Co roku notuje się wysokie liczby związane z włamaniami do mieszkań prywatnych. W wielu przypadkach włamywacze nie pozostawiają nawet żadnych większych śladów, ponieważ potrafią dopasować wytrych do zamków w drzwiach. Takim sytuacjom można skutecznie przeciwdziałać. Wystarczy wybrać odpowiedni system alarmowy, który zabezpieczy mienie podczas Twojej nieobecności. Z jakich podstawowych elementów powinien się składać taki system do ochrony mieszkania?

Jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze?

Na właściwe zabezpieczenie mieszkania w bloku przed włamywaczami składa się kilka bardzo ważnych elementów. Zanim jednak przejdziemy do nich, warto zapoznać się również z innymi alternatywnymi metodami zabezpieczeń mieszkań. Te akurat dotyczą najbardziej newralgicznych części domu, przez które złodziejom najłatwiej jest się dostać do nieruchomości i na nich w pierwszej kolejności powinieneś się skupić. Jeśli jest to mieszkanie na parterze to takie punkty jak okna, czy drzwi wejściowe i balkon są bardzo łatwą drogą złodzieja do wejścia do mieszkania. Ich zabezpieczenie skuteczni uchroni Cię przed utratą majątku.

Z alternatywnych metod zabezpieczeń warto przede wszystkim postawić na solidne drzwi antywłamaniowe. Słabym punktem są też okna, aczkolwiek są i takie modele, które posiadają wbudowane systemy antywłamaniowe. Mimo to warto je wzmocnić roletami antywłamaniowymi, które skutecznie utrudnią złodziejowi dostanie się do mieszkania. Zestawy rolet można zamontować dodatkowo na drzwiach balkonowych.

Jak zabezpieczyć mieszkanie na piętrze?

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku mieszkania, które znajduje się na piętrze. Tutaj wiele zależy od usytuowania lokalu mieszkalnego względem innych mieszkań, jak i specyfiki całego budynku. Jeśli mieszkasz na wyższym piętrze i stwierdzisz, że złodziej nie wejdzie Ci do środka przez okna i balkon, to możesz odpuścić sobie montaż rolet antywłamaniowych. Nie oznacza to, że jesteś całkowicie bezpieczny. Musisz pamiętać także o drzwiach wejściowych. Jeśli myślisz, że włamywacze nie polują na mieszkania na drugim lub trzecim piętrze, to jesteś w błędzie. W jednym z większych miast w Polsce doszło bowiem do sytuacji, w której złodzieje przy pomocy drabiny dostali się na pierwsze piętro i włamali się do nieruchomości. Aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo domowników i swojego mienia, powinieneś zawsze starać się zminimalizować ryzyko związane z włamaniem.

Z jakich podstawowych elementów składa się system alarmowy?

System alarmowy do mieszkania w bloku nie różni się zbytnio od tego, który stosuje się w domach jednorodzinnych. Oczywiście, jeśli chcesz to możesz także przed drzwiami wejściowymi zamontować kamerę, ale z reguły nie ma takiej konieczności. Niemniej warto o nią zadbać wewnątrz mieszkania, tym bardziej, jeśli jest ono wielometrażowe. Jakie elementy wchodzą w skład systemu alarmowego do mieszkania w bloku?

Centrala alarmowa

Montaż alarmu w mieszkaniu dla wielu wydaje się zbędnym przedsięwzięciem, ale złodzieje także okradają lokale mieszkalne w budynkach wielorodzinnych. Podstawowym elementem każdego systemu alarmowego jest centrala, której zadaniem jest odbieranie wszystkich sygnałów pochodzących od czujników. Centrala alarmowa gromadzi i analizuje sygnały i wykonuje właściwe czynności, czyli najczęściej wywołuje alarm. Urządzenie to powinno również archiwizować wszystkie zdarzenia dotyczące wywołanego alarmu, aktywacji i dezaktywacji systemu oraz jego awarii.

Czujki alarmowe

Czujki alarmowe wykrywają i przesyłają sygnały związane z zagrożeniem. Czujki dostosowane są do środowiska, w jakim mają pracować, a także rodzaju zagrożenia, jakie mają być przez nie rejestrowane. Najczęściej stosowanymi rodzajami urządzeń są czujki ruchu PIR, zbicia szyby oraz otwarcia drzwi. Odpowiednia praca czujek zależy w głównej mierze od ich właściwego umiejscowienia, co pozwala ograniczyć występowanie fałszywych alarmów.

Sygnalizatory i manipulatory

Manipulatory umożliwiają kontrolowanie oraz wprowadzanie zmian w systemie alarmowym. Standardowy sprzęt wyposażony jest w klawiaturę, ekran LCD lub LED i układ ochrony przeciwsabotażowej. W obecnych czasach możesz zarządzać swoim systemem z wykorzystaniem aplikacji mobilnych. Dzięki zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania zyskasz dostęp do sterowania zdalnego manipulatorem podobnie jak w przypadku standardowego urządzenia.

Sygnalizatory są urządzeniami, które odpowiadają za emitowanie sygnałów optycznych lub akustycznych. Ponadto można je podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Powinieneś pamiętać, że sygnalizatory zewnętrzne muszą być zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta. Co istotne, praktycznie każdy sygnalizator jest wyposażony w zabezpieczenie antysabotażowe, które chroni je przed próbą zerwania urządzenia ze ściany, otwarcia obudowy lub zapiankowania.

Alarmy okazują się niezwykle przydatne także w mieszkaniach w blokach. Warto więc pomyśleć o takim zabezpieczeniu, dzięki czemu będziesz miał pewność, że masz kontrolę nad tym, co się dzieje w Twoim domu. Jeśli nie wiesz, jaki system alarmowy wybrać do swojego mieszkania, to nasi specjaliści z przyjemnością udzielą Ci kilka ważnych rad i pomogą dobrać odpowiednie urządzenia do Twoich wymagań.