Wszystkie systemy alarmowe mają za zadanie informować właścicieli domów jednorodzinnych i ich posesji o zaistniałym zagrożeniu. Wybierając odpowiedni system należy przede wszystkim zastanowić się jaka forma zasilania będzie najlepszą opcją i jednocześnie niezawodną. Wszystkie rodzaje systemów alarmowych emitują sygnały świetlne i dźwiękowe, ale mogą także wysyłać wiadomości SMS do wcześniej określonych osób. I choć różnią się sposobem zasilania, to jednak nie zmienia to ich efektywności. Proponowane na rynku rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego przed zakupem wybranego alarmu warto dokładnie poznać specyfikację systemów bezprzewodowych, przewodowych i hybrydowych

Jakie są zalety alarmów przewodowych i hybrydowych oraz gdzie się je wykorzystuje?

Systemu alarmu przewodowego zbudowane są z podzespołów, które połączone są ze sobą kablami transmisyjnymi. Hybrydowe z kolei wykorzystują w instalacjach przewodowych także i technologię bezprzewodową, do której zaliczyć można czujniki ruchu, kontaktrony czy kamery IP. Alarmy oparte na pełnym lub częściowym okablowaniu polegają na wyłącznej transmisji danych, dzięki czemu są one zdecydowanie mniej podatne na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Modele wykorzystujące funkcje hybrydowe można bardzo szybko i łatwo rozbudować o dodatkowe elementy. Warto podkreślić, że na rynku dostępnych jest bardzo szeroka gama produktów bezprzewodowych dedykowanych właśnie takim instalacjom. Co istotne, modele przewodowe są znacznie tańsze zarówno w eksploatacji, jak i zakupie. Ponadto są stale zasilane energią elektryczną i nie wymagają wymiany akumulatorów lub baterii, co jakiś czas.

Montaż instalacji przewodowej może być kłopotliwy w istniejących już budynkach, ponieważ będzie się to wiązało z koniecznością kucia ścian, a następnie kosztownym remontem. Dlatego wybór takiego rozwiązania zdecydowanie lepiej przemyśleć już na etapie projektowania wszelkich instalacji w domu, który ma być wybudowany. Z kolei alarmy hybrydowe dedykowane są do domów, które już mają poprowadzone kable i działający system przewodowy. Istotne jest to, aby istniejący już system oferował możliwość jego rozbudowy o dodatkowe, bezprzewodowe komponenty. Alarmy przewodowe, ze względu na brak zakłóceń, świetnie sprawdzają się w większych budynkach, jak na przykład firmy przemysłowe. Zdecydowanie rzadziej poleca się je do domów jednorodzinnych, chyba że są one dopiero na etapie budowy.

Gdzie najlepiej się sprawdzi bezprzewodowy system alarmowy?

Alarm bezprzewodowy opiera się na działaniu urządzeń, które połączone są ze sobą za pomocą sieci teleinformatycznej. Ponadto działają one dzięki akumulatorom, co daje duże możliwości, jeśli chodzi o miejsce montażu. Instalacja modeli bezprzewodowych jest bardzo prosta i szybka, a przy tym nie wymaga ciągnięcia kabli i ingerencji w ściany. Dzięki temu taki system alarmowy można zamontować praktycznie wszędzie, co doceniają osoby, które chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo w już istniejących budynkach.

Systemy bezprzewodowe idealnie sprawdzają się w domkach letniskowych i na ogródkach działkowych. Wyjeżdżając, właściciele mogą wyłączyć prąd, a kamery i tak będą działać rejestrując obraz. Ponadto takie rozwiązanie sprawdzi się w mieszkaniach, na klatkach schodowych oraz w wynajętym lokalu. W ten sposób można zapewnić sobie zabezpieczenie mienia firmy oraz nadzorować pracowników. Alarmy bezprzewodowe można na dodatek bardzo łatwo rozbudować o kolejne elementy. Co istotne, wszystkie wymienione powyżej rodzaje alarmów mają te same właściwości, jeśli chodzi o ich programowanie, czy sygnalizowanie zagrożeń. Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od indywidualnych potrzeb klientów i charakterystyki budynku, w którym ma się znaleźć alarm.

Przeczytaj także:
Jak wybrać system alarmowy do domu jednorodzinnego?