Czujniki ruchu są bardzo przydatnymi urządzeniami, które wykorzystywane są w instalacjach jako część systemów alarmowych, robotów, czy oświetleń. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych rodzajów czujek są modele na podczerwień - PIR. Zapewniają one bardzo skuteczną ochronę domowników i mienia. Wykorzystując wiązkę światła podczerwonego cechują się wysoką efektywnością działania, podnosząc tym samym komfort życia użytkowników. Czujki PIR zaliczają się do pasywnych czujników ruchu i świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Jak działają i gdzie je zainstalować?

Jak działają czujniki ruchu PIR?

Zasada działania pasywnych czujników ruchu PIR nie należy do skomplikowanych. Ich główne zadanie do detekcja ruchu i analiza promieniowania światła podczerwonego, które emitowane jest przez obiekty na zewnątrz. Czujki pasywne nie przekazują żadnych sygnałów, a jedynie zajmują się analizą tego, co dzieje się w pomieszczeniu lub ich najbliższym otoczeniu. Urządzenia wykorzystujące promieniowanie podczerwone wykrywają i analizują promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie podczerwieni, czyli w prostym znaczeniu - wykrywają ciepło.

Chodzi tutaj nie tylko o wykrywanie zmian temperatury w otoczeniu, a proces jest bardziej skomplikowany. Czujniki PIR wychwytują ciepło, które emitowane jest przez ludzkie ciało, a także zwierzęta i odróżnia je od urządzeń, które również w czasie swojej pracy wydzielają ciepło. Sprzęt ten ma zdolność do analizowania otrzymywanych z otoczenia danych - wykorzystuje między innymi analizę rozkładu cieplnego. Co istotne, nowoczesne urządzenia potrafią rozróżniać emitowaną temperaturę zwierząt od ludzkiej, dzięki czemu stanowią świetne rozwiązanie do domów jednorodzinnych i systemów alarmowych w nich instalowanych.

Gdzie zainstalować czujnik ruchu PIR?

Czujniki ruchu PIR charakteryzują się szerokim kątem detekcji, co sprawia, że bardzo często wykorzystywane są w domowych systemach alarmowych. Modele wykorzystujące promieniowanie podczerwone najskuteczniej działają, gdy są zamontowane na ścianie lub suficie. Ponadto powinny być one ustawione prostopadle do stojącego człowieka. Należy również pamiętać, że tego rodzaju czujki nie emitują promieniowania na zewnętrz, dlatego do każdego pomieszczenia potrzebny jest osobny sensor.

Istotnym kryterium wyboru optymalnego rozwiązania jest zasięg działania - parametr ten należy dostosować do wielkości pomieszczenia, w którym będzie miała się znaleźć czujka. Warto wiedzieć, że działanie sprzętu może być zakłócone przez sąsiedztwo gorącego kaloryfera i dużego przeszklenia. Czujniki PIR najlepiej jest instalować w narożnikach od strony okna i nie mogą one być zasłonięte meblami czy też grubymi zasłonami. Detekcja ruchu na podstawie podczerwieni nie jest rozwiązaniem w 100 procentach nieomylnym. Mimo wysokiej efektywności działania mogą pojawiać się fałszywe alarmy wywołane działaniem np. farelki.

Zastosowanie czujek PIR w systemach alarmowych

Nowoczesne systemy alarmowe, w szczególności te, które są zintegrowane z systemem smart home, są mocno rozbudowane. Czujniki ruchu PIR zastosowane w nich są odpowiednio dopasowane do specyfiki pomieszczenia oraz indywidualnych wymagań użytkowników. Oczywiście, na rynku dostępne są także inne rozwiązania, jak czujniki mikrofalowe, kontaktrony, czy laserowe oraz czujki dymu, gazu i zalania. Poza tym można znaleźć jeszcze czujniki dualne, określane mianem hybrydowych, które łączą w sobie technologię na podczerwień i mikrofalową. Połączenie urządzeń aktywnych i pasywnych w jednej obudowie znacząco podnosi efektywność działania sprzętu oraz zwiększa jego niezawodność w domowym systemie alarmowym

Solid Group - Jakie są rodzaje czujek alarmowych