System alarmowy do domu to bardzo dobre zabezpieczenie, które potrafi odstraszyć niejednego złodzieja, a mieszkańcom zapewnia spokojny sen i urlop. Budowa własnego domu jest bardzo dobrą okazją do tego, aby pomyśleć nad zabezpieczeniem swojego mienia i nieruchomości przed nieproszonymi gośćmi. Na rynku dostępne są różne systemy alarmowe, co sprawia, że ich wybór wcale nie jest taki oczywisty, jakby mogło się wydawać. Sprawdź, jak wybrać system alarmowy do swojego domu!

Systemy alarmowe - dlaczego warto je wybierać?

Systemy alarmowe w domu jednorodzinnym to rozwiązanie niezwykle przydatne i bardziej potrzebne, aniżeli w przypadku budynków wielomieszkaniowych. Dlaczego? Domy wolnostojące często usytuowane są na uboczach miast, przez co stają się łatwiejszym celem dla złodziei. Prawdopodobieństwo, że zostaną oni złapani na gorącym uczynku jest mniejsze. Warto więc pamiętać o tym, aby planując projekt własnego domu uwzględnić wszystkie niezbędne zabezpieczenia, w tym także rozmieszczenie systemów alarmowych.

Działanie systemów alarmowych w domu

Na rynku dostępna jest szeroka gama różnych rozwiązań alarmowych, które mają podnieść komfort życia właścicieli domów jednorodzinnych i chronić ich przed atakiem złodziei, a te w ostatnim czasie zdarzają się coraz częściej. Najbardziej podstawowe systemy alarmowe składają się z kilku elementów, które mają uruchomić sygnalizator akustyczny lub optyczny w momencie wykrycia zagrożenia. Oprócz nich można znaleźć jeszcze zestawy alarmowe do sygnalizacji włamania i napadu, które są wyposażone w czujniki ruchu. Są to najczęściej bariery podczerwieni, ultradźwiękowe, magnetyczne, a także wibracyjne, które uruchamiają się w momencie wykrycia zdarzenia.

Niezależnie od wyboru systemu alarmowego ma on w pierwszej kolejności zabezpieczać nieruchomość, w szczególności podczas nieobecności domowników. W momencie, gdy przebywają oni w domu, alarm jest wyłączony z czuwania. Oznacza to, że będzie on w stanie wykryć na przykład próbę celowego zniszczenia urządzenia, ale nie zostaną uruchomione sygnalizatory. W sytuacji, gdy opuszczasz dom jako ostatni, powinieneś pamiętać o włączeniu systemu alarmowego przy pomocy kodu PIN, który należy wpisać na klawiaturze zamontowanej przy wyjściu z budynku. Najczęściej po wpisaniu kodu mamy około 15 sekund na to, aby wyjść z domu i zamknąć drzwi. Poprawne uzbrojenie pozwoli na właściwe funkcjonowanie alarmu.

Wybór centrali alarmowej do sygnalizacji włamania i napadu, czyli z czego składa się system alarmowy?

Każdy system alarmowy składa się z kilku podstawowych elementów, które są gwarantem bezpieczeństwa domowników oraz ich mienia, które znajduje się w nieruchomości. Nowoczesne technologie stosowane do ochrony osób i mienia oraz danego obiektu mogą być różne pod względem funkcji, jakie posiadają. Bardziej rozbudowane pod tym względem będą profesjonalne systemy alarmowe do monitoringu firmy, a mniej te, które będą wykorzystywane, aby zapewnić bezpieczeństwo prywatnej posiadłości. Zestawy nowoczesnych systemów alarmowych składają się z:

  • Centrala alarmowa - jest to jednocześnie mózg i serce całych systemów alarmowych. Zaletą centrali alarmowej jest to, że jest ona bezobsługowa, poza konieczną konserwacją, która powinna odbywać się okresowo. Centrale alarmowe powinieneś zawsze umieszczać w ciepłym miejscu i dobrze zabezpieczonym, ponieważ do niej podłączone są wszystkie przewody pozostałych elementów alarmu. W przypadku bardziej rozbudowanych systemów centrala alarmowa umożliwia obsługę przy pomocy specjalnych aplikacji na urządzenia mobilne (telefon, tablet), informowanie o awariach i usterkach, a także prowadzenie prostej automatyki.
  • Czujniki ruchu - instaluje się je do ściany lub sufitu. Służą one do wykrywania ruchu w danym pomieszczeniu.
  • Manipulator kodowy - inaczej klawiatura sterująca, która służy do przeglądania usterek oraz alarmów.
  • Sygnalizatory - mogą być wewnętrzne i zewnętrzne, a także akustyczne lub optyczne.
  • Dialer - powiadamia wybrane osoby o zaistniałym zdarzeniu.

System alarmowy - jak wybrać odpowiedni?

Wybór alarmu nie jest najprostszym zadaniem, więc przed jego zakupem warto, abyś zapoznał się z jego specyfikacją. Profesjonalny zestaw zapewni większy poziom bezpieczeństwa i ochrony, a także będzie charakteryzował się większą ilością funkcji i możliwością zdalnego sterowania za pomocą aplikacji. Dodatkowo będzie można do niego dokupić dodatkowe alarmy i akcesoria. Do domów jednorodzinnych można jednak wybierać systemy mniej rozbudowane. Jeśli nie wiesz, jaki zestaw wybrać, to zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wiedzy związanej z systemami alarmów doradzą wybór najodpowiedniejszych urządzeń do Twoich wymagań.