Zamek szyfrowy do domu to rozwiązanie, które może zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa. Technologie szyfrowania elektronicznego funkcjonują już od dawna w obiektach o wyższych standardach zabezpieczeń. Chronią one między innymi strefy ograniczonego dostępu, urządzeń do przechowywania tajnych danych, czy też depozytów. Od kilku lat można zauważyć je także w domach jednorodzinnych i na klatkach bloków mieszkalnych, gdzie chronią przed dostępem niepożądanych osób do środka budynku. Jak działa zamek szyfrowy? Czy warto go montować w swoim domu?

Jak działa zamek cyfrowy do drzwi?

Zamki szyfrowe do drzwi można podzielić w sumie na dwa rodzaje - mechaniczne i elektroniczne. Różnica między nimi polega przede wszystkim na sposobie wpisywania kodu dostępu. Elektroniczny zamek szyfrowy do drzwi kodowany jest cyfrowo, natomiast modele mechaniczne przy pomocy zapadek, które odblokowują klamkę w momencie wpisania odpowiedniego kodu. Zamki cyfrowe można również zaprogramować tak, aby reagowały one na kody powtarzalne i niepowtarzalne.

Zaprogramowane numery są stałe i wpisanie ich na klawiaturę w prawidłowej kombinacji sprawia, że następuje zablokowanie zamka. Kod niepowtarzalny umożliwia jego otwarcie tylko i wyłącznie jeden raz. Jest to bardzo praktyczna funkcjonalność. Taki kod możesz udostępnić sąsiadowi, gdy jesteś na urlopie, aby ten podlał kwiaty, czy też sprawdził, czy w domu jest wszystko w porządku.

Jeśli drzwi są wyposażone w funkcję automatycznego zamykania, to zamek szyfrowy blokuje się natychmiast. Gwarantuje to wysoki poziom bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie ma szerokie zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, gdzie wyznaczone są strefy ograniczonego dostępu. W przypadku zamka szyfrowego w domu jednorodzinnym moze ono utrudniać wygodne korzystanie z wejścia. Niektóre modele mają moduł kontroli dostępu wraz z czytnikiem kart, co jest już bardziej zaawansowaną technologią.

Zamki szyfrowe elektroniczne czy mechaniczne?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, zamki szyfrowe można podzielić na mechaniczne i elektroniczne. Modele mechaniczne są bardziej odporne na różne warunki atmosferyczne, natomiast elektroniczne oferują więcej funkcjonalności. Obecnie do dyspozycji są dwa rozwiązania inteligentne, a więc zamek szyfrowy może być częścią złożonej instalacji, która steruje najważniejszymi urządzeniami w domu. Otwarcie drzwi odbywa się wtedy po wpisaniu kodu, do czego służy specjalna klawiatura.

Ponadto dostępne są jeszcze inne rozwiązania umożliwiające wstęp - może to być urządzenie z czytnikiem kart, linii papilarnych, czy też otwierające się przy użyciu pilota lub aplikacji. Tak duża liczba opcji korzystania z zamka szyfrowego sprawia, że każdy powinien znaleźć dla siebie najwygodniejszy sposób sterowania drzwiami.

Rosnąca popularność systemów bezprzewodowych powoduje, że do dyspozycji są także zamki szyfrowe bardziej zaawansowane. Klamka szyfrowa to jedno z innowacyjnych rozwiązań, które jest coraz chętniej wybierane. W tym przypadku klawiatura jest zintegrowana z klamką, a wpisywanie kodów możliwe jest poprzez wciskanie przycisków na klamce. Jest to wygodne rozwiązanie, którego instalacja nie wymaga dodatkowego okablowania.

Na co zwrócić uwagę przed instalacją takiego zamka?

Decydując się na zamek szyfrowy do drzwi, należy odpowiednio wybrać skrzydło. Samo szyfrowanie nie jest wystarczające, jeśli drzwi nie będą gwarantować wysokiej ochrony antywłamaniowej. Sam mechanizm także powinien być trwały. Szyfrator, który instalowany jest na ścianie budynku lub w furtce w obudowie wandaloodpornej jest najlepszym wyborem.

Jeśli centralka otwarcia i zamknięcia zamka będzie użytkowana na zewnątrz, to musi być także szczelna. Dzięki temu bez względu na warunki atmosferyczne zamek szyfrowy będzie pracował bezawaryjnie. Należy także pamiętać o regularnych przeglądach i serwisowaniu oraz wymianie baterii, jeśli będzie to urządzenie bezprzewodowe. Zamki szyfrowe bardzo często wykorzystuje się w blokach wielorodzinnych oraz na zamkniętych osiedlach.

Gwarantują one wysokie bezpieczeństwo w zakresie ochrony osób i mienia, ponieważ skutecznie ograniczają dostęp do pomieszczeń wspólnych intruzom. Zamek szyfrowy w tym przypadku może być otwierany za pomocą karty, breloków, czy też kodu, który nadany jest indywidualnie do każdego numeru mieszkania. Jeśli szukasz produktów, które będą w stanie zapewnić Ci odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować, to zapraszamy do kontaktu. Nasi fachowcy pomogą nie tylko w doborze zamka, ale także w prawidłowym montażu.