Nieekonomiczna jazda, zjazd z zaplanowanej trasy i niezaplanowany postój, to tylko kilka bolączek firm, które zatrudniają zawodowych kierowców. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat swoich pojazdów oraz tego, co się z nimi dzieje, możesz zamontować lokalizator GPS. Systemy GPS zapewniają monitoring floty w czasie rzeczywistym, dzięki czemu ma wgląd we wszystko to, co robią Twoi kierowcy? Montaż lokalizatora GPS jest prosty i szybki, a na dodatek niesie ze sobą szereg korzyści. Sprawdź gdzie i jak montować lokalizatory GPS, aby pracowały najefektywniej.

W jakim celu montuje się lokalizator GPS w samochodzie?

Lokalizator GPS w samochodzie stanowi na chwilę obecną najpopularniejsze rozwiązanie do monitorowania floty pojazdów w firmie, jak i prywatnie. W przypadku aut prywatnych istotną rolą jest możliwość śledzenia lokalizacji samochodu w momencie jego kradzieży. Dzięki temu zwiększa się szansa na jego odnalezienie i złapanie osób, które dokonały tego czynu. W przypadku firmowej floty GPS może być wykorzystywany na różne sposoby. Może on służyć do kontroli, aby ustalić, czy pracownicy nie wykorzystują pojazdów służbowych do celów prywatnych.

Ponadto może on również okazać się przydatny w przypadku optymalizacji tras przejazdu, co z pewnością przełoży się na oszczędności w kasie firmy, jak i czasu, który można wykorzystać na kolejne zlecenia. Warto także dodać, że świadomość pracownika, iż pojazd jest kontrolowany, bardzo skutecznie wpływa na jego efektywność pracy i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Lokalizatory GPS są niewielkimi urządzeniami, dzięki czemu można je zamontować praktycznie wszędzie. W praktyce trzeba jednak uważać na to, aby urządzenie nie było w samochodzie za bardzo schowane.

Dlaczego lokalizator GPS powinien być w łatwo dostępnym miejscu?

Złe miejsce instalacji lokalizatora GPS może powodować stłumienie jego sygnału lub też utratę łączności z satelitą. Warto więc zwracać uwagę na wskaźnik parametru HDOP, którego wartość można odczytać na platformie lokalizacyjnej po wcześniejszym montażu urządzenia w samochodzie. Gdy lokalizator zostanie zamontowany w optymalnym miejscu, to wartość HDOP będzie mieściła się w przedziale 1-2. Jeśli natomiast wartość będzie wynosiła powyżej 4, to może nie być możliwości namierzania lokalizacji po ponownym uruchomieniu lokalizatora. Oznacza to więc, że zbyt wysoki wskaźnik HDOP wymaga konieczności zmiany położenia GPS w samochodzie.

Montaż lokalizatora GPS w samochodzie kierowcy zawodowego

Z punktu widzenia pracodawcy, czyli właściciela firmy transportowej lub innej, która posiada własną flotę pojazdów, lokalizator GPS warto umieścić w miejscu niewidocznym dla kierowcy. Musisz jednak pamiętać, aby omijać newralgiczne punkty samochodu, które mogła tłumić sygnał nadajnika GPS. Do takich zaliczyć można między innymi duże i metalowe powierzchnie znajdujące się pod maską lub w bagażniku. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż urządzeń pod fotelem samochodu. Lokalizator GPS bez problemu będzie przesyłał informacje, dzięki czemu monitorowanie auta będzie efektywniejsze. Urządzenie w firmowych pojazdach można zamontować jeszcze pod osłoną poduszki powietrznej, plastikowymi lub skórzanymi elementami tapicerki. Problemy z łącznością mogą natomiast pojawić się, gdy zainstalujesz nadajnik pod deską rozdzielczą, ponieważ ogrzewanie przedniej szyby pojazdu ma istotny wpływ na pogorszenie się siły sygnału.

Ostatnimi czasy pojawił się trend na sprzedaż zakłócaczy sygnału do samochodów znajdujących się we flocie firmowej. Osoby korzystające z takich urządzeń świadomie łamią regulamin firmy. Niestety oferta tego typu sprzętów jest na tyle szeroka, że każdy bez najmniejszego problemu może sobie je kupić. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na zamontowanie lokalizatora GPS pamiętaj, aby tracker nie znajdował się zbyt blisko gniazda zapalniczki. Zakłucacze sygnału mają najczęściej zasięg jednego metra na otwartej przestrzeni. Lokalizator GPS zamontowany w optymalnym miejscu sprawi, że jego lokalizacja będzie cały czas widoczna na panelu administratora w komputerze lub aplikacji mobilnej.

Korzyści z korzystania z lokalizatora GPS

Monitoring GPS to bardzo popularne rozwiązanie, z którego korzysta bardzo dużo firm transportowych. Samochód wyposażony w taki podsłuch jest świetnie widoczny, a użytkownik systemu otrzymuje szereg informacji na jego temat, włącznie ze spalaniem, trasą przejazdu czy ewentualnymi postojami. Należy jednak pamiętać o tym, że montując samodzielnie lokalizator GPS do śledzenia pracowników powinno się wybierać nieoczywiste miejsca, ale jednocześnie takiego, które sprawią, że sygnał nie będzie zakłócany. Nie wiem, jakie urządzenie wybrać i gdzie zamontować? Wystarczy, że skontaktujesz się z naszymi fachowcami, którzy przygotują dedykowane oferty najlepszych rozwiązań. Możemy zagwarantować, że lokalizator GPS spełni Twoje oczekiwania.