Wiele obiektów, w których do ochrony osób i mienia wykorzystuje się monitoring, wciąż korzysta ze starych sprawdzonych rozwiązań analogowych. Jednak systemy te stają się coraz mniej efektywne w obliczu nowych technologii dostępnych na rynku. Dlatego analogowe systemy monitoringu wypierane są powoli przez systemy cyfrowe. Często jest to jednak duże wyzwanie logistyczne, jak i duże obciążenie finansowe dla użytkowników, decydujących się tę zmianę. W odpowiedzi na to wyzwanie przychodzą systemy CCTV, w których wykorzystuje się rejestratory hybrydowe. Czym są i czy warto je wdrażać? Odpowiadamy.

Czym jest hybrydowy system CCTV?

Hybrydowy system CCTV to system łączący stare z nowym. Innymi słowy, system umożliwiający sprawne zarządzanie kamerami analogowymi, z których korzysta wielu użytkowników monitoringu wideo z kamerami IP, które są obecnie najczęściej wybieranymi urządzeniami do rejestracji obrazu. Choćby dlatego, że potrafią rejestrować obraz o dużo wyższej rozdzielczości, czy też transmitować go za pomocą sieci lokalnej, również bezprzewodowo, a ponadto umożliwiają zdalny podgląd obrazu w czasie rzeczywistym na ekranach urządzeń mobilnych, jak i nagrywanie na zewnętrzny dysk twardy, czy zapis obrazu w "chmurze".

Systemy hybrydowe łączą więc istniejący system telewizji przemysłowej analogowy z nowoczesnym systemem cyfrowym albo mówiąc jeszcze inaczej, umożliwiają odbiór, rejestrację, archiwizowanie i przetwarzanie obrazu wideo zarówno z kamer analogowych, jak i cyfrowych. Taki system składa się zatem z kamer analogowych i cyfrowych (IP) oraz rejestratora hybrydowego. Ponadto bardzo często wymagane jest użycie dodatkowego sprzętu, takiego jak switche, które umożliwiają podłączenie większej ilości kamer, czy też peryferyjne urządzenia do zapisu danych, jak dysk twardy.

Jaką rolę w systemie CCTV odgrywa rejestrator hybrydowy?

Rejestrator hybrydowy to podstawowy element systemu CCTV łączącego monitoring analogowy z monitoringiem IP. To dzięki niemu możliwa jest jednoczesna obsługa kamer wykorzystujących stare technologie przetwarzania obrazu ze współczesnymi, a co więcej umożliwia on też połączenie z siecią lokalną i Internetem, dzięki czemu do odbioru sygnału z kamer wystarczy komputer z przeglądarką lub aplikacja na smartfonie. Nowoczesne rejestratory pozwalają zatem na:

  • podgląd obrazu z kamer monitoringu,
  • archiwizację obrazu na zewnętrznych nośnikach danych (dysk twardy, karta pamięci, serwer),
  • odtwarzanie zarchiwizowanych obrazów.

Dzięki kamerom IP, które mogą być obsługiwane za pomocą tego typu rejestratorów, można także zyskać możliwość inteligentnej analityki obrazu za pomocą zaawansowanego oprogramowania. Współczesne wersje takich programów potrafią m.in. wykryć ruch, dym i inne zagrożenia bez użycia żadnych detektorów.

Jakie kamery może obsługiwać rejestrator hybrydowy?

W analogowych systemach monitoringu transmisja obrazu wideo odbywa się poprzez kabel koncentryczny, który oferuje dość niską jakość. Z biegiem czasu jednak, producenci tego typu systemów, w odpowiedzi na rosnące potrzeby użytkowników, podejmowali próby podniesienia tej jakości, oferując kamery, które konwertowały sygnał do wyższych standardów.

W nowoczesnym monitoringu cyfrowym z kolei transmisja sygnału wideo odbywa się bezprzewodowo lub przez kabel sieciowy Ethernet. W tym przypadku obraz z kamer może być nadawany w dużo wyższych standardach, pozwalających dostrzec większą ilość szczegółów. Rejestratory hybrydowe mogą przetwarzać sygnały transmisji z obu systemów, wykorzystujące różne standardy, dlatego też obsługują one wiele typów kamer.

Typy kamer obsługiwane przez rejestratory hybrydowe:

  • Kamery CVBS (Composite Video Baseband Signal) - umożliwiające sygnał transmisji wideo bez dźwięku w niskiej rozdzielczości (480p lub 576p), w standardach PAL, NTSC, SECAM;
  • Kamery HD-CVI (High Definition Composite Video) - umożliwiające transmisję obrazu nieskompresowanego do rozdzielczości 8MP w niektórych modelach rejestratorów.
  • Kamery HD-TVI (High Definition Transport Video Interface) - umożliwiające transmisję obrazu nieskompresowanego do rozdzielczości 8MP w niektórych modelach rejestratorów.
  • Kamery AHD (Analog High Definition) - umożliwiające transmisję obrazu nieskompresowanego do rozdzielczości 8MP w niektórych modelach rejestratorów.
  • Kamery IP (Internet Protocol) - kamery wykorzystujące połączenia za pomocą technologii Wi-Fi lub kabli sieciowych Ethernet z jakością obrazu do 12MP.

Rodzaje rejestratorów hybrydowych

Rejestratory hybrydowe możemy podzielić pod względem liczby wyjść wideo, w jakie są wyposażone. W praktyce oznacza to możliwość obsługi konkretnej liczby kamer, chociaż nie jest to zero-jedynkowe. Dzięki możliwości połączenia z rejestratorem także innych urządzeń, takich jak switche, możliwa jest obsługa znacznie większych ilości urządzeń. Niemniej jednak, wyróżniamy:

  • rejestratory 4 kanałowe,
  • rejestratory 8 kanałowe,
  • rejestratory 12 kanałowe,
  • rejestratory 16 kanałowe,
  • rejestratory 32 kanałowe,
  • rejestratory 64 kanałowe.

Najważniejsze cechy dobrych rejestratorów hybrydowych do systemów CCTV?

Dobry hybrydowy rejestrator obrazu z kamer do monitoringu oferuje obsługę kamer wielu typów, kompresję, pozwalającą znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na pojemność dyskową i wysoką prędkość zapisu. Choć w przypadku poszczególnych modeli rejestratorów można wyróżnić dużo więcej przydatnych cech. Z tego powodu wybór rejestratora powinien być poparty fachową wiedzą i doświadczeniem firmy zajmującej się jego montażem i konfiguracją. Należy pamiętać przecież, że zadaniem rejestratora jest integracja dwóch zupełnie różnych technologii.

Zalety hybrydowych rejestratorów w monitoringu wizyjnym CCTV

Hybrydowe systemy CCTV są coraz popularniejsze. O ile w przypadku firm, które dopiero podejmują decyzję o montażu monitoringu, można od razu zainstalować rozwiązania cyfrowe, o tyle w przypadku istniejących instalacji, niejednokrotnie składających się z kilkudziesięciu kamer wideo, przejście z dnia na dzień na system cyfrowy jest trudne do zrealizowania ze względów technicznych, logistycznych, a często także finansowych.

W tej sytuacji hybrydowe systemy CCTV są kompromisem, który cieszy się coraz większą popularnością. Uwzględniając pełny potencjał rejestratorów hybrydowych używanych w tych systemach, do jego zalet możemy zaliczyć:

  • zwiększenie bezpieczeństwa, dzięki podniesieniu jakości obrazu;
  • zwiększenie możliwości systemu monitoringu, dzięki inteligentnej analityce obrazu z kamer IP;
  • możliwość zdalnego zarządzania systemem za pomocą urządzeń mobilnych;
  • możliwość archiwizacji dłuższych nagrań, dzięki podłączeniu do zewnętrznych nośników danych lub serwerów;
  • oszczędność finansowa w porównaniu do jednorazowego przejścia z systemu analogowego na cyfrowy.

Czy warto wdrożyć hybrydowy system CCTV?

Wiedząc, jaki potencjał drzemie we współczesnych rozwiązaniach cyfrowych, warto zastanowić się nad ich wdrożeniem wszędzie tam, gdzie do tej pory wykorzystywano jedynie kamery analogowe. Dzięki rejestratorom hybrydowym możliwa jest jednoczesna obsługa kamer analogowych i cyfrowych, które oferują znacznie lepszą jakość obrazu, pozwalając dostrzec więcej szczegółów, a co za tym idzie znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa w obiekcie. Jeśli chciałbyś wdrożyć taki system u siebie, koniecznie skontaktuj się z nami.