Decydując się na montaż systemu CCTV, można wybrać technologię cyfrową lub analogową. Jak one działają, czym się różnią i która z nich jest lepszym rozwiązaniem? Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy w poniższym artykule.

Analogowa CCTC – jak działa, dla kogo

Zacznijmy od bardziej tradycyjnej i po prostu starszej technologii, czyli analogowej. Podstawą jej działania są standardy PAL i NTSC, co pozwala na uzyskanie rozdzielczości obrazu nie większej 768 × 576 pikseli. Już sam ten fakt podpowiada, że analogowa CCTV znajduje zastosowanie w miejscach, w których szczegółowa jakość obrazu nie jest wymagana.

Należy jednak mieć świadomość, że pojęcie „analogowa” w pewnym stopniu rozmija się z rzeczywistością, ponieważ wszystkie obecne systemy telewizji przemysłowej w pewnym stopniu mają cyfrowy charakter. Rejestratory zapisują bowiem obraz nie na kasetach VHS, a na dyskach twardych, podobnie jak kamery przesyłają dane do odbiorników za pośrednictwem protokołów wykorzystujących technologie cyfrowe

Częściowe zastosowanie nowoczesnych technologii cyfrowych nie zmienia jednak faktu, że analogowa CCTV zapewnia mocno ograniczoną jakość obrazu, a poszczególne komponenty systemu muszą być połączone kablami. Nie ma mowy o bezprzewodowej transmisji sygnałów, co wymaga wygospodarowania miejsca na bezpieczne poprowadzenie przewodów

Jak widać, analogowa telewizja przemysłowa ma pewne ograniczenia, które sprawiają, że trudno o jej zastosowanie w dużych pomieszczeniach, takich jak wielkie zakłady produkcyjne, hipermarkety czy biurowce. Wynika to z jednej strony z konieczności łączenia podzespołów za pomocą kabli, a z drugiej z niskiej jakości przesyłanego i nagrywanego obrazu. Decydując się na analogowe CCTV, można natomiast liczyć na niezawodność działania, prostotę obsługi i przede wszystkim znacznie niższe ceny niż w przypadku technologii cyfrowych.

Cyfrowa telewizja przemysłowa – zalety, przeznaczenie

Jak można się domyślać, z uwagi na wykorzystanie nowocześniejszych rozwiązań technologicznych cyfrowa telewizja przemysłowa jest znacznie bardziej rozbudowana niż analogowa i gwarantuje o wiele większe możliwości. Świadczy o tym m.in. wyższa jakość obrazu, która pozwala na dostrzeżenie nawet najmniejszych szczegółów z zarejestrowanych i przeglądanych scen. W sprzedaży dostępne są kamery obsługujące standard Full HD, co umożliwia wykorzystanie systemu nie tylko do monitoringu, ale również do rozpoznawania twarzy czy sczytywania informacji z różnych powierzchni.

Ponieważ w ramach cyfrowej CCTV instalacja kamer jest możliwa bez ich podłączania kablami, daje to znacznie większą elastyczność i swobodę w zakresie montażu. Co ważne, zarządzanie takim systemem może odbywać się zdalnie, czym różni się od analogowej telewizji przemysłowej, w ramach której dostępna jest tylko fizyczna stacja obsługi. Dzięki temu w ramach cyfrowej CCTV istnieje możliwość podglądania obrazu z kamer w telefonie, czyli w praktyce z dowolnego miejsca na świecie, w którym dostępne jest połączenie z Internetem.

Przewaga cyfrowej telewizji przemysłowej nad analogową polega także na kompresji przesyłanych i archiwizowanych danych. W związku z tym zajmują one mniej miejsca na dyskach twardych, mimo że ich jakość jest znacznie wyższa. Zintegrowanie cyfrowej CCTV z systemem monitoringu wizyjnego otwiera kolejne, ogromne możliwości w zakresie nie tylko obserwacji na żywo i rejestracji obrazu, ale również pod względem szeroko pojętego zarządzania przestrzenią. Za to wszystko trzeba jednak więcej zapłacić, dlatego systemy analogowe są wyraźnie tańsze w zakupie niż cyfrowe.

Co wybrać?

Wybór pomiędzy analogową a cyfrową telewizją przemysłową zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, wymagań i możliwości. W małych pomieszczeniach, w których nie jest konieczne zapewnienie wysokiej jakości obrazu i istnieje możliwość sprawnego podłączenia kamer kablami, da się z powodzeniem zastosować tańszą, analogową CCTV. Z kolei w dużych pomieszczeniach i w sytuacji, gdy niezbędny jest dokładny obraz, jedynym rozwiązaniem pozostają technologie cyfrowe. Polecamy je zresztą także w mniejszych obiektach, jeżeli tylko budżet na to pozwala, ponieważ są one znacznie bardziej zaawansowane niż analogowa telewizja przemysłowa.