Podobnie jak istnieje wiele sposobów na ochronę nieruchomości, tak warto szukać metod, które służą zapobieganiu kradzieży auta. Współczesny kierowca i właściciel pojazdu ma bardzo wiele możliwości zarówno pod względem dobrych praktyk użytkowania samochodu, jak i montowania w nich zaawansowanych technologicznie dodatków. Dowiedz się więcej na ten temat i nie pozwól, żeby Twoje auto zostało przejęte przez przestępców.

W Polsce wciąż kradnie się samochody

Jeśli zajrzysz do statystyk udostępnianych przez Komendę Główną Policji, dowiesz się, że tylko w 2019 roku w Polsce stwierdzono 8672 przestępstw polegających na kradzieży samochodu. Procent wykrycia to zaledwie 20,5%. Wydawałoby się, że przy współczesnych zabezpieczeniach zjawisko przestanie być problemem, ale jak widać – wciąż istnieje, więc i Ty możesz paść jego ofiarą. Zwłaszcza że przestępczy proceder nie dotyczy tylko aut klasy premium, luksusowych. Poznaj 9 skutecznych sposobów na zmniejszenie ryzyka kradzieży Twojego samochodu.

1. Bezpieczne parkowanie

Absolutna podstawa. Nie pozostawiaj samochodu tam, gdzie istnieje potencjalnie wysokie ryzyko kradzieży. Brak monitoringu, niebezpieczna i nieznana okolica, wyróżniające się auto – taka kombinacja może przyczynić się do niechcianej sytuacji. W miarę możliwości parkuj samochód w prywatnym garażu lub na strzeżonym parkingu. Nie pozostawiaj go na dłuższy czas w miejscu, z którego złodziej może bez problemu odjechać, uprzednio poświęcając kilka minut na złamanie zabezpieczeń.

2. Zamykanie szyb

Mówi się, że „okazja czyni złodzieja”, choć w żaden sposób nie usprawiedliwia to przestępstw. Wiele kradzieży aut to działania planowane, ale wciąż zdarzają się też sytuacje, w których ktoś wykorzystuje nadarzającą się okazję. A do takich niewątpliwie należy widok samochodu pozostawionego z uchylonymi szybami. Wówczas nie trzeba ich wybijać, żeby dostać się do środka pojazdu. Nawet niewielka szpara pozostawiona np. dla lepszej wentylacji auta może mieć poważne konsekwencje.

3. Folia antywłamaniowa

Skoro już mowa o szybach, można wykleić je od środka specjalną folią, która jest przezroczysta. Gdy dochodzi do wybicia szyby, szkło jest podtrzymywane i nie odpada. W ten sposób zapobiega się też szybkim kradzieżom przedmiotów pozostawionych na fotelach, które znajdują się w zasięgu ręki.

4. Znakowanie części

Złodzieje nie zawsze kradną samochody, aby próbować ich sprzedaży na rynku wtórnym. Z uwagi na rozliczne fabryczne oznaczenia czy zabezpieczenia jest to współcześnie bardzo trudne. Dlatego wielu przestępców woli ukryć samochód i rozłożyć go na części, które następnie są sprzedawane na rynku wtórnym, np. portalach ogłoszeniowych. Na niektóre części można nanieść specjalne, dodatkowe znaki, widoczne jedynie po podświetleniu UV. Doświadczeni przestępcy wiedzą o tym, dlatego jest szansa, że zrezygnują z kradzieży, widząc, jak dokładnie jest chronione auto i trudno będzie pozbyć się jego pojedynczych elementów.

5. Blokada zapłonu i pompy paliwa

Istnieje możliwość wyposażenia auta w specjalne włączniki zapłonu i pompy paliwowej. Oznacza to, że da się uruchomić pojazd dopiero po naciśnięciu przycisku, który jest dobrze ukryty. W ten sposób skutecznie utrudnia się szybką i niezauważalną kradzież.

6. Blokada skrzyni biegów

Jednym z popularnych rozwiązań antywłamaniowych w świecie motoryzacji jest blokada skrzyni biegów. Już na sam jej widok potencjalny złodziej może zniechęcić się do dalszych działań, które wymagają czasu i mogą być hałaśliwe. Decydując się na montaż blokady, warto poznać jej poszczególne rodzaje:

  • wewnętrzne,
  • zewnętrzne,
  • elektromechaniczne.

7. Lokalizator GPS

W tym przypadku mowa nie tyle o zabezpieczeniu przed samą kradzieżą, co bardziej przed jej konsekwencjami. Lokalizacja za pomocą modułu GPS zamontowanego w samochodzie daje szansę namierzenia pojazdu z dokładnością do kilkudziesięciu, kilkuset metrów, a to zwiększa szanse policji na odnalezienie go. Problem w tym, że doświadczeni złodzieje zdają sobie sprawę z możliwości montażu takiego lokalizatora i szybko starają się go odkryć i usunąć. To argument za ukryciem go w naprawdę trudno dostępnym, nieoczywistym miejscu. Istnieją też specjalne zagłuszacze sygnału GPS, dlatego droższe lokalizatory posiadają wbudowane „antyzagłuszacze”.

8. Lokalizator radiowy

Istnieje też jeszcze dokładniejszy system niż GPS, który lokalizuje auto na podstawie sygnału radiowego. W ten sposób można namierzyć auto praktycznie co do centymetra. Niestety, takie rozwiązanie jest kosztowne, choć posiadając naprawdę drogi, cenny samochód, opłaca się inwestować w jego dodatkową ochronę.

9. Inne zabezpieczenia

Nasza lista nie wyczerpuje tematu. Cały czas na rynku pojawiają się nowe technologie czy modyfikacje istniejących. Można na przykład zainwestować w alternatywny system alarmowy, którego „złamanie” przez złodziei jest znacznie trudniejsze niż w przypadku standardowych zabezpieczeń.

Ochroń auto z Solid Group

Nasza firma działa na rynku od początku lat 90., nieustannie rozszerzając ofertę. Zapraszamy do skorzystania z naszych szerokich możliwości ochrony – nie tylko fizycznej i obejmującej nieruchomości, ale również samochód. Doświadczeni konsultanci są w stanie szybko wskazać, które technologie będą dobre konkretnie dla Ciebie.