Systemy telewizji przemysłowej odpowiadają za monitoring danego obszaru i składają się z kamer oraz rejestratorów służących do nagrywania obrazu. Aby umożliwić jego archiwizację, konieczne jest zastosowanie dysku twardego, który pozwala na zapisywanie danych. W tym momencie pojawia się pytanie o jego wybór– jakie parametry powinien spełniać i czym się kierować podczas zakupów? Odpowiedzi na te pytania poznasz dzięki lekturze poniższego tekstu.

Znaczenie dysku dla systemu telewizji przemysłowej

Wybór dysku do CCTV to kluczowy aspekt z punktu widzenia wydajności, bezawaryjności i bezpieczeństwa działania całego systemu. Mimo że teoretycznie istnieje możliwość podłączenia dowolnego dysku, w praktyce prawidłowo spełniają swoje zadanie wyłącznie modele dostosowane do specyfiki pracy w ramach CCTV. Standardowe egzemplarze, które montuje się m.in. w komputerach, nie są przystosowane do całodobowego działania, a ich parametry nie odpowiadają wymaganiom telewizji przemysłowej.

Konieczny jest zatem zakup specjalnego dysku do CCTV, który został zaprojektowany i skonstruowany z myślą o tym przeznaczeniu i właśnie takich modeli należy szukać w sklepach stacjonarnych lub w Internecie. Wybór konkretnego egzemplarza powinien natomiast zależeć m.in. od pojemności – to kluczowy aspekt, który trzeba brać pod uwagę. Jaka pojemność w takim razie będzie odpowiednia? Najważniejszy wpływ na wartość tego parametru powinna mieć specyfika i liczba kamer oraz okres gromadzenia danych – im więcej kamer, im lepsza jakość obrazu i im dłuższy czas przechowywania nagrań, tym większy dysk do telewizji przemysłowej jest potrzebny.

Pojemność dysku do CCTV

W sprzedaży dostępne są dyski do monitoringu w następujących wersjach pojemności:

  • 1 TB,
  • 2 TB,
  • 4 TB,
  • 6 TB,
  • 10 TB.

Pojemność dysku wpływa oczywiście także na cenę, która rośnie wraz ze wzrostem dostępnych terabajtów. Ponadto większych pojemności wymagają systemy rejestrujące obraz w formacie H.264 niż w H.265, który pozwala na ograniczenie rozmiaru nagrywanego materiału nawet o 50% przy zachowaniu dobrych parametrów obrazu.

Odpowiedni dobór dysku do CCTV pod kątem pojemności wprost przekłada się na ilość możliwego do zarchiwizowania materiału. Przykładowo, najmniejsze dyski o pojemności 1 TB pozwalają na zapisanie wideo z 4 kamer AHD z ok. 150 godzin, podczas gdy przy pojemności 4 TB czas zapisu może wynosić nawet ok. 500 godzin. Wybór dysku powinien zatem zależeć przede wszystkim od tego parametru – im dłużej dane mają być przechowywane, tym większa pojemność jest wymagana.

Nowoczesne systemy monitoringu są wyposażone w rozwiązania, które zapewniają ciągłość pracy i bezpieczeństwo danych niezależnie od czasu, jaki minął od ich nagrania. Automatyczna synchronizacja z zewnętrznymi serwerami i magazynami danych umożliwiają przechowywanie materiałów nawet przez lata. Właśnie w takie systemy wyposażamy naszych klientów, na zlecenie których montujemy CCTV. Jeżeli również Ciebie interesuje instalacja telewizji przemysłowej w dowolnym miejscu, skontaktuj się z nami i zapewnij sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa!