Jeżeli chcesz zapewnić swoim pojazdom wysoki poziom bezpieczeństwa i kontroli, zainwestuj w system monitoringu GPS. Kiedy warto go zastosować i jakie korzyści zapewnia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z tematem poznasz dzięki lekturze poniższego artykułu.

Monitoring GPS – sprawne zarządzanie flotą pojazdów

Monitoring GPS to system, który pozwala na lokalizowanie i kontrolowanie położenia pojazdów. Polega na zamontowaniu w nich specjalnych nadajników emitujących sygnał odbierany przez urządzenia znajdujące się na wyposażenia właściciela lub dysponenta floty. To jeden z podstawowych elementów zaopatrzenia przedsiębiorstw, w których używa się pojazdów do wykonywania obowiązków zawodowych. Monitoringu GPS stosują różnego rodzaju firmy niezależnie od wielkości, branży i specyfiki prowadzonej działalności.

Najważniejszą zaletą płynącą z wykorzystania systemu jest pełna kontrola nad pojazdami. Dzięki monitoringowi GPS możesz na bieżąco sprawdzać czas pracy kierowców, miejsce ich położenia, przewidywany termin dotarcia do celu czy poziom zużycia paliwa. Tym samym możesz podejmować trafne decyzje w czasie rzeczywistym, np. przydzielając nowe zadania kierowcom, którzy szybciej wykonali dostawę czy z wyprzedzeniem informować klientów o ewentualnych opóźnieniach.

Korzyści z monitoringu GPS

Zastosowanie monitoringu GPS poprawia efektywność zarządzania flotą pojazdów i zadaniami pracowników, a tym samym zwiększa wydajność i obniża koszty działalności przedsiębiorstwa. Mniejsze zużycia paliwa, szybsze wykonywanie zadań przez pracowników, ograniczenie nieautoryzowanych przebiegów i poprawa bezpieczeństwa pracy to najważniejsze zalety gwarantowane przez monitoring pojazdów.

Monitoring GPS jest powszechnie używany w przedsiębiorstwach:

  • transportowych, logistycznych, spedycyjnych,
  • ochroniarskich,
  • przemysłowych,
  • handlowych,
  • innych, w których pracownicy wykonują obowiązki zawodowe przy pomocy pojazdów służbowych.

Lokalizacja GPS przydaje się nie tylko firmach korzystających z floty samochodów – warto się na nią zdecydować również w autach wykorzystywanych do celów prywatnych. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ponieważ system ostrzega o każdym nieautoryzowanym uruchomieniu pojazdu. W zależności od indywidualnych ustawień można też zdefiniować obszar, po którego przekroczeniu system wysyła do właściciela stosowne informacje. Z kolei w razie kradzieży monitoring pozwala na precyzyjne ustalenie lokalizacji auta, a co za tym idzie – skuteczne odzyskanie go i namierzenie przestępców.

Funkcjonalność nowoczesnych systemów monitoringu floty pojazdów

Nowoczesne systemy GPS oferują rozbudowaną funkcjonalność, która poza samą lokalizacją pojazdów pozwala także na wykonywanie różnego rodzaju obliczeń, jak np. przewidywany czas dotarcia do celu, szacowana ilość zużytego paliwa na danym odcinku czy zdalne przydzielanie pracownikom nowych tras i zadań do wykonania. Obsługa systemów monitoringu GPS z reguły odbywa się za pomocą aplikacji dostępnych w przeglądarce internetowej lub instalowanych na komputerze albo urządzeniu mobilnym.

Lokalizacja pojazdów jest widoczna w czasie rzeczywistym – na bieżąco widzisz, gdzie w danym momencie znajduje się wybrane auto i w jakim kierunku zmierza. Czytelne mapy i jasny podział najważniejszych informacji umożliwia precyzyjną kontrolę floty przez 24 godziny na dobę. W ramach systemu dostępna jest m.in. historia przebiegu poszczególnych pojazdów oraz możliwość generowania raportów podsumowujących pracę kierowców.

Jeżeli poszukujesz firmy, we współpracy, z którą wyposażysz flotę pojazdów lub własny samochód w rozbudowany i zarazem intuicyjny w obsłudze monitoring GPS, zapraszamy do współpracy. Oddajemy do Twojej dyspozycji wysoce funkcjonalny i konfigurowalny system lokalizacyjny, dzięki któremu usprawnisz zarządzanie firmową flotą pojazdów i skutecznie zabezpieczysz własny, prywatny samochód na wypadek kradzieży. Zapraszamy do kontaktu!