Montowanie w drzwiach tradycyjnego zamka na klucz nie jest jedynym sposobem, aby chronić pomieszczenia przed nieautoryzowanym dostępem. Istnieje coraz więcej technologii tworzących bardziej zaawansowane systemy, dzięki którym zabezpieczenie budynków, a szerzej – organizacja sposobu funkcjonowania w przestrzeni jest dużo łatwiejsza i efektywniejsza. Poznaj rozwiązania, które warto rozważyć pod kątem firmy czy obiektu użyteczności publicznej.

Zwykły zamek na klucz to za mało

Wyobraź sobie obiekt użyteczności publicznej lub firmowy, w którym – co naturalne – na co dzień pracuje i pojawia się sporo osób. Trudno przyjąć założenie, że np. na dziesiątki pracowników przypadają jeden lub dwa komplety kluczy. Taka sytuacja rodzi wiele wątpliwości:

 • co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży kluczy,
 • jak postępować względem byłych lub początkujących pracowników,
 • jak rozdzielać klucze w ciągu dnia, aby nie utrudniać przemieszczania się, a zarazem nie obniżać poziomu bezpieczeństwa.

Dodajmy do tego aspekty czysto praktyczne, jak chociażby konieczność poruszania się z niewygodnym, dużym pękiem kluczy. Przyznasz, że taki obraz nie kojarzy się z najwyższym poziomem profesjonalizmu ani tym bardziej z niezawodną ochroną. To wszystko skłania do poszukiwania alternatywnych technologii.

SKD – system kontroli dostępu

Czym jest system kontroli dostępu? Najprościej mówiąc, zabezpieczeniem drzwi z wykorzystaniem rygla elektromagnetycznego połączonego z inteligentnym czytnikiem. Aby otworzyć wejście do danego pomieszczenia czy strefy, należy użyć identyfikatora, inaczej transpondera, czyli np.:

 • karty magnetycznej,
 • breloka zbliżeniowego,
 • pilota.

Bardziej rozbudowane systemy mogą wykorzystywać takie zabezpieczenia jak skanowanie odcisku palca, a nawet tęczówki oka.

Systemy kontroli dostępu często łączy się z alarmami i monitoringiem dla jeszcze wyższego poziomu ochrony. Warto zauważyć, jak istotna jest możliwość konfiguracji SKD do indywidualnych potrzeb. Każdy identyfikator może mieć ustalone różne poziomy dostępu. Przykładowo, właściciel firmy może dysponować kartą magnetyczną, która w dowolnym momencie otwiera wszystkie drzwi w budynku, a szeregowi pracownicy taką, która służy jedynie do otwierania części wspólnych czy pojedynczego gabinetu.

Zastosowanie systemów kontroli dostępu – gdzie warto z nich korzystać

Karty magnetyczne zamiast pęku kluczy i elektrozaczepy na drzwiach to coraz częstszy wybór w takich miejscach jak:

 • galerie handlowe,
 • banki,
 • kina,
 • biurowce,
 • hotele,
 • restauracje,
 • sklepy,
 • szkoły i uczelnie,
 • zakłady przemysłowe.

Najważniejsze korzyści, dla których warto wybrać SKD

Inwestując w nowoczesny system kontroli dostępu, na nowo definiujesz kwestię poruszania się po obiekcie. Od momentu montażu systemu każdy pracownik czy użytkownik ma jasno określone możliwości, jeśli chodzi o otwieranie drzwi i przechodzenie między poszczególnymi strefami. Zwiększasz bezpieczeństwo mienia i osób.

Kolejną kwestią jest wygoda. Przyznasz, że nieustanne otwieranie i zamykanie drzwi kluczem nie należy do najbardziej komfortowych czynności, szczególnie w pośpiechu czy z zajętymi rękoma. Twoi pracownicy z pewnością docenią wygodę kart, breloków czy podobnego typu identyfikatorów.

Ważnym atutem jest możliwość dostosowania systemu do indywidualnych potrzeb, zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i rodzaj elementów – elektrozaczepów czy kart zbliżeniowych. Nie bez powodu systemy kontroli dostępu są równie dobrym wyborem do szkół, fabryk, sklepów czy biurowców.

Bezpieczeństwo i niezawodność – wybierz Solid Group

Wiesz już, jak ciekawe i wartościowe są systemy kontroli dostępu, które wykorzystasz w bardzo wielu branżach i rodzajach obiektów. Ważne jednak, aby sięgać wyłącznie po dobrej jakości urządzenia od renomowanych producentów. Niemniej istotna jest kwestia montażu przez wykwalifikowanych fachowców, podobnie jak wykonywanie regularnych przeglądów i serwisów.Nasza firma – Solid Group – działa na rynku od 1991 roku, nieustannie rozwijając się pod kątem efektywnych usług dla klientów indywidualnych i biznesowych. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • fizyczna ochrona,
 • systemy monitoringu,
 • systemy antynapadowe,
 • konwojowanie gotówki.

System kontroli dostępny w Solid Group jest zawsze spersonalizowany pod kątem konkretnego klienta. Oferujemy projektowanie i wdrażanie lub rozbudowywanie istniejących instalacji. System może dotyczyć zarówno zamkniętych nieruchomości, jak i takich powierzchni użytkowych jak np. parkingi zamykane szlabanem lub bramą.

Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny, oferując atrakcyjny cennik i przede wszystkim kompleksową pomoc. Niezależnie od tego, o jaki rodzaj budynku chodzi, nasi fachowcy zaproponują skuteczne technologie, które zwiększają poziom ochrony budynku i znacznie poprawiają jego funkcjonalność, szczególnie w przypadku, gdy korzysta z niego wiele osób.