Nieustanny rozwój technologii sprawia, że kamery analogowe są coraz częściej wypierane z rynku na rzecz nowych rozwiązań cyfrowych. Nie zmienia to jednak faktu, że monitoring analogowy ma jeszcze sporo do zaoferowania swoim użytkownikom. Za instalacją takiego systemu odpowiada głównie jego niska cena. Monitoring oparty na kamerach ma jednak swoje wady i zalety, zresztą podobnie jak rozwiązania cyfrowe. Zanim zdecydujesz się na droższy system IP, sprawdź, czy opcja znacznie tańsza nie będzie dla Ciebie w pełni wystarczająca. Jak działa kamera analogowa? Jakie ma wady i zalety?

Monitoring analogowy - charakterystyka

Kamery analogowe za rozsądną cenę mogą oferować dobrą jakość nagrań i niezawodność pracy w różnych warunkach. Określenie analogowe zaczęto stosować w odniesieniu do kamer z tego powodu, że trzeba było je jakoś odróżnić od monitoringu IP. Chodzi tu nie tylko o samą kamerę, ale o sposób przekazywania z niej danych do rejestratora - odbywa się to w transmisji analogowej.

Obraz z modelu analogowego trafia do rejestratora przy pomocy kabla koncentrycznego. Urządzenie wymaga zastosowania zasilacza. W zależności od charakterystyki sprzętu może znajdować się przy kamerze lub w innym przypadku - jest do niej doprowadzony kabel. Nagrania z monitoringu analogowego zapisują się na dysk w rejestratorze albo podłączonym do całego systemu monitoringu komputerze.

Zaletą takiego rozwiązania jest mało skomplikowany montaż, do którego nie potrzeba specjalistycznej wiedzy. Jest to prosty i jednocześnie niezawodny system. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, ich diagnostyka i znalezienie usterki nie sprawia żadnych trudności. Dlatego też systemy analogowe cieszą się nadal bardzo dużym zainteresowaniem, ale zapewne za jakiś czas zostaną one wyparte przez monitoring IP.

Wady i zalety kamer analogowych

Podstawową zaletą monitoringu analogowego jest jego niska cena. Za naprawdę niewielkie pieniądze można monitorować magazyn, posesję, czy działkę. Kamer analogowych i rejestratorów DVR na rynku jest cała masa i bez trudu można wybrać rozwiązanie, które będzie spełniało wszystkie oczekiwania użytkownika. Można więc znaleźć proste zestawy, jak i nowoczesne modele, których jakość obrazu dorównuje kamerom cyfrowym. Instalacja takich urządzeń jest łatwiejsza w porównaniu do kamery IP. Można ją wykonać samodzielnie, korzystając jedynie z instrukcji obsługi.

Do wad kamer analogowych z pewnością należy zaliczyć konieczność prowadzenia osobnego przewodu do każdego z urządzeń. W przypadku kamer IP istnieje możliwość ich obsługi z poziomu smartfona, co w obecnych czasach staje się niejako standardem. W przypadku prostego monitoringu analogowego zdalne sterowanie kamerami nie jest możliwe. W przypadku stałej jakości obrazu można powiedzieć, że jest ona niska. Ponadto monitoring analogowy jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju zakłócenia.

Gdzie najlepiej sprawdzą się kamery analogowe?

Monitoring analogowy z pewnością będzie odpowiednim rozwiązaniem do obserwacji dużych przestrzeni, ale wyłącznie tam, gdzie nie ma konieczności sprawdzania szczegółów. Systemy analogowe nadają się także do monitorowania małych przestrzeni. Kamery w tej technologii będą dobre do monitorowania sklepu, domu jednorodzinnego, czy niewielkiej działki ROD. Można także zdecydować się na system mieszany, w którym urządzenia są zarówno analogowe, jak i cyfrowe.

W dzisiejszych czasach cena najlepszej kamery analogowej nie jest wyższa od przeciętnego modelu IP. Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego rozwiązania warto skupić się na specyfikacji technicznej urządzeń. Wówczas będziesz miał pełny obraz możliwości, jakie oferują obie kamery. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości czy zdecydować się na kamery IP, czy wybrać monitoring analogowy, to zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem z przyjemnością pomogą Ci dopasować odpowiednie rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania i zapewni wysoki poziom ochrony oraz bezpieczeństwa.