Korzystanie z usług firmy ochroniarskiej, w skład których wchodzi ochrona osób i mienia, to jedna z najskuteczniejszych form poprawy naszego bezpieczeństwa, a także posiadanego dobytku. Poza montażem systemów alarmowych oraz monitoringu do usług firmy ochroniarskiej należy dodać jeszcze działania patroli interwencyjnych. Jak wygląda praca grupy interwencyjnej? W jaki sposób może Cię ona ochronić?

Czym jest grupa interwencyjna?

Grupa interwencyjna to ochrona, której zadaniem jest wspomaganie działań wykonywanych na terenie danego obiektu. Jest to niezwykle istotny element w przypadku ochrony osób i mienia. Patrol interwencyjny składa się z przynajmniej dwóch pracowników ochrony, którzy są uzbrojeni. Ich interwencja rozpoczyna się w momencie, gdy dostanie informacje ze stanowiska, które wykryło zagrożenie. Ochrona osób i mienia odbywa się na terenie chronionym albo w obiekcie w formie sprawdzenia stanu bezpieczeństwa lub bezpośredniej ochrony fizycznej. Co istotne, uzbrojeni pracownicy mają także uprawnienia, aby w razie konieczności stosować środki przymusu bezpośredniego. Ponadto mogą posługiwać się bronią palną i ściśle współpracują z policją w razie wykrycia zagrożenia.

Jak działa patrol interwencyjny?

Patrol interwencyjny Solid Security składa się ze specjalnie przeszkolonych pracowników, którzy są w ciągłej gotowości do akcji. Ruszają do niej w momencie otrzymania sygnału z systemów alarmowych albo innych pracowników, którzy przekazują informacje o zaistniałym zagrożeniu. Do interwencji specjalnych grup dochodzi między innymi w sytuacji, kiedy jest zakłócany porządek, dochodzi do włamania, ataków wandalizmu lub kradzieży.

Ochrona mienia możliwa jest dzięki systemowi monitoringu oraz wyszkolonym pracownikom ochrony fizycznej, którzy współpracują z innymi służbami, w tym z policją. Co istotne, wszystkie prawa i obowiązki grup interwencyjnych oraz innych pracowników ochrony zostały opisane stosownymi przepisami. Według obowiązującego prawa podstawą do działania dla grupy interwencyjnej jest Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 roku, mówiąca o ochronie osób i mienia oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 2011 roku, w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

Należy także wspomnieć o rozporządzeniu z dnia 11 grudnia 2013 roku, zmieniające wspomniane uprzednio rozporządzenie. Według tych regulacji patrol interwencyjny Solid Security może posiadać rewolwery i pistolety o kalibrze od 6 do 12 mm, także karabiny maszynowe o tym kalibrze, karabinki o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm. Dodatkowo na wyposażeniu patrolu interwencyjnego może znajdować się jeszcze strzelba gładkolufowa powtarzalna o kalibrze wagominarowym 12 oraz paralizatory elektryczne o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10mA.

Kiedy podejmowane są działania przez grupy interwencyjne?

Patrol interwencyjny ma za zadanie ochronę zdrowia, życia i mienia. Jest on upoważniony do stosowania środków przymusu bezpośredniego, do którego zalicza się użycie siły fizycznej lub pałki służbowej w celu obezwładnienia, a także skucie kajdankami, czy użycie broni palnej. Grupa interwencyjna Solid Security ma także za zadanie odpierać zamachy, udaremniać włamania i łapać przestępców oraz przekazywać ich służbom. Ponadto nasi pracownicy ochrony są przeszkoleni z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Warto także zaznaczyć, że nasze grupy interwencyjne mogą ujmować sprawców zagrożenia, chronić ślady na miejscu zdarzenia, a także podejmować wszelkie inne działania, które zmierzają do tego, aby zabezpieczyć dany teren. Zadaniem patrolu jest również prewencja, która przejawia się rutynowym patrolem wyznaczonego terenu. Działania naszych pracowników są więc kluczowym elementem w przypadku ochrony osób i mienia.