Monitoring wizyjny zwiększa poziom bezpieczeństwa w budynkach. Coraz częściej stosuje się w przedsiębiorstwach, które chcą jak najlepiej zadbać o swój majątek. Jakie są podstawowe korzyści dla firm stosujących monitoring wizyjny? Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu.

Czym jest i jak działa monitoring wizyjny?

Monitoring wizyjny polega na wykrywaniu zagrożeń w chronionym obiekcie, do czego wykorzystuje się zaawansowaną analizę obrazu z kamer. System jest opłacalny zarówno pod względem finansowym (niższe koszty w porównaniu do standardowej, fizycznej ochrony) oraz praktycznym, ponieważ każde zdarzenie alarmowe jest automatycznie wyświetlane operatorowi. Obraz z kamer jest uzupełniony o mapę budynku czy przygotowane wcześniej procedury na każdą zdefiniowaną ewentualność.

Nowoczesny monitoring wizyjny obejmuje m.in.:

  • wideo weryfikację – analitykę,
  • wideo obchody,
  • wideo recepcję,
  • termowizję,
  • komunikaty alarmowe oraz głosowe.

Podsumowując, monitoring wizyjny definiuje się jako system przekazywania informacji bazujący na obserwacji konkretnego miejsca, aby zapobiec przestępstwom czy wypadkom. Tam, gdzie zamontowano kamery, powinna być też czujna kontrola z wykorzystaniem najnowocześniejszych dostępnych narzędzi.

Wideo weryfikacja z analityką obrazu

System monitoringu wizyjnego w Twojej firmie może wykorzystywać, przykładowo, 10 kamer zlokalizowanych w różnych miejscach obiektu. Załóżmy też, że w określonych godzinach budynek jest zamknięty, dlatego pojawienie się przed kamerą człowieka to konieczność w celu uruchomienia alarmu. Tak zdefiniowany monitoring wizyjny pozwala automatycznie wykrywać niepożądaną obecność i reagować na nią zgodnie z określonymi wcześniej procedurami. Podobnie w sytuacji, w której na obrazie z kamery pojawia się dym. Nowoczesna analityka obraz w systemach monitoringu wizyjnego umożliwia wychwycić również zbyt długiego pobytu danej osoby w zasięgu kamery, co pozwala zwiększyć poziom ochrony w intensywnie odwiedzanych miejscach, np. na korytarzach.

Wideo obchód

Skoro kamery tworzące system są rozmieszczone w całym budynku firmowym, dają wgląd w każdy zakątek obiektu. Po co zatem inwestować w fizyczną ochronę, skoro da się wykonać zdalny obchód? Na każdą niepokojącą sytuację, np. zauważenie intruza, można zareagować we wcześniej przygotowany i przemyślany sposób. Potencjalny włamywacz może nawet nie wiedzieć, że trwa kontrola obiektu.

Wideo recepcja

Monitoring wizyjny warto wybrać też z uwagi na możliwość wdrożenia wideo recepcji. Bramy, szlabany i wszelkie bariery wyposażone w elektrozamek mogą być zdalnie otwieranie przez operatora systemu. Osoba mająca wgląd do obrazu z kamer nie musi fizycznie znajdować się przy bramie, żeby ją otworzyć. Ma to praktyczne zastosowanie m.in. w trakcie nocnych dostaw czy w pracy stróża.

Monitoring wizyjny z wykorzystaniem termowizji

Nowoczesny monitoring termowizyjny wykrywa intruzów na podstawie temperatury ciała. Zaawansowane technologicznie kamery ułatwiają kontrolę w nocy czy na gęsto zarośniętym terenie, dlatego znajduje zastosowanie w służbach bezpieczeństwa, np. w służbie granicznej.

Komunikaty alarmowe i głosowe

System monitoringu wizyjnego pozwala zdalnie, na odległość wyemitować w chronionym budynku dowolny komunikat. Załóżmy, że do Twojego sklepu albo magazynu włamuje się kilku przestępców. Nie ma fizycznej ochrony, więc czują się bezkarnie. Wypowiedziany nagle komunikat głosowy przynosi niezawodny efekt – wywołuje strach i zniechęca do kontynuowania przestępczego procederu.

Najważniejsze korzyści monitoringu wizyjnego w Twojej firmie

  • Nowoczesny monitoring oznacza większą ochronę przed złodziejami i innymi przestępcami.
  • Usługa monitoringu wizyjnego jest tańsza od zatrudnienia kilku pracowników ochrony.
  • Obraz przekazywany przez kamery pozostaje pod zautomatyzowaną, stałą kontrolą profesjonalnej firmy, dzięki czemu budynek jest maksymalnie zabezpieczony przed niepożądanymi działaniami.
  • Korzystanie z systemów monitoringu wizyjnego dobrze świadczy o Twojej firmie jako partnerze biznesowym czy pracodawcy. Również pracownicy otrzymują zauważalne wsparcie w zakresie bezpieczeństwa.
  • Chroniony obiekt znajdują się pod skałą kontrolą fachowców dysponujących nowoczesnymi narzędziami.
  • Monitoring wizyjny nie jest skomplikowanym systemem. Do jego działania potrzeba przede wszystkim zaawansowanych technologicznie kamer połączonych ze sobą w odpowiedni sposób.
  • W razie potrzeby interwencja jest błyskawiczna i zgodna ze zdefiniowanymi wcześniej procedurami. To Ty ustalasz, jaki rodzaj ochrony jest najwłaściwszy w danej nieruchomości.

Skontaktuj się z firmą Polpatron, aby poznać więcej szczegółów na temat cennika i wykonania systemu monitoringi wizyjnego. Dzięki niemu Twoja firma jest chroniona w najlepszy możliwy sposób, bez obaw o (ludzką) pomyłkę fizycznej ochrony.