Na rynku systemów zabezpieczających bardzo popularne stały się alarmy bezprzewodowe. Jeśli i Ty planujesz zabezpieczenie swojego domu lub innych obiektów, na przykład służbowych, zastanów się nad instalacją tego nowoczesnego i funkcjonalnego rozwiązania. Przeczytaj tekst i dowiedź się, jak działają bezprzewodowe systemy alarmowe i poznaj ich największe zalety.

Jak działa alarm bezprzewodowy?

Alarm bezprzewodowy od alarmu tradycyjnego różni przede wszystkim brak konieczności instalowania okablowania podczas montażu systemu. Często problematyczne przewody znikają, a poszczególne urządzenia wchodzące w skład mechanizmu alarmowego komunikują się ze sobą za pomocą łączności bezprzewodowej. Z zasilaniem połączona jest najczęściej jedynie centrala, a wszelkie czujki czy urządzenia pomocnicze funkcjonują na zasilaniu akumulatorowym lub bateryjnym.

Praca alarmu bezprzewodowego odbywa się dokładnie na takiej samej zasadzie jak w przypadku instalacji przewodowej i jest równie efektywna. Prawidłowo zaprogramowane i skonfigurowane elementy systemu współpracują ze sobą, wysyłając poszczególne komunikaty i włączając sygnały w przypadku naruszenia jakichkolwiek zabezpieczeń lub już przy próbie dostania się do środka. W skład alarmu wchodzą:

  • centrala alarmowa,
  • rozmaite czujki,
  • sygnalizatory świetlne bądź dźwiękowe,
  • piloty,
  • manipulatory.

Ze względu na zastosowanie komponentów zasilanych akumulatorowo lub za pomocą baterii konieczna jest stała kontrola poziomu naładowania, a w razie potrzeba ich regularna wymiana lub uzupełnianie stanu naładowania, ponieważ przesądza to o niezawodności systemu. Niektóre rozwiązania technologiczne pozwalają na komfortowe sprawdzanie stanu poszczególnych urządzeń na jednym, centralnym panelu sterowania.

Jeśli mowa o komunikacji pomiędzy podzespołami bezprzewodowego alarmu – wyróżnia się mechanizmy jednokierunkowe, gdzie sygnał wysyłany jest jedynie w kierunku centrali i instalacje dwukierunkowe. Te drugie cieszą się zdecydowanie większą popularnością ze względu na swoją skuteczność. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom czujniki przesyłają informację do centrali i błyskawicznie otrzymują potwierdzenie odebrania sygnału, co przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa chronionego obiektu i większą wydajność poszczególnych urządzeń. Nie ma bowiem potrzeby, żeby dana czujka kilkukrotnie powtarzała sygnał dotyczący jednego zdarzenia, jak ma to miejsce w przypadku systemów jednokierunkowych.

Alarm bezprzewodowy – zalety

Po alarmy bezprzewodowe sięga coraz więcej osób szukających wygodnych i funkcjonalnych rozwiązań umożliwiających profesjonalną ochronę obiektów. Dzieje się tak, ponieważ technologia ta pozwala na instalację bezinwazyjną i umożliwia rezygnację z rozmieszczenia problematycznego okablowania. W związku z tym w bardzo prosty sposób można założyć alarm bezprzewodowy w wynajmowanym tymczasowo budynku bez konieczności ingerowania w strukturę architektoniczną bądź sięgnąć po to rozwiązanie w obiektach nowoczesnych, odrestaurowanych czy zabytkowych, gdzie zaburzenie formy budynku jest wręcz niedopuszczalne.

Łatwość instalacji stanowi o uniwersalności i wszechstronności całego systemu, dzięki czemu da się go zamontować lub rozbudować w każdym rodzaju wnętrz niezależnie od etapu inwestycji. Alarm bazujący na łączności bezprzewodowej to także szansa na bieżące monitorowanie stanu zabezpieczeń na przykład za pomocą wygodnej aplikacji w telefonie czy laptopie, dzięki czemu właściciel ma pełną kontrolę nad swoim majątkiem i w razie kłopotów jest w stanie szybko podjąć odpowiednie kroki.

Jak wybrać najlepszy alarm bezprzewodowy?

Na rynku znajdziesz mnóstwo propozycji alarmów bezprzewodowych i sprzętów pomocniczych, więc wybór będzie naprawdę trudny. Jak więc ułatwić sobie to zadanie, żeby znaleźć system najlepszy i najbardziej praktyczny? Pod uwagę trzeba wziąć wiele aspektów, ale przede wszystkim należy skorzystać z usług renomowanej, dobrze ocenianej przez klientów i doświadczonej firmy oferującej alarmy bezprzewodowe. Dzięki temu możesz liczyć na profesjonalną pomoc i jakościowe wykonanie, co stanowi o użyteczności alarmu.

W naszej firmie znajdziesz bardzo szeroki wybór i wsparcie w zakresie doboru odpowiednich komponentów. Specjaliści uwzględnią specyfikę budynku, który ma zostać zaopatrzony w alarm, a także Twoje potrzeby. Następnie zaproponują Ci najbardziej optymalne rozwiązania, które zagwarantują funkcjonalność, niezawodność pracy i łączność na najlepszych częstotliwościach oraz skompletują kompatybilne ze sobą podzespoły.