Kradzieże samochodów zdarzają się z roku na rok coraz częściej. Na szczęście postęp technologii sprawia, że na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające uchronić się przed takim zdarzeniem. Czy obawiasz się, że Twoje auto może być łatwym łupem złodziei? Chcesz poznać skuteczne sposoby na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc!

Alarm jako skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Większość nowoczesnych samochodów ma wbudowane alarmy i zabezpieczenia przeciw kradzieży auta. Niestety, ale rozwiązania stosowane przez dealerów samochodowych nie stanowią zbyt trudnej bariery dla złodziei. Tworzone są one w taki sposób, że każdy serwis może w prosty i szybki sposób je naprawić, co sprawia, że są one powtarzalne. Złodzieje znają sposób działania alarmów montowanych na liniach produkcyjnych i bez większego problemu sobie z nimi radzą. Alternatywą dla takich rozwiązań mogą być alarmy mniej znanych firm, gdzie rozwiązania są bardziej nietypowe, a tym samym trudniejsze do złamania. Jeśli taki alarm będzie przez dłuższy czas działał, złodziej zrezygnuje z kradzieży samochodu.

Blokada skrzyni biegów

To rozwiązanie jeszcze kilka lat temu uchodziło za jedno z najskuteczniejszych, jeśli chodzi o rodzaj zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą przez potencjalnego złodzieja. W sumie można wyróżnić trzy rodzaje blokady skrzyni biegów: zewnętrzna, wewnętrzna oraz elektromechaniczna. Wielu złodziei widząc takie zabezpieczenia antykradzieżowe od razu rezygnuje, ponieważ ich usuwanie zajmuje dużo czasu i jest po prostu głośne. Nie można jednak powiedzieć, że jest to w 100 procentach pewne zabezpieczenie od kradzieży aut. Niektórzy fachowcy w swojej złodziejskiej branży radzą sobie z nim bardzo dobrze, dlatego decydując się na takie rozwiązanie warto zainwestować nieco więcej pieniędzy i wybrać blokadę wysokiej jakości.

Zainstalowanie wyłącznika pompy paliwa

Z pomocą przychodzi także wyłącznik pompy paliwa, który jest zdecydowanie jednym z ciekawszych sposobów zabezpieczeń od kradzieży samochodów. Jego instalacja powinna być przemyślana, a sam wyłącznik powinien być niewidoczny dla złodzieja. Dobrze by było, aby sama aktywacja włącznika nie zmuszała Cię do tego, abyś musiał się schylać czy wykonywać nienaturalne ruchy. Jeśli złodziej upatrzy sobie Twój pojazd, to z pewnością będzie Cię obserwował i w ten sposób może się zorientować, że posiadasz takie zabezpieczenie. Niekiedy takie systemy pozwalają również na ich czasową dezaktywację, co jest przydatną opcją na przykład podczas naprawy samochodu.

Znakowanie części samochodu

Kradzież samochodu wiąże się często z jego późniejszą rozbiórką na części. Taki proceder najczęściej odbywa się w zorganizowanych demontowniach, które specjalizują się w takich czynnościach. W taki sposób odnalezienie auta jest znacznie trudniejsza, ponieważ części trafiają do różnych klientów. Znakowanie części samochodu stosuje fabrycznie Land Rover i Jaguar. Może nie uchroni Cię to przed kradzieżą samochodu, ale gdy złodziej zorientuje się, że części są oznaczone, to rośnie prawdopodobieństwo, że pozostali auto gdzieś na parkingu i go nie sprzeda. Znakowanie polega na nanoszeniu na poszczególne elementu specjalnego oznaczenia w postaci poliestrowych cząsteczek widocznych tylko w świetle UV.

Radiowe namierzanie pojazdu

Radiowy system zabezpieczeń to bardzo zaawansowana technologia, która pozwala ustalić położenie auta z dokładnością do kilku centymetrów. Takie rozwiązanie pozwala bardzo dokładnie zlokalizować samochód, a tym samym szybkie jego odnalezienie w przypadku kradzieży. Ponadto złodzieje nie najlepiej sobie radzą z tym zabezpieczeniem, co tylko podnosi jego skuteczność. Jest to rozwiązanie dedykowane w szczególności posiadaczom drogich samochodów.

Lokalizator GPS

Lokalizatory GPS to coraz powszechniejsze rozwiązanie. Liczba kradzieży pojazdów z roku na rok rośnie, co niejako zmusza właścicieli aut do szukania efektywnego i niedrogiego sposobu antykradzieżowego. GPS lokalizator pozwala na sprawdzenie położenia auta w danym momencie z dokładnością do dwustu metrów. Warto jednak decydować się na droższe modele tych urządzeń, aby nie gubiły sygnału GPS, co może się zdarzać w parkingach podziemnych.

Jakie rozwiązanie najlepiej chroni auto przed kradzieżą?

Dla złodziei żadne auta nie są warte złapania przez policję, dlatego zależy im na tym, aby cała operacja przebiegała szybko i po ich myśli. W przeciwnym razie po prostu są w stanie zaniechać dalszych działań kosztem wolności. Dlatego też warto zabezpieczyć auto w możliwie jak najlepszy system. Wszystkie rozwiązania można ze sobą łączyć, co tylko zwiększa poziom trudności zadania dla złodzieja. Wybierając jednak tylko jedno, w obecnych czasach największą popularnością cieszą się lokalizatory GPS. Pamiętaj jednak, że nie chronią one przed samą kradzieżą, ale znacząco ułatwiają i przyspieszają odnalezienie pojazdu. Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, możesz skontaktować się z naszymi fachowcami, którzy bardzo chętnie wskażą najefektywniejsze zabezpieczenie antykradzieżowe.