Technologie cyfrowe mocno zmieniły rynek monitoringu, aczkolwiek nie wyparły całkowicie starych i sprawdzonych rozwiązań. Bardzo często monitoring cyfrowy przedstawiany jest jako przeciwieństwo analogowego, jednak nie jest to prawidłowe podejście, ponieważ oba rodzaje monitoringu mają swoje wady i zalety, a poszczególne rozwiązania nadają się monitorowania innych obiektów. Zanim jednak wybierze się monitoring do własnego domu, warto dowiedzieć się więcej na temat technologii analogowej i cyfrowej. Który monitoring jest lepszy? Jak działa monitoring cyfrowy i analogowy?

Jak działa monitoring analogowy?

Monitoring bazujący na technologii analogowej opiera się na standardzie PAL/NTSC, co oznacza, że otrzymywane nagranie jest w rozdzielczości 768 x 576 pikseli. Warto także zwrócić uwagę na określenie analogowy, ponieważ w odniesieniu do kamer monitoringu oraz rejestratorów jest ono potoczne i nie do końca zgodne z prawdą. Urządzenia są wyposażone w cyfrowy przetwornik i podłączone do odbiorników za pomocą kabla koncentrycznego ze złączem BNC.

Aby system mógł działać prawidłowo, musi zostać zainstalowany rejestrator. Ten element systemu także w dzisiejszych czasach nie jest już sprzętem typowo analogowym. Tego rodzaju urządzenia nie nagrywają obrazu z kamery na kasety, ale zapisują dane na dyskach typu SATA. Zarówno rejestratory analogowe, jak i kamery to sprzęty stworzone w oparciu o nowoczesną technologię, stylistykę i w niewielkich rozmiarach.

Głównymi zaletami monitoringu analogowego są jego niskie koszty instalacji i niezawodność systemu. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku jest znacznie niższa rozdzielczość i jakość nagrania, niż w przypadku systemy cyfrowego. Monitoring analogowy świetnie spełni swoją funkcję wszędzie tam, gdzie detale nie będą odgrywać aż tak istotnej roli. Konieczność doprowadzenia przewodów do każdej z kamer znajdujących się w obrębie jednego systemu także mocno ogranicza wybór technologii analogowej do miejsc, w których taka operacja jest możliwa.

Monitoring cyfrowy i kamery o większych możliwościach

Monitoring cyfrowy jest w obecnych czasach coraz częściej wykorzystywany, a to głównie za sprawą tego, że oferuje znacznie wyższą jakość nagrań. Z wysoką jakością obrazu i szerokim wachlarzem funkcji wiążą się jednak wyższe ceny kamer IP. Technologia monitoringu cyfrowego umożliwia zainstalowanie kamer IP z wykorzystaniem sieci teleinformatycznej. Podstawową różnicą będzie więc sposób przesyłanych informacji i danych. W przypadku systemów analogowych wykorzystywany jest kabel ekranowy, co wiąże się z ograniczoną przepustowością transferu.

Systemy oparte na skrętce zapewniają natomiast transfer obrazu o takiej rozdzielczości, w jakiej został on zarejestrowany przez urządzenia monitorujące. Wybierając więc model kamery, który oferuje standard FullHD lub UltraHD, nagranie będzie wyświetlane w tej samej jakości. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uchwycenie drobniejszych szczegółów na nagraniu. Kamery IP i system cyfrowy przyda się z pewnością wszędzie tam, gdzie można pojawić się potrzeba identyfikacji osób lub odtworzenia dokładnego przebiegu wydarzeń.

Jaki monitoring wybrać do domu?

Wybierając monitoring przemysłowy lub domowy, należy pamiętać o tym, że technologia analogowa nie jest już rozwijana. Rozwiązania cyfrowe oferują znacznie wyższą funkcjonalność, a w dodatku do dyspozycji użytkownika są także systemy bezprzewodowe. To daje bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o miejsca, w których nie da się poprowadzić okablowania. Zaawansowane technologicznie kamery IP umożliwiają bezprzewodową łączność przez WiFi, co pozwala na zdalne sterowanie nimi za pomocą smartfona lub tabletu i dedykowanej aplikacji. Dzięki temu można odbierać obraz oraz komunikować się za pomocą dwukierunkowego systemu audio. Chcąc więc korzystać z innowacyjnych rozwiązań powinno się wybierać monitoring cyfrowy.

CCTV w technologii analogowej czy cyfrowej Co wybrać