Kamery termowizyjne mają szerokie spektrum zastosowania. Jednym z nich jest pomiar temperatury ciała, jednakże od razu należy zaznaczyć, że nie każdy model tego urządzenia będzie się do tego nadawał. W przypadku większości kamer trzeba także uwzględnić błąd pomiarowy, a te, które mogą być wykorzystywane do dokonywania pomiarów muszą spełniać odpowiednie warunki. W dzisiejszych czasach kamery termowizyjne stały się jeszcze bardziej przydatne ze względu na pandemię koronawirusa.

Zastosowanie kamer termowizyjnych - podstawowe informacje

Kamera termowizyjna nie umożliwia wykrycia wirusa, a służą wyłącznie do wstępnego wytypowania osób, które mogą posiadać podwyższoną temperaturę, poprzez pomiar odsłoniętych części ciała. W dalszej kolejności takie osoby wymagają dokładniejszego sprawdzenia temperatury inną metodą. Pomiar kamerą termowizyjną w najlepszym przypadku może być obarczony błędem pomiarowym w granicach 1,5 stopnia Celsjusza.

Wiele stacjonarnych kamer termowizyjnych nie nadaje się do wykonywania dokładnych pomiarów temperatury ciała ludzkiego, gdyż ich parametry techniczne są po prostu do tego niewystarczające. Przed dokonaniem zakupu lub przystąpieniem do pomiarów, trzeba się upewnić, że posiadane urządzenie jest odpowiednie i znane są zasady oraz ograniczenia w jego działaniu.

W kamerach termowizyjnych wykorzystuje się światło promieniowania podczerwonego. Sprawdzają się one bardzo dobrze na zewnątrz do wykrywania obecności ludzi w danym obszarze, ale bez określania ich temperatury ciała. Kamery te mają wykryć osoby tam, gdzie ich nie powinno być. Na rynku pojawiły się jednak modele kamer dedykowanych do zastosowań medycznych.

Jakie czynniki wpływają na zastosowanie kamer termowizyjnych?

Pomiar temperatury ciała z wykorzystanie kamer termowizyjnych może być wiarygodny, o ile zostanie wykonany z pomieszczeniu ze stabilną temperaturą otoczenia, która mieści się w przedziale od 10 do 30 stopni Celsjusza. Ponadto obszar pomiaru nie powinien obejmować luster i szyb, a sama kamera powinna być nieruchoma w trakcie dokonywania pomiarów w czasie rzeczywistym. Urządzenie nie może być również umieszczone w bardzo bliskiej odległości od wejścia do pomieszczenia oraz przy nadmuchu powietrza, ponieważ będzie to rzutować na dodatkowy błąd pomiarowy. W przypadku kamer termowizyjnych istotne jest to, aby nie znajdowały się one za szybą lub inną przesłoną.

Miejsce dokonywania pomiary przy pomocy kamery termowizyjnej

Zastosowanie kamer termowizyjnych w obecnych czasach jest bardzo szerokie. Chcą wykorzystać kamery do mierzenia temperatury ludzkiego ciała, należy pamiętać o tym, że temperatura skóry człowieka może być od 0,4 - 0,8 stopni C niższa od faktycznej temperatury ciała, a uwzględniając dodatkowe czynniki nawet do 1,8°C. Oznacza to, że dokonując pomiaru w punkcie znajdującym się na czole, rzeczywista wartość pomiaru może być wyższa nawet o 2 stopnie Celsjusza.

Niektóre kamery termowizyjne mają taką opcję jak offset. Pozwala ona na zmianę temperatury o określoną wartość. W tym przypadku zaleca się ustawienie offsetu na poziomie 0,8 stopnia. Jeśli kamera nie ma wbudowanej tej funkcji, to taki błąd pomiarowy powinien być uwzględniony przy odczycie wyniku. Należy również zaznaczyć, że kamery termowizyjne mają możliwość pomiaru temperatury zarówno dla wybranego punktu, jak i obszaru.

Kamery termowizyjne i dokładność pomiaru

Zasada działania kamer termowizyjnych opiera się na promieniowaniu podczerwonym. Jedną z największych barier w powszechnym zastosowaniu termowizji jest ich podstawowy błąd pomiarowy, który często wynosi +/- 5 stopni Celsjusza. To oznacza, że wyniki mogą być znacząco zawyżone i wprowadzać użytkownika oraz osobę sprawdzaną w błąd. Niemniej wraz z postępem technologii termowizja oraz promieniowanie cieplne będzie coraz szerzej wykorzystywane do mierzenia temperatury u człowieka. Tym bardziej że ryzyko kolejnych epidemii wirusów będzie coraz większa.