Alarmy bezprzewodowe to urządzenia zasilane bateriami lub akumulatorem, informują o zagrożeniach sygnałem dźwiękowym lub świetlnym i są intuicyjne w obsłudze. Bezprzewodowy zestaw do samodzielnego montażu sprawdzi się bardzo dobrze, jako urządzenie jednostkowe, ale można je także połączyć z czujnikami dymu i gazu, zapewniając tym samym większy poziom bezpieczeństwa domowników.

Jak działa bezprzewodowy zestaw alarmowy?

Nowoczesny alarm bezprzewodowy to czujniki zasilane akumulatorem lub bateriami i współpracujące z centralą alarmową, która z reguły zasilana jest przewodowo. Poszczególne elementy systemów alarmowych komunikują się ze sobą przy pomocy fal radiowych. Czujniki wyposażone są w sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, dzięki którym domownicy są informowani o ewentualnym zagrożeniu zaraz po jego wykryciu.

Bezprzewodowy system alarmowy kontroluje także automatycznie poziom naładowania baterii i sprawność wszystkich czujników, aby domownicy mogli w porę zareagować, gdy niezbędny będzie serwis sprzętu. O ewentualnych błędach komunikacji systemu alarmowego z centralą najczęściej informuje sygnał dźwiękowy, ale inny niż ten, który ma służyć ostrzeganiu przed niebezpieczeństwem. Zaletą takiego bezprzewodowego zestawu jest to, że można nim sterować zdalnie przy pomocy aplikacji na urządzenia mobilne.

Zestawy alarmowe - prosty montaż

Na rynku dostępnych jest wiele różnych zestawów bezprzewodowego alarmu, ale łączy je to, że są proste w montażu. W zależności od producenta mogą się one od siebie nieznacznie różnić, dlatego przed instalacją warto dokładnie przeczytać instrukcję obsługi dostarczoną w pakiecie. Można jednak wymienić kilka podstawowych zasad, do których powinieneś się stosować, aby Twój alarm bezprzewodowy działał bezawaryjnie i przez długi czas, a przy tym był skuteczny.

Bezprzewodowe czujniki montowane w domach jednorodzinnych powinieneś umieszczać wysoko, aby centrala alarmowa miała z nimi lepszą łączność. Poza tym unikniesz wtedy przypadkowego zasłonięcia czujników przez inne osoby lub przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Montaż bezprzewodowego monitoringu powinieneś zawsze zaczynać od założenia i uruchomienia centralki alarmowej, a dopiero później czujek. W kolejnym kroku musisz sprawdzić, czy sygnał radiowy nie jest niższy niż 40 procent. Jeśli będzie, to koniecznie musisz przestawić urządzenie w inne miejsce, aby docierał jak najmocniejszy sygnał do centrali. Co istotne, montaż elementów alarmu następuje dopiero w momencie złapania dobrej jakości sygnału radiowego.

W bezprzewodowych zestawach pojawia się jeszcze jedna kwestia. A mianowicie baterie lub akumulatory w zależności, jaki typ alarmu wybierzesz. Powinieneś je umieścić w czujnikach dopiero przed samą rejestracją elementów w bezprzewodowym systemie alarmowym. W ten sposób wydłużysz ich działanie. Pozbawione komunikacji z centralą zaczną zużywać szybciej i więcej energii. To z kolei przekłada się na ich szybsze rozładowywanie.

Bezprzewodowe systemy alarmowe - łatwa obsługa

Domowy system alarmowy cechuje się tym, że jest niezwykle prosty w obsłudze. Bardzo często do tego typu zestawów dołączona jest aplikacja do zdalnego sterowania, co znacząco podnosi komfort użytkowania sprzętu. Ponadto taki zestaw alarmowy ma intuicyjną obsługę i nie musisz go łączyć z dodatkowymi formami zabezpieczeń bezprzewodowych. Urządzenia te zostały tak zaprojektowane, aby informowały domowników o wszelkich zakłóceniach transmisji radiowej, czy też załamania zabezpieczeń. Jeśli ktoś będzie próbował otworzyć obudowę lub zerwać system alarmowy od razu pojawi się sygnał świetlny i dźwiękowy. Jeśli zależy Ci na wielopoziomowym zabezpieczeniu swojego majątku, to w dowolnym momencie możesz połączyć swój zestaw alarmowy z czujnikami dymu, gazu, ruchu i czadu.

Jeśli zastanawiasz się, jaki system do ochrony swojego mienia powinieneś wybrać, to możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Z przyjemnością doradzą Ci wybór odpowiedniego urządzenia zarówno do domu, jak i do firmy, które będzie gwarantowało bezpieczeństwo na najwyższym poziomie!