praktyce oznacza, że możemy Ci zapewnić wsparcie w zakresie monitorowania sygnałów alarmowych, wysłanie patrolu interwencyjnego na miejsce zdarzenia w sytuacjach alarmowych, a także bieżącą konserwację i serwisowanie urządzeń.

Kiedy zamontować system alarmowy — podsumowanie

Niewątpliwie najlepszym momentem na montaż systemu alarmowego jest etap wykańczania budynku, jeszcze przed tynkowaniem. Wówczas najłatwiej rozprowadzić kable i przygotować otwory do umieszczenia centrali zasilającej i innych elementów. Jeśli jednak budynek jest już wykończony, a być może nawet użytkowany, montaż instalacji alarmowej również nie stanowi problemu. Co prawda, wiąże się on wówczas z koniecznością przeprowadzenia prac remontowych, ale zdecydowanie warto zapewnić w budynku rozwiązania, które służą zwiększeniu bezpieczeństwa. Jeśli natomiast chciałbyś uniknąć kucia i malowania ścian, możesz zdecydować się na alarm bezprzewodowy, zwłaszcza jeśli planujesz instalację w domu. Skontaktuj się z nami, a dobierzemy najlepszą metodę instalacji.