Telewizja przemysłowa, czyli CCTV, jest systemem pozwalającym na bezpośredni wgląd do dowolnego zakątka budynku, który od wielu lat stanowi podstawowy element profesjonalnej ochrony obiektów. Dlaczego i w jakich okolicznościach warto zdecydować się na zainwestowanie w monitoring wizyjny? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Nie tylko ochrona nieruchomości, czyli korzyści z monitoringu CCTV

Wydawałoby się, że obok alarmu do domu czy szerzej – systemów alarmowych – monitoring posesji jest standardowym wyposażeniem budynków montowanym z myślą o skutecznej ochronie. Tymczasem wciąż istnieje wiele obiektów, których właściciele zastanawiają się, czy to na pewno opłacalny wybór. Istnieje kilka istotnych korzyści skłaniających do wyboru profesjonalnego systemu CCTV zarówno do domu, jak i firmy czy publicznej nieruchomości.

Ważne jest to, że nowoczesne kamery przemysłowe rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości, a to oznacza, że identyfikacja ewentualnego włamywacza czy osoby dokonującej rozboju lub innego wykroczenia albo przestępstwa jest dużo łatwiejsza. Obraz może być transmitowany w czasie rzeczywistym, a wtedy wyświetla się na ekranie telewizora w pomieszczeniu agencji ochroniarskiej.

Poza tym obraz może być archiwizowany czy transmitowany zdalnie na urządzenia mobilne. W związku z tym w dowolnym momencie istnieje możliwość sprawdzenia, co się dzieje przed daną kamerą. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości można podjąć natychmiastową interwencję, a w razie konieczności prowadzenia postępowania sadowego czy policyjnego np. z powodu włamania dzięki CCTV służby otrzymują materiał dowodowy i poszlakowy do dalszych działań.

Sama obecność kamery powinna działać odstraszająco przynajmniej na część osób planujących włamanie, kradzież czy napaść. Monitoring posesji prywatnej lub publicznej, podobnie jak alarm do domu, spełnia funkcję prewencyjną. Zapewnia ochronę nieruchomości, która jest widoczna i każe włamywaczowi dwa razy zastanowić się, czy podejmowanie dalszych kroków rzeczywiście się opłaca.

Wiele firm decyduje się na CCTV również w celu zapewnienia wewnętrznej kontroli. Wszak w budynkach, z których korzysta wiele osób, niezbędne jest zabezpieczanie się zarówno przed włamaniami czy kradzieżami, jak i potencjalnymi wykroczeniami ze strony pracowników, klientów czy petentów.

Istnieje korzyść, która nie dotyczy bezpośrednio tematyki systemów alarmowych, ale jest też pewnym argumentem na rzecz monitoringu wizyjnego. Otóż na podstawie zarejestrowanego obrazu można zauważyć, w jaki sposób użytkowany jest obiekt. Przykładowo: jak funkcjonuje sklep, jak wyglądają interakcje sprzedawców z klientami, w którym miejscu panuje większy ruch, a co można by jeszcze usprawnić.

Telewizja przemysłowa – kiedy, gdzie, dla kogo?

Analizując powyższe korzyści, można stwierdzić, że monitoring posesji czy samego budynku jest tak naprawdę rozwiązaniem uniwersalnym, które można polecić do zastosowania w przypadku:

  • magazynów, hal przemysłowych, hurtowni,
  • sklepów, punktów usługowych, restauracji, hoteli,
  • bibliotek, muzeów, szkół,
  • parków, ulic, parkingów,
  • mieszkań, domów, działek rekreacyjnych.

Jeżeli w danym miejscu przechowuje się cenne mienie lub istnieją przesłanki ku temu, żeby zwiększyć poziom ochrony przed napaścią, warto poważnie rozważyć inwestycję w monitoring wizyjny. CCTV można dostosować do dowolnego obiektu, stosując od jednej kamery przed wejściem do domu, po dziesiątki rejestratorów obrazu w dużym biurowcu czy zakładzie produkcyjnym. W sprzedaży nie brakuje urządzeń, które świetnie sprawdzają się w nocy, w warunkach ograniczonej widoczności czy niesprzyjającym środowisku.

Solid Group – gwarancja dobrej telewizji przemysłowej

Załóżmy, że chcesz wyposażyć swój zakład pracy w telewizję przemysłową. Zastanawiasz się wówczas:

  • ile kamer jest potrzebnych i jakie modele wybrać,
  • jak rozmieścić kamery i jak je zamontować,
  • w jaki sposób transmitować i archiwizować obraz.

Na wszystkie te pytania i wątpliwości odpowiada zespół doświadczonych fachowców tworzących zespół Solid Group z doświadczeniem na polskim rynku od początku lat 90. W ofercie znajduje się między innymi konsultacja i projekt telewizji przemysłowej wraz z kompleksowym wsparciem, a więc dostawą niezawodnych kamer, ich montażem czy wdrożeniem standardów obsługi. Warto wspomnieć też, jak wiele daje profesjonalna ochrona nieruchomości. Obok monitoringu posesji i obiektu jako Solid Group proponujemy również systemy alarmowe do domu czy fizyczną ochronę.