Skrytki, sejfy, walizki, drzwi, a nawet bramy. Wszystkie te przedmioty mogą być chronione przez zamek szyfrowy. Ograniczenie dostępu za jego pomocą jest w stanie wyraźnie zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika, a bezpieczeństwo to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. W tym artykule omówimy, czym jest i jak działa zamek szyfrowy oraz podpowiemy, gdzie i dlaczego warto go używać.

Czym jest zamek szyfrowy?

Zamek szyfrowy to blokada ograniczająca dostęp do wybranych pomieszczeń lub skrytek, którą można montować w miejscu tradycyjnych zamków w drzwiach wejściowych, furtkach, bramach, a także sejfach i innych miejscach, które chcemy chronić przed dostępem osób trzecich.

Zamek szyfrowy wyposażony jest w rygiel, który może zostać otwarty nie przy pomocy klucza, a po wprowadzeniu zaprogramowanego wcześniej kodu i tu wyróżniamy dwa typy zamków, zamek elektroniczny, gdzie kod wpisywany jest przy użyciu klawiatury lub zamek mechaniczny, gdzie kod wprowadzamy za pomocą pokrętła.

Zastosowanie zamków szyfrowych

Zamki szyfrowe przez długi czas były używane głównie w bankowych sejfach, czy w serwerowniach, czyli strategicznych miejscach o ograniczonym dostępie. Na przykład tam, gdzie są przechowywane ważne dane lub cenne surowce. Dzisiaj obecne są niemal wszędzie i to zarówno jako urządzenia dostępowe do budynków, prywatnych posesji, obiektów firmowych, jak i mebli, czy skrytek. Używane są także w kłódkach i zabezpieczeniach rowerów czy motocykli.

Zamek szyfrowy w drzwiach

Zamek szyfrowy to obecnie jedna z najbezpieczniejszych metod zabezpieczenia drzwi wejściowych w domu lub biurze. Dzięki niemu można zapewnić o wiele wyższy poziom ochrony przed włamaniem, niż w przypadku tradycyjnych zamków, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, gdy kradzieże z włamaniem są jednym z popularnych przestępstw odnotowywanych przez policję.

Zamek szyfrowy do furtki i bramy

Zamek szyfrowy możemy zainstalować przy furtce lub bramie, ograniczając w ten sposób dostęp na posesję lub teren firmy. Chętnie wykorzystywany jest w miejscach, do których dostęp do ma większa ilość osób i kopiowanie tradycyjnych kluczy byłoby trudne i kosztowne, zwłaszcza przy konieczności zmiany, gdy chcemy komuś odebrać dostęp. Bardzo często możemy spotkać tego typu zamki przy bramach wjazdowych na chronione parkingi.

Zamek szyfrowy w sejfach i skrytkach

Szyfrowe zamki mechaniczne i elektroniczne można też spotkać w sejfach, kasetkach i skrytkach depozytowych. Bardzo często zastępują one tradycyjne zamki na klucz. Takie sejfy możemy używać w domu, w biurze, czy sklepie. Często spotykamy je także w hotelowych pokojach, podobnie jak same zamki, które pozwalają nam dostać się do pokoju bez użycia klucza.

Jak działa zamek szyfrowy

Szczegółowe działanie zamków szyfrowych uzależnione jest rodzaju mechanizmu. Jednak mówiąc ogólnie, odblokowanie zamka szyfrowego możliwe jest po wprowadzeniu właściwej kombinacji cyfr lub liczb, które zostały wcześniej zaprogramowane. Jak łatwo się domyślić zamki elektroniczne programuje się elektronicznie, z kolei zamki mechaniczne programujemy przez ustawienie zapadek przy określonym ustawieniu pokrętła. Aby nieco rozjaśnić działanie obu mechanizmów, omówmy po kolei oba rodzaje zamków.

Rodzaje zamków szyfrowych

Jak już wspomnieliśmy, zamki szyfrowe można podzielić na dwa rodzaje — mechaniczne i elektroniczne. Różnica między nimi polega przede wszystkim na sposobie wprowadzania kodu dostępu. Elektroniczny zamek szyfrowy do drzwi kodowany jest cyfrowo, natomiast modele mechaniczne przy pomocy zapadek, które odblokowują klamkę w momencie wprowadzenia szyfru przy pomocy pokrętła.

Zamek szyfrowy mechaniczny

Zamek szyfrowy mechaniczny jest zbudowany dość typowo, choć po otwarciu go możemy dostrzec wielu różnych elementów, jakie się na niego składają. Głównym elementem są jednak zapadki, czyli okrągłe elementy z wycięciem w jednym miejscu i rygiel. Każdy zamek może mieć różną ilość zapadek, z których jedna odpowiada jednej części kodu. Jak już wspomnieliśmy, każda taka zapadka ma wycięcie, wycięcie to przeznaczone jest na rygiel, który stanowi blokadę zamka. Po ustawieniu wszystkich zapadek w jednej pozycji część rygla chowa się w tym wycięciu i zamek jest otwarty.

Zamek szyfrowy elektroniczny

Zamek szyfrowy elektroniczny zamiast mechanicznych zapadek wyposażony jest w elektryczny silnik z napędem, który odciąga rygiel z blokady, po otrzymaniu impulsu. Impuls ten przekazywany jest w momencie wprowadzenia właściwego kodu dostępu. Kod dostępu wprowadza się z kolei przy użyciu klawiatury numerycznej, którą można zamontować na drzwiach. Wystarczy wpisać odpowiednią kombinację cyfr. Nowoczesne modele zamków cyfrowych pozwalają także na zdalne odblokowywanie ich przy pomocy smartfonu.

Zamek szyfrowy elektroniczny czy mechaniczny — który lepszy?

Wiesz już, czym jest i jak działa zamek szyfrowy. Wiesz też, że dostępne są dwa rodzaje takiego zamka i tu może pojawiać się pytanie: "który zamek jest lepszy?". Oba zamki oferują wysoki poziom bezpieczeństwa i skutecznie ograniczają dostęp osób niepożądanych do miejsc, które chronią. Oba mają swoje wady i zalety.

Zamek mechaniczny, oparty na zapadkach jest bardzo wytrzymały i gwarantuje solidne zabezpieczenie. Co więcej, cechuje go wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza zalanie wodą, ale otwarcie takie zamka trwa nieco dłużej i wymaga precyzji w ustawianiu pokrętła.

Zamek elektroniczny jest łatwy do zaprogramowania i otwierania, a co więcej mogą być otwierane także przy użyciu urządzeń mobilnych, pilota, specjalnej karty dostępowej czy czytnika odcisków palców. Ponadto nowoczesne zamki szyfrowe elektroniczne pozwalają na ustawianie kodów stałych (powtarzalnych) lub jednorazowych, co jest dość wygodne, gdy wyjeżdżasz na wakacje, ale zostawiasz dom pod opiekę sąsiada, któremu możesz udostępnić taki jednorazowy kod.

Gdzie kupić zamki szyfrowe?

Jeśli chciałbyś kupić zamek szyfrowy, aby zabezpieczać wejście do domu, biura, czy na działkę, możesz skorzystać z naszej pomocy. Warto to zrobić, ponieważ w przypadku zamka szyfrowego należy porównać jego cechy z miejscem montażu i sposobem, w jaki zamierzamy go używać. Warto wiedzieć, że nie każde skrzydło drzwiowe nadaje się do montażu takiego zamka, podobnie jak nie każda furtka czy brama zintegrowana z zamkami szyfrowymi zagwarantuje skuteczną ochronę.

W Solid Group mamy doświadczenie w montażu zamków szyfrowych w różnych obiektach. Oferujemy kompleksowe systemy kontroli dostępu, które zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Skontaktuj się z nami, a dobierzemy rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.