Jeśli chcesz zyskać spokojny sen i wybrać się nawet na długi urlop, nie martwiąc się o to, co dzieje się w domu, zamów instalację systemu alarmowego. To doskonała ochrona przed nieproszonymi gośćmi i ich niepożądanymi działaniami. Dowiesz się, jak wybrać system alarmowy do domu i zrób to, aby zadbać o jego i swoje bezpieczeństwo.

Dlaczego warto zainwestować w system alarmowy do domu

Powodów, dla których warto zainwestować w system alarmowy do domu jednorodzinnego, jest wiele, ale przede wszystkim jest to zapewnienie skutecznej ochrony przed intruzem. Dlaczego? Typowa instalacja alarmowa, której poszukuje większość właścicieli prywatnych domów, obejmuje czujniki ruchu, czujniki otwartych drzwi i okien. Właściciele ci decydują się na tego typu zabezpieczenia, chcąc chronić swój dom przed włamaniem i kradzieżą i faktycznie, to słuszna droga do zapewnienia bezpieczeństwa w swoim domu, ale takie czujki to nie jedyne urządzenia, które warto zainstalować w domu. Warto bowiem chronić swój dom przed różnymi niebezpieczeństwami, jakie mogą się pojawić.

Rodzaje systemów alarmowych do domu

Pierwszym alarmem, o którym myślimy w kontekście zabezpieczenia domu, jest alarm włamaniowy, który w języku branżowym nazywany jest systemem sygnalizacji włamania i napadu, o ile wyposaży się go w komplet różnego rodzaju detektorów. Jednak tego typu zagrożenia to tylko część ze wszystkich, które może wykrywać i sygnalizować alarm domowy. Wyróżniamy bowiem:

  • alarm włamaniowy,
  • alarm pożarowy,
  • alarm tlenku węgla,
  • alarm zalania wodą,
  • alarm napadowy.

Jak wybrać system alarmowy do domu

Wybór systemu alarmowego nie powinien stanowić problemu i o ile wiemy, z czego się składa taki system i przed jakimi zdarzeniami chcemy zabezpieczyć swój dom, o tyle łatwiej jest się zdecydować na konkretne urządzenia. Zawsze jednak warto zdecydować się na wsparcie firmy ochroniarskiej, która dobierze zestaw niezbędnych urządzeń dopasowanych do konkretnych warunków, w jakich przyjdzie im pracować i potrzeb, które masz, jako przyszły użytkownik takiego systemu. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny zestaw, dowiedz się, z czego może się składać.

Z czego składa się alarm domowy, co zawiera zestaw alarmowy

Typowy system alarmowy składa się z kilku urządzeń:

  • centrala alarmowa - to serce systemu, która łączy wszystkie urządzenia, zarządza aktywacją sygnału alarmowego i wysyłką powiadomień do użytkowników;
  • sygnalizator/y - sygnalizator dźwiękowy lub świetlny (często 2 w 1) emituje sygnał informujący o wykrytym zagrożeniu;
  • manipulator - to sterownik, wyposażony w klawiaturę lub panel dotykowy, dzięki któremu możliwe jest rozbrajanie i uzbrajanie alarmu;
  • czujniki/detektory - odpowiadają za wykrywanie konkretnych zagrożeń i przesłanie impulsu o zagrożeniu do centrali alarmowej.

Czujniki alarmowe

Typowymi czujnikami, jakie montuje się w domu są:

  • czujniki ruchu - reagują na ruch w pomieszczeniu;
  • czujniki otwartych drzwi lub okien - reagują na otwarcie drzwi lub okien.

Jednak jak już wspomnieliśmy włamanie to tylko jedno z zagrożeń, na jakie narażony jest każdy dom. Nigdy nie wiesz, jakich czynności dopuści się intruz, dlatego warto podłączyć do systemu także inne czujniki, na przykład:

  • czujniki dymu - wykrywają obecność dymu w pomieszczeniu;
  • czujnik tlenku węgla - niezbędny, jeśli masz w domu piec grzewczy;
  • czujnik gazu - przydatny, jeśli masz w domu urządzenia wykorzystujące gaz ziemny;
  • czujnik zalania wodą - wykrywa i uruchamia alarm, gdy jego elementy zetkną się z wodą na powierzchni podłogi.

Jak działa alarm do domu

Każdy alarm działa tak samo. Czujnik odpowiedzialny za wykrycie zagrożenia przesyła sygnał o wykrytym incydencie do centrali alarmowej, ta identyfikuje zagrożenie i przesyła polecenie do sygnalizatora, aby ten rozpoczął emisję sygnału alarmowego. Jeśli system alarmowy został wyposażony także w moduły GSM, centrala każe przesłać im powiadomienia SMS do skonfigurowanych użytkowników, w tym do centrum monitorowania sygnałów alarmowych agencji ochrony, z jaką użytkownik ma podpisaną umowę, o ile korzysta z monitorowania systemów alarmowych.

Jak można sterować alarmem domowym

Jak wspomnieliśmy, sercem całego systemu alarmowego jest centrala, który łączy ze sobą poszczególne elementy zestawu i zarządza nimi w oparciu o skonfigurowane reguły. Jednak aby można było sterować alarmem, w tym uzbrajać i rozbrajać go, innymi słowy przełączać w tryb czuwania i aktywności, potrzebne jest urządzenie sterujące. Jest nim manipulator, wyposażony w panel dotykowy lub klawiaturę, choć nowoczesne systemy mogą być sterowane także w sposób zdalny za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne, o ile podłączymy do centrali odpowiedni moduł.

Co powinien zawierać system alarmowy do domu

Mówiliśmy już o tym, co zawiera podstawowy zestaw alarmowy i w jaki sposób można go rozbudować, aby odpowiadał naszym potrzebom. W odniesieniu do tego, gdy zastanawiasz się, jak wybrać system alarmowy do Twojego domu, rozważ wszystkie swoje potrzeby, a inaczej mówiąc odpowiedz sobie na pytania:

  • 1. Przed czym ma mnie ostrzegać system alarmowy?
  • 2. Na jakie niebezpieczeństwa narażony jest mój dom?
  • 3. Jakie zabezpieczenia stosuje obecnie?
  • 4. Jak mogę zainstalować system alarmowy?

Ostatnie z tych pytań wymaga odpowiedzi. Możliwa jest bowiem instalacja przewodowa lub bezprzewodowa.

Jak przebiega instalacja alarmowa

Każdy specjalista, fachowiec z branży ochrony osób i mienia powie Ci, że alarm domowy przewodowy jest bardziej niezawodny niż alarm bezprzewodowy. Dzieje się tak, ponieważ alarm przewodowy podłączony jest do stałego źródła zasilania, a wszystkie urządzenia łączą się ze sobą bez zakłóceń.

Tymczasem alarm bezprzewodowy obejmuje urządzenia, które łączą się ze sobą drogą radiową, a tym samym ich sygnał może zostać zakłócony, zaś baterie służące do zasilania, wyczerpać się w trakcie Twojej nieobecności, przez co alarm po prostu przestanie działać. Dlatego montaż systemu alarmowego w domu jednorodzinnym warto rozważyć już na etapie budowy domu. Instalacja w późniejszym terminie rodzi potrzebę dokonywania remontu, na co nie każdy jest przygotowany, dlatego też popularnością cieszy się rozwiązanie bez prowadzenia okablowania.

Niezawodny system alarmowy do domu jednorodzinnego

Na koniec chcemy wyjaśnić, że typowy system alarmowy, który służy do wykrywania obecności intruza i sygnalizowania włamania, a więc czujniki ruchu, otwartych drzwi i okien, działają jedynie wtedy, gdy alarm jest już uzbrojony. Oznacza to, że wychodząc z domu, musisz uzbroić, a wracając do domu rozbroić alarm. Tymczasem montaż czujników dymu, tlenku węgla i innych detektorów jest odrębnym systemem, który może korzystać z tej samej centrali alarmowej. Ich działanie jest jednak niezależne, co oznacza, że nie wymagają one aktywacji czy dezaktywacji, a chronią Twój dom w sposób ciągły.

Jeśli wciąż nie wiesz, jaki system alarmowy wybrać, postaw na profesjonalny system od Solid Group. Napisz lub zadzwoń do nas, wyjaśnimy Twoje wątpliwości, porozmawiamy o Twoich potrzebach i wskażemy, jakie urządzenia warto zamontować w Twoim domu.