Telewizja przemysłowa znana jest także pod nazwą systemu CCTV lub monitoring wizyjny. Jest to technologia nadzoru zaprojektowana na potrzeby monitorowania różnego rodzaju obiektów i powierzchni. Jest to obwód zamknięty, ponieważ wszystkie jego elementy są ze sobą ściśle połączone. W przeciwieństwie do telewizji konwencjonalnej system ten przeznaczony jest dla ograniczonej liczby widzów. Obraz przesyłany z kamer odbierany jest tylko w centrum odbiorczym. Jak działa system telewizji przemysłowej?

Closed Circuit Television - z czego się składa system CCTV?

System CCTV może składać się z jednej lub z wielu kamer, które podłączone są do monitorów wideo lub telewizorów, odtwarzających obraz w czasie rzeczywistym. Kamery i rejestratory montuje się w ściśle określonym miejscu. Nowoczesne systemy mają zainstalowane kamery CCTV, którymi można sterować zdalnie z pokoju kontrolnego przy pomocy dedykowanej do tego celu klawiatury. W taki sposób można skonfigurować wiele parametrów, między innymi:

 • panoramowanie,
 • zbliżenie,
 • pochylenie,
 • ogniskowanie.

Tego typu urządzenia nazywane są kamerami PTZ. Co istotne systemy telewizji przemysłowej mogą działać w sposób ciągły albo tylko w razie potrzeby monitorowania określonego obszaru. Bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt wykorzystuje cyfrowe rejestratory i zapewniają nagrywanie przez wiele lat. Do głównych elementów systemów CCTV należy:

 • kamera
 • monitor
 • nośnik
 • PVR
 • urządzenia nadzoru wideo CCTV

W niektórych modelach znajduje się również noktowizor i detektor ruchu. Dzięki temu personel techniczny do obsługi monitoringu CCTV może otrzymywać powiadomienia, gdy coś zacznie się poruszać przed kamerą.

Monitoring wizyjny - jago najważniejsze założenia

System monitoringu jest bardzo ceniony w firmach i sklepach. Głównym jego celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach pojęcie telewizji przemysłowej zastępowane jest coraz częściej monitoringiem wizyjnym. Początkowo kamery przemysłowe wraz z całym oporządzeniem instalowane były głównie w obiektach przemysłowych do nadzoru danego budynku i terenu wokół niego. Jego celem była wtedy prewencja kradzieży i drobnych wykroczeń dokonywanych przez pracowników firm. W miarę rozwoju społeczeństwa konsumpcyjnego system monitoringu wizyjnego coraz częściej instalowano w miejscach publicznych, jak parki, banki, restauracje, dworce i główne ulice miast.

Jak działa system telewizji przemysłowej?

Jeśli rozważasz montaż telewizji dozorowej na terenie swojego obiektu powinieneś poznać przede wszystkim jej zalety. System zabezpieczeń, który oparty jest na działaniu kamer CCTV i rejestratorach do transmisji obrazu i dźwięku ma niewątpliwie sporo atutów. Systemy CCTV mają następujące zalety:

 • możliwość wychwycenia obecności niepożądanych osób oraz sytuacji niebezpiecznych,
 • całodobowy nadzór wspierany przez pracownika lub też nie,
 • zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa w miejscach publicznych,
 • dostarczanie dowodów w przypadku popełnionych wykroczeń i przestępstw, a które zostały uchwycone przez kamery.

W zależności od subiektywnej opinii można uznać, że system CCTV jest potrzebny lub też nie na danej posesji. Niemniej obiektywnie patrząc na możliwość instalacji monitoringu można stwierdzić, że korzyści wynikające z jego pracy przeważają ewentualne utrudnienia.

Telewizja przemysłowa i jej zastosowanie

Obecność kamer IP często sprawia, że potencjalni sprawcy w obawie przed rozpoznaniem nie decydują się na popełnienie przestępstwa. Nagrania z systemu monitoringu wizyjnego często służą w ujęciu przestępcy i wyjaśnieniu wynikłych zdarzeń. Wykorzystanie systemu CCTV bardzo często ułatwia pracę osobom nadzorującym autostrady i ruch, który na nich jest. Dzięki temu mogą w szybki i zorganizowany sposób rozdysponować jednostki w razie wystąpienia jakiegoś wypadku lub przekazywać informacje o korkach. Systemy CCTV zwiększają również poczucie bezpieczeństwa w środkach transportu publicznego, informują służby o wystąpieniu przestępstwa, dzięki czemu policja może szybciej zareagować i dotrzeć na miejsce.

Wybór odpowiednich systemów monitoringu nie jest takim prostym zadaniem. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy w tym zakresie lepiej polegać na opinii naszych specjalistów, którzy o systemach CCTV wiedzą wszystko. Dzięki temu będziesz miał pewność, że korzystasz z technologii odpowiadającej Twoim wymaganiom i urządzeń bezawaryjnych.