Lokalizatory GPS kojarzą się przede wszystkim z monitoringiem floty pojazdów w firmach, jednak znajdują zastosowanie także w życiu prywatnym. Jak z nich korzystają osoby indywidualne w celu poprawy bezpieczeństwa swojego i bliskich? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule, do którego lektury zachęcamy.

Lokalizatory GPS w biznesie i życiu prywatnym

Technologie GPS wspomagają pracę firm transportowych i innych przedsiębiorstw korzystających z floty pojazdów do wykonywania działalności gospodarczej. Dzięki systemom korzystającym z namierzania satelitarnego możliwe jest precyzyjne monitorowanie położenia i trasy samochodów, co pozwala właścicielom i menadżerom na ich skuteczną kontrolę. Właściwości GPS nie kończą się jednak na biznesie i z powodzeniem mogą być wykorzystywane również w życiu prywatnym. W jaki sposób?

Współczesne technologie GPS zwiększają bezpieczeństwo osób indywidualnych poprzez możliwość śledzenia ich położenia. To szczególnie istotne w przypadku dzieci, młodzieży i ludzi starszych, nad którymi opiekę sprawują inne osoby, np. rodzice lub bliscy. Świadomość, że w każdej chwili można sprawdzić, gdzie znajduje się dziecko, jest na wagę złota dla każdego rodzica i pozwala spać spokojnie, nie martwiąc się o syna czy córkę. Z kolei w razie jakichkolwiek nieścisłości, jak np. brak kontaktu z dzieckiem czy obecność w innym miejscu, niż deklarowało, można natychmiast sprawdzić sytuację i upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Monitoring GPS na co dzień

Trudności z powrotem do domu z zakupów czy spaceru, np. z powodu upadku albo problemów z pamięcią i kojarzeniem, przydarzają się również osobom starszym. W takich sytuacjach błyskawiczna reakcja może decydować o zdrowiu czy wręcz życiu, tymczasem nie wiedząc, gdzie w danym momencie osoba poszkodowana się znajduje, trudno o jej podjęcie. Problem ten likwiduje właśnie zastosowanie lokalizatora GPS, dzięki któremu można mieć rękę zawsze na pulsie.

Lokalizatory dla osób prywatnych mają formę niewielkich, magnetycznych kart lub urządzeń, które można przymocować np. do kluczy. Są małe, wygodne, poręczne i w żaden sposób nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Rodzic lub ktoś inny, kto odpowiada za opiekę nad dziećmi albo osobami starszymi, z poziomu telefonu, w którym zainstalował prostą w obsłudze aplikację, można w dowolnym momencie zweryfikować lokalizację podopiecznego. Niektóre systemy są także wyposażone w dodatkowe mechanizmy, np. powiadamiania, które polegają na tym, że osoba posiadająca lokalizator wysyła sygnały do osoby monitorującej, np. w sytuacji zagrożenia. Innym interesującym mechanizmem jest możliwość wskazania obszaru, po przekroczeniu którego osoba monitorująca otrzymuje powiadomienie z lokalizatora GPS

Skuteczna ochrona mienia i zwierząt

Nowoczesne systemy lokalizacji zawierają nie tylko aktualne dane na temat położenia, ale również zbierają historię i obejmują różnego rodzaju statystki, które pozwalają dokładnie prześledzić aktywność monitorowanych osób, a także prywatnych pojazdów. Lokalizator GPS to doskonały sposób na zwiększenie bezpieczeństwa auta używanego w rodzinie lub samodzielnie. W razie kradzieży pozwala on na namierzenie, a tym samym odzyskanie skradzionego pojazdu.

Współczesne możliwości technologiczne sprawiają, że lokalizacja GPS wspomaga zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko ludziom i cennym pojazdom, ale również… czworonogom. Obroże czy opaski z lokalizatorami satelitarnymi dla psów, kotów i innych zwierząt to obecnie żadna nowość. To świetne rozwiązanie zarówno podczas polowań, jak i w trakcie spacerów czy samotnych wędrówek zwierząt. Zastosowanie urządzeń GPS w razie zagubienia się psa czy kota znacząco ułatwia poszukiwania, gdy pojawi się taka konieczność.